Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Dokąd to wszystko zmierza? Szokujące standardy – bez LGBT i mniejszości rasowych film nie zdobędzie Oscara

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy w przeszłości zarzucali jej jej rasizm i ksenofobie. Dlatego też poinformowała o wprowadzeniu nowych standardów przy przyznawaniu statuetki Oscara. Bez kobiet, LGBT i mniejszości rasowych film nie ma co liczyć na przyznanie mu najważniejszej nagrody w Hollywood.

Nowe zasady będą stopniowo wprowadzane od 2022 roku, a już całkowicie mają wejść w życie w 2024. Aby film mógł powalczyć o statuetkę Oscara, będzie musiał spełnić przynajmniej dwa spośród czterech standardów weryfikacyjnych.

Pierwszy z nich dotyczy kategorii reprezentacji na ekranie. Aby go spełnić musi zostać wdrożony przynajmniej jeden z trzech warunków, którymi są: 1. przynajmniej jeden z odtwórców głównych ról lub znacząca postać drugoplanowa musi być odgrywana przez osobę mającą inne pochodzenie rasowe, 2. przynajmniej 30% obsady drugoplanowej lub ról epizodycznych musi reprezentować co najmniej dwie grupy, którymi są – kobiety, LGBT, mniejszości rasowe, osoby z niepełnosprawnością fizyczną, intelektualną i niedosłyszące, 3. główny wątek musi być powiązany z co najmniej jedną z wyżej wymienionych grup.

Nowe standardy dotykają także członków ekip i zespołów twórczych, gdzie również musi zostać spełniony jeden z następujących warunków: 1. Casting, zdjęcia, muzyka, kostiumy, reżyseria, montaż, fryzury, charakteryzacja, produkcja, scenografia, dźwięk, efekty specjalne, scenariusz: co najmniej dwa z powyższych działów powinny być kierowane przez osoby z tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące. 2. Co najmniej jeden z powyższych działów powinien być kierowany przez osobę reprezentującą mniejszość rasową lub etniczną. 3. Co najmniej sześć osób niższego szczebla ekipy powinny reprezentować mniejszość rasową lub etniczną. 4. Co najmniej 30% całej ekipy filmowej powinny stanowić osoby z tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.

Kolejna kategoria dotyka kwestii obecności w branży, gdzie zostały podane dwa warunki, wymagające jednoczesnego spełnienia. Zgodnie z pierwszym z nich, duże studia i dystrybutorzy muszą posiadać stały program płatnych staży dla wyróżnionych wyżej grup, z kolei mniejsze studia i niezależni dystrybutorzy muszą mieć na płatnych stażach minimum dwie osoby reprezentujące którąś z tych grup. Oprócz tego muszą oferować programy szkoleń i rozwoju umiejętności dla reprezentantów tych grup.

Ostatnia z kategorii dotyczy komunikacji z widownią. Zgodnie z nią studio lub firma producencka muszą mieć w zespołach zajmujących się reklamą, dystrybucją, PR-em co najmniej kilka osób na kierowniczych stanowiskach, które reprezentują poniższe grupy: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.

za:www.stefczyk.info

***

Festiwal filmów LGBT w największych polskich miastach. Część pokazów w placówkach miejskich

W kinach dziewięciu największych miast Polski rozpocznie się we wrześniu „LGBT Film Festiwal”, podczas którego prezentowane będą obrazy filmowe o tematyce dotyczącej homoseksualizmu. W Poznaniu filmy w ramach festiwalu pokazywane mają być w miejskiej placówce Centrum Kultury „Zamek”. Radni protestują przeciw wsparciu imprezy LGBT  publicznymi środkami.

 „LGBT Film Festival to jedno z ważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski. Odbywa się co roku i jest największym świętem kina LGBT (lesbian, gay, bisexual, transgender) w kraju”, czytamy w opisie wydarzenia.

Festiwal miał pierwotnie odbyć się na wiosnę, jednak epidemia koronawirusa, spowodowała, że przesunięto go na jesień. Pokaz filmów LGBT rozpocznie się w Warszawie 18 września projekcjami filmów w miejskim kinie „Kinoteka”. Również w drugiej połowie września ruszą podobne pokazy w Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy, Wrocławiu i Katowicach. W każdym z tych miast festiwalowe prezentacje filmów, w wybranych kinach, trwać będą przez 7 dni.

W Poznaniu filmy w ramach festiwalu pokazywane mają być od 21 września w miejskiej placówce Centrum Kultury „Zamek”. Radna miejska PiS Klaudia Strzelecka wystąpiła przeciwko promowaniu przez miasto tego wydarzenia. Zapowiedziała, że wystąpi do władz stolicy Wielkopolski o informacje dotyczące źródeł finansowania tej imprezy.  Strzelecka podkreśla, iż kontrola władz miasta nad miejskimi instytucjami kultury jest mizerna i „robią one, co chcą”.

Oficjalnym organizatorem festiwalu filmów LGBT jest Fundacja FilmGramm bardzo mocno wspierana organizacje LGBT. Widać to nawet na profilu wydarzenia w mediach społecznościowych,  gdzie wśród stron powiązanych widzimy profile takich stowarzyszeń LGBT jak Parada Równości czy Tęczówka.

Festiwal jest finansowany w największym stopniu przez organizacje LGBT, które prowadzą internetową zbiórkę na ten cel. Jak podkreślono w oświadczeniu: „W obecnej atmosferze polityczno-społecznej festiwal nie może liczyć na dotacje państwowe, tarcze antykryzysowe i jakiekolwiek subwencje samorządowe (karta LGBT) i tak będzie niestety przez najbliższe lata. Prowadzimy rozmowy z odważnymi firmami i instytucjami, dla których takie wartości jak szacunek, równość, tolerancja mają wielkie znaczenie”.

za:www.pch24.pl

***

W Sodomie też mieli ubawy. Do pewnego czasu... Ludzie... Szkoda zagubionych...

k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.