Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Krok po kroku. "Polowanie" na kardynała

Szczegółowy raport dotyczący fałszywych oskarżeń pod adresem prymasa Meksyku ks. kard. Norberto Rivery Carrery przedstawił na konferencji prasowej przewodniczący Kolegium Prawników Katolickich. Ksiądz kardynał został oskarżony o "tuszowanie" nadużyć osób duchownych, a konkretnie o chronienie duchownego, który rzekomo miał dopuścić się gwałtu na 12-letnim chłopcu. Cała sprawa odsłania mechanizm działania polegającego na wykorzystaniu określonego wydarzenia sprzed lat z udziałem jakiegoś księdza w celu rozpętania nagonki na określonego biskupa, aby go zniszczyć.

Oskarżycielem księdza kardynała jest 28-letni Meksykanin, który w 1994 r. miał zostać uprowadzony i zgwałcony przez jednego z meksykańskich duchownych diecezji Tehuacan - w latach 1985-1995 jej ordynariuszem był obecny prymas Meksyku. Jak poinformowała agencja CNA, raport zaprzecza zarzutom wysuniętym wobec ks. kard. Norberto Carrery. Zdaniem śledczych, są one "całkowicie pozbawione wiarygodności", gdyż nie ma ani jednego dowodu na to, jakoby duchowny "tuszował" sprawę, o której istnieniu w ogóle nie wiedział. Co więcej, jak stwierdził Armando Martinez Gomez, powołując się na dochodzenie w tej sprawie, oskarżyciel księdza kardynała "nigdy nie był uprowadzony" i pokrzywdzony w sposób, w jaki usiłował to przedstawić. Przewodniczący Kolegium Prawników Katolickich dodał, że w składanych pod przysięgą zeznaniach podawał on sześć różnych i sprzecznych ze sobą wersji wydarzeń.
O rzekome chronienie oskarżonego duchownego ks. kard. Norberto Rivera Carrera oskarżony został już w 2006 roku. Pod koniec 2007 r. kalifornijski sąd rozpatrujący tę sprawę uznał, że nie podlega ona jego kompetencji. Kilka dni temu przy wsparciu amerykańskiego Stowarzyszenia Ofiar Molestowania przez Księży oskarżyciel księdza kardynała będący obywatelem Meksyku złożył przeciwko niemu pozew w Okręgowym Sądzie Stanowym w Los Angeles. Tym razem współdziałający ze wspomnianym stowarzyszeniem amerykańscy prawnicy postanowili wykorzystać Ustawę o roszczeniach cudzoziemców z tytułu deliktu (czynu niedozwolonego) przyznającą sądom federalnym USA jurysdykcję "w jakimkolwiek powództwie cywilnym dotyczącym szkody naruszającej prawa narodów lub traktaty Stanów Zjednoczonych", a stanowiącą część ustawy o sądownictwie z 1789 r. i przez następne blisko 200 lat w amerykańskim sądownictwie praktycznie niestosowaną. To też pokazuje doskonale determinację środowisk, które walczą z Kościołem.
- Nie spocznę, dopóki nie zobaczę upadku kardynała... Chcemy głowy Rivery Carrery! - zadeklarował dziennikarzom oskarżyciel prymasa Meksyku tuż po złożeniu pozwu w sądzie w Los Angeles. Cel ataku nie jest przypadkowy. Uznawany za konserwatystę ks. kard. Norberto Rivera Carrera zasłynął nie tylko z bezkompromisowej postawy w kwestiach etycznych, ale przede wszystkim z odwagi prezentowania katolickiej moralności na forum życia społecznego. Warto choćby przypomnieć, że w 2007 r. to on ekskomunikował burmistrza miasta Meksyk i 46 samorządowców, którzy głosowali za legalizacją tzw. aborcji do 12. tygodnia ciąży. Decyzję arcybiskupa Meksyku z aprobatą przyjął Ojciec Święty Benedykt XVI, wyjaśniając, że każde zabójstwo dziecka poczętego wiąże się z zaciągnięciem ekskomuniki przez każdego, kto się do niego przyczynił.
Niedługo po tym fakcie ks. kard. Norberto Rivera Carrera poprosił o wzmocnienie przyznanej mu ochrony policyjnej w związku z coraz częstszymi groźbami kierowanymi pod jego adresem.
Sebastian Karczewski

za: NDZ z  29.4.2010 Dział: Wiara Ojców (kn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.