Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Francja: biskupi zaniepokojeni dyskryminowaniem ludzi wierzących

Episkopat Francji wyraził zdziwienie, dlaczego udział w publicznie sprawowanej liturgii miałby bardziej sprzyjać rozprzestrzenianiu się „pandemii koronawirusa” niż szereg innych działań, które mają wkrótce zostać wznowione

– czytamy w komunikacie Rady Stałej tego gremium.

Francuski premier Édouard Philippe ogłosił we wtorek, że uroczystości z publicznym udziałem wiernych mogą zostać wznowione dopiero po 2 czerwca, chociaż miejsca kultu pozostaną otwarte tak, jak obecnie, a liturgia pogrzebowa może być nadal odprawiana zarówno w kościołach jak i na cmentarzach, przy ograniczeniu liczby uczestników do 20 osób. Tymczasem już począwszy od 11 maja i w zależności od sytuacji w poszczególnych regionach ma zostać wznowiona np. działalność handlowa. Decyzja odnośnie kościołów zrównuje je z barami, kawiarniami i restauracjami, które mają ewentualnie zostać otwarte po 2 czerwca.

Episkopat Francji wyraził ubolewanie z powodu narzucenia daty 2 czerwca katolikom, podobnie jak wyznawcom innych religii, „Podzielamy troskę rządu o jak największe ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii, ale nie możemy zrozumieć, że zwyczajne sprawowanie Mszy świętej miałoby sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusa i utrudniać zachowanie dystansu bardziej niż wiele działań, które wkrótce zostaną wznowione. Jesteśmy przekonani, że duchowy i religijny wymiar człowieka przyczynia się do pokoju serca, umacniania siły w czasach próby, do braterstwa między ludźmi i do całego życia społecznego. Wolność wyznania jest konstytutywnym elementem życia demokratycznego. Z tego powodu biskupi pragną spotkać się z władzami publicznymi, krajowymi lub lokalnymi, aby przygotować się do rzeczywistego wznowienia kultu” – czytamy w komunikacie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Francji.

Biskupi zapewniają, że katolicy respektują i będą respektować polecenia rządu. Zachęcają rodziny pogrążone w żałobie, by nie rezygnowały z pogrzebów religijnych, nawet jeśli nie wszyscy krewni mogą w nich uczestniczyć, a poszczególnych wiernych, by nie rezygnowali z modlitwy w kościołach. Zalecają, aby diecezje i parafie nadal oferowały środki niezbędne do życia wiarą. Kościół we Francji oceni również, w jaki sposób te nowe ramy pozwalają na wznowienie niektórych działań charytatywnych, zważywszy na dostrzegalną sytuację ubóstwa.

„Święto Zesłania Ducha Świętego powinno oznaczać, o ile epidemia się nie wznowi, koniec ciężkiego okresu kwarantanny życia liturgicznego i sakramentalnego. Rada Stała Episkopatu Francji zachęca katolików do przeżywania maja jako miesiąca w Wieczerniku, w nieustannej modlitwie o dar Ducha Świętego i jako miesiąca maryjnego” – czytamy w komunikacie hierarchów.

za: www.pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.