Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

„GW jest podmiotem prywatnym”. Bodnar nie jest zainteresowany homofobicznymi atakami na Zaradkiewicza

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar nie dopatrzył się niczego szczególnie niestosownego w personalnym ataku na sędziego Kamila Zaradkiewicza, jakiego dopuściła się "Gazeta Wyborcza".

Skupił się na oskarżeniach pod adresem sędziego wysuwanych przez Wojciecha Czuchnowskiego i Justynę Dobrosz-Oracz.

Rzecznik zapoznał się z artykułem autorstwa Wojciecha Czuchnowskiego i Justyny Dobrosz-Oracz pt. „Niebezpieczna przeszłość Kamila Zaradkiewicza”, opublikowanym w dniu 4 maja 2020 r. w „Gazecie Wyborczej”. Szczególne obawy Rzecznika wzbudziły ujawnione w tym tekście informacje o przypadkach mobbingu w Trybunale Konstytucyjnym. Rzecznik planuje skierować w tej sprawie wystąpienie do TK z prośbą o przedstawienie wyjaśnień- przekazał portalowi tvp.info Adam Bodnar.
 
 Zgodzić się należy, że istotne wątpliwości budzi ujawnienie w tekście faktów o prywatnym życiu sędziego Kamila Zaradkiewicza. Uprzejmie informuję, że sam zainteresowany nie zwrócił się do RPO z wnioskiem o podjęcie działań w tej sprawie. Należy zwrócić uwagę, że „Gazeta Wyborcza” jest podmiotem prywatnym, a kompetencje Rzecznika dotyczą przede wszystkim działań organów publicznych- uznał Rzecznik Praw Obywatelskich.

Jak przypomniał portal tvp.info, w Konstytucji RP (art. 47) czytamy: „Każdy ma prawo do ochrony życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.”

za:www.tysol.pl

***

NIE dla promocji ideologii LGBT. Lubelscy radni odrzucają skargę RPO

Samorząd województwa lubelskiego odrzucił skargę rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara na przyjęte przez radnych Sejmiku stanowisko "przeciw promowaniu ideologii LGBT".   

Stanowisko to zostało przegłosowane w kwietniu ubiegłego roku. Za jego przyjęciem opowiedzieli się radni PiS oraz PSL. "Sejmik Województwa Lubelskiego wyraża sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności, gwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej Konstytucji, a także ingerują w autonomię wspólnot religijnych." - czytamy w stanowisku przeciw promowaniu LGBT.  

Stanowisko sprzeciwiające się „wprowadzaniu ideologii LGBT do wspólnot samorządowych” nie spodobało się Adamowi Bodnarowi, który w marcu tego roku skierował skargę na nie do Sejmiku Województwa Lubelskiego. Zdaniem Bodnara „uchwała jest sprzeczna z prawem polskim i Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (…) Nieheteronormatywni i transpłciowi obywatele UE mogą z uzasadnioną obawą stwierdzić, że region, w którym obowiązuje uchwała, nie jest miejscem, gdzie mogą przebywać swobodnie w poczuciu bezpieczeństwa oraz korzystać z pełni swoich praw”  - stwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich. Podobne skargi skierował on do kilku innych samorządów, które przyjęły stanowiska bądź uchwały przeciw promowaniu ideologii LGBT.

W uzasadnieniu decyzji lubelskiego Sejmiku o odrzuceniu skargi Rzecznika Praw Obywatelskich napisano m.in. „Skarga Rzecznika Praw Obywatelskich jest oparta na błędnym założeniu, iż stanowisko Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 25 kwietnia 2019 r. w sprawie wprowadzania ideologii „LGBT” do wspólnot samorządowych, jest uchwałą”.

Do tej pory około 90 samorządów gmin, powiatów i województw przyjęło uchwały czy stanowiska przeciwstawiające się promocji  na ich terenach ideologii LGBT. Jednym z nich jest samorząd powiatu białostockiego. Za przyjęciem stanowiska stawiającemu tamę promocji LGBT i gender głosowało dwie trzecie radnych. Zostało więc ono przyjęte znaczącą przewagą głosów. – Tym stanowiskiem chcemy chronić głównie dzieci przed nachalną i szkodliwą propagandą homoseksualizmu, która niszczy sumienia i demoralizuje  – mówi Roman Czepe, wicestarosta Powiatu Białostockiego, pomysłodawca stanowiska.

Stanowiska i uchwały przyjęte przez polskie samorządy przeciw propagowaniu ideologii LGBT stały się celem ataków różnych instytucji i stowarzyszeń popierających tęczowe środowiska. W lutym tego roku, zrzeszająca organizacje promujące liberalizm moralny, Wielka Koalicja za Równością i Wyborem skierowała do 11 wojewodów petycję w sprawie „niezwłocznego stwierdzenia nieważności dyskryminujących uchwał, rezolucji i stanowisk tzw. deklaracji anty-LGBT".  Przeciwko tym decyzjom polskich samorządów wypowiedziały się instytucja UE. W grudniu 2019 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję „potępiająca homofobiczne uchwały samorządów. Natomiast w lutym tego roku takie samo stanowisko zajęła Komisja Europejska. Wezwano polskie władze do uchylenia stanowisk i uchwał przeciw promowaniu ideologii LGBT.

Adam Białous

za: www.pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.