Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Lewica odetnie samorządy od unijnych funduszy? Skarżą ośrodki, które sprzeciwiły się ideologii LGBT

Gdy w ubiegłym roku prezydent Warszawy podpisał tzw. kartę LGBT+, samorządy w Polsce -w obawie przed podobną ofensywą- zaczęły przyjmować uchwały przeciw ideologii LGBT. Dziś posłowie Lewicy zagrozili, że kilkadziesiąt samorządów, w których przyjęto uchwałę tzw. „anty-LGBT”, mogą być pozbawione unijnych funduszy.

„Parlamentarny zespół ds. równouprawnienia społeczności LGBT+ i zespół ds. miast występują do organów europejskich, by zbadały uchwały” - poinformowali posłowie Lewicy.

Przewodnicząca zespołu ds. miast Hanna Gill-Piątek (Lewica) podkreśliła, że zasady równości szans i niedyskryminacji wydane przez ministra rozwoju, odnoszą się do wszystkich funduszy unijnych w Polsce, z których korzystają gminy, powiaty i województwa.

Zasada równości szans i niedyskryminacji oznacza umożliwienie wszystkim osobom - bez względu na płeć, niepełnosprawność, rasę, podchodzenie etniczne, religię lub światopogląd, orientację seksualną - sprawiedliwego i pełnego uczestnictwa we wszystkich dziedzinach życia na jednakowych zasadach. Budzi wątpliwość, czy uchwały podejmowane przez samorządy są z tymi wytycznymi zgodne- podkreśliła Gill-Piątek na konferencji prasowej w Sejmie.

Według niej "jeżeli w takich uchwałach jest zapis, który dyskryminuje, możemy mówić o tym, że fundusze unijne, które gminy tak chętnie biorą na swój rozwój, zostały pobrane w sposób nieprawidłowy".

Będziemy to badać i zgłaszać się do instytucji europejskich o opinie- zapowiedziała.

Krzysztof Śmiszek (Lewica) poinformował, że efektem współpracy obu parlamentarnych zespołów są cztery pisma, które zostaną we wtorek wysłane do komisarz praw człowieka Rady Europy, do szefa Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych - organu doradczego RE, do Europejskiego Komitetu Regionów, który jest oficjalnym organem UE oraz do szefowej międzyfrakcyjnego zespołu ds. LGBT w Parlamencie Europejskim.

Zapraszamy te instytucje do Polski, aby zbadały na miejscu, czy tego typu uchwały są zgodne z prawem UE, z Europejską Konwencją Praw Człowieka i czy stoją, albo może nie stoją na przeszkodzie możliwości pełnego wykorzystywania funduszy unijnych w naszym kraju- powiedział poseł. "Naszym zdaniem te uchwały łamią nie tylko polską konstytucję, ale także prawo międzynarodowe" - ocenił Śmiszek.

Podkreślił, że większość samorządów, które przyjmują uchwały o tzw. strefach wolnych od ideologii LGBT, w dużym stopniu korzysta z funduszy unijnych. "Jedną z zasad unijnych jest zasada niedyskryminacji, te pieniądze nie mogą przyczyniać się do dyskryminacji żadnej grupy społecznej" - powiedział.

Deklaracje „anty-LGBT” przyjęło kilkadziesiąt polskich samorządów. W grudniu Biuro RPO poinformowało, że do sądów administracyjnych wpłynęło pięć skarg rzecznika na uchwały rad gmin deklarujące przeciwdziałanie "ideologii LGBT". Skargi dotyczą uchwał gmin Istebna (woj. śląskie), Lipinki (woj. małopolskie), Klwów (woj. mazowieckie), Serniki (woj. lubelskie), Niebylec (woj. podkarpackie). Według RPO takie uchwały są sprzeczne z zasadą legalizmu i prawami człowieka.

za:niezalezna.pl

***

Samorządy "wolne od ideologii LGBT" pod lupą Bodnara. Pierwsze skargi trafiły już do sądów!

Rzecznik Praw Obywatelskich zajmuje się kwestią uchwał, którymi niektóre samorządy sprzeciwiły się ideologii LGBT. Według Adama Bodnara, jest to niezgodne z prawem i oparte na "uprzedzeniach i stereotypach". Uchwały zostały zaskarżone do wojewódzkich sądów administracyjnych.

Uchwały "anty-LGBT" w tym roku podjęło ponad 50 samorządów różnego szczebla, m.in. sejmiki województw małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Jak się okazuje, nie podobają się one Rzecznikowi Praw Obywatelskich. Zapowiedział on stanowcze działania.

- Wszystkie uchwały - w tym określane jako stanowiska, deklaracje i inne formy wypowiedzi - organów władzy publicznej, które ingerują w prawa i wolności człowieka, zapowiadając "przeciwdziałanie ideologii LGBT+, są w ocenie Rzecznika niezgodne z powszechnie obowiązującym prawem

- podkreślono w komunikacie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Dodano, że Adam Bodnar "stanowczo sprzeciwia się podejmowaniu działań - zwłaszcza przez organy władzy publicznej - nakierowanych na piętnowanie i wykluczanie osób".

Jak podało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, skargi dotyczą uchwał gmin: Istebna (woj. śląskie), Lipinki (woj. małopolskie), Klwów (woj. mazowieckie), Serniki (woj. lubelskie), Niebylec (woj. podkarpackie). Trafiły one do wojewódzkich sądów administracyjnych - odpowiednio w Gliwicach, Krakowie, Warszawie, Lublinie i Rzeszowie.

- Rzecznik Praw Obywatelskich jest bowiem przeciwny działaniom organów władzy publicznej, nakierowanym na piętnowanie i wykluczanie osób i grup z życia społecznego, a opartym na uprzedzeniach i stereotypach- zaznaczono, uzasadniając złożenie skarg.

Jak podkreślono, Rzecznik Praw Obywatelskich ma ustawowy obowiązek działania na rzecz równego traktowania.

- Ma też odpowiednie uprawnienia - jako konstytucyjny organ stojący na straży praw i wolności człowieka i obywatela ma kompetencję do wniesienia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego w sprawie dotyczącej interesu ogólnego

Tymczasem - w ocenie Adama Bodnara - zaskarżone uchwały, podjęte przez rady gmin od kwietnia do września tego roku, są sprzeczne z konstytucyjną zasadą legalizmu, zgodnie z którą organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.

Ponadto według Bodnara zaskarżone uchwały... "dyskryminują osoby nieheteronormatywne i transpłciowe, wykluczając je ze wspólnoty samorządowej" oraz w sposób bezprawny ograniczają prawa i wolności mieszkańców gminy – ich prawo do życia prywatnego i rodzinnego, wolność wypowiedzi, prawo do nauki, prawo do nauczania oraz prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

- Rzecznik wyraża nadzieję, że jeśli sądy uwzględnią jego skargi i rozstrzygną o nieważności wybranych uchwał, będzie to wyraźny sygnał dla pozostałych organów władzy, że w polskim porządku prawnym nie ma przyzwolenia na akty naruszające podstawowe prawa i wolności człowieka- podkreślono.

za:niezalezna.pl


***

RPO zaskarży uchwały dotyczące LGBT

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zapowiedział, że przygotowuje się do zaskarżenia do sądów administracyjnych uchwał samorządów dotyczących ideologii LGBT.

Przygotowuję się do zaskarżenia do sądów administracyjnych uchwał samorządów dot. ideologii LGBT. Uważam, że one nie są tylko i wyłącznie deklaracjami politycznymi, one mogą mieć walor normatywny, one wpływają na sytuację osób, które zamieszkują na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego-- powiedział na antenie TVN Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Zdaniem rzecznika sądy administracyjne powinny zweryfikować, czy jednostki samorządu terytorialnego mogą wydawać uchwały, które są w sprzeczności z brzmieniem Konstytucji i zakazem dyskryminacji ze względu na jakąkolwiek przyczynę, który jest wyrażony w art. 32 Konstytucji.

Zamówiliśmy w biurze opinię eksperta prof. Dawida Sześciło na ten temat. On potwierdza nasze wstępne informacje i w najbliższym czasie będziemy przygotowywali zaskarżenia do sądów administracyjnych, tak, aby sądy mogły się z tym zmierzyć. Jak mają czuć się osoby homoseksualne, biseksualne czy transpłciowe, słysząc o strefach wolnych od LGBT. Dobra demokracja polega na tym, że nawet jak mamy większość, mamy moc większościową stanowienia prawa, to za każdym razem skupiamy się i zastanawiamy jak prawa mniejszości poszanować- powiedział.

W ostatnich miesiącach uchwały przeciwko ideologii LGBT podjęło prawie 30 samorządów, m.in. województwa małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego oraz 10 powiatów i 12 gmin.

za:niezalezna.pl

***

Jaki Rzecznik takie uniesienia. Będzie luźniej. TAM.

k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.