Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Lewicowy pomysł na Warszawę: podwyżki dla mieszkańców, walka z religią, „niedyskryminacja”

Po kolei. W czwartek Rada Warszawy przyjęła uchwałę, która w imię walki o miejsce w centrum miasta, zakłada podwyżkę cen za postój pojazdów w strefie i dłuższy czas jej obowiązywania. Ponadto uznano, że skoro mieszkańca stać na kolejny samochód, to z pewnością będzie on skory do opłaty podwyższonego abonamentu postojowego.

Tak oto za parkowanie w strefie za drugie i kolejne auto w rodzinie oplata wzrośnie z 30 zł do 1200 zł rocznie. Zmiany mają obowiązywać od 4 stycznia 2021 roku. Należy dodać, że podwyżka dotyczy de facto mieszkańców, bo osoby nie płacące podatków w stolicy abonamentu wykupić nie mogą.

Rafał Trzaskowski tak wytłumaczył zmiany na Twitterze: Zmiany niezbędne, bo w centrum stolicy jest coraz więcej samochodów. A miejsca musi tu starczyć dla wszystkich, którzy tego potrzebują.

 Gdyby ktoś myślał, że to koniec uszczęśliwiania mieszkańców, jest w wielkim błędzie. Rada postanowiła bowiem bohatersko uporać się z problemem opłat za wywóz śmieci i podjęła decyzję, że opłata będzie uzależniona od… zużycia wody.

 Od marca 2020 roku w Warszawie obowiązują już „nowe stawki” opłat za gospodarowanie odpadami. Naliczane są w formie ryczałtu – 65 zł w zabudowie wielorodzinnej i 94 zł w jednorodzinnej, mieszkaniowej. Teraz – jak wyjaśnił wiceprezydent stolicy Michał Olszewski – „każdy z mieszkańców zapłaci za odpady dokładnie tyle, ile zużywa wody. To oznacza, że oszczędzając wodę każdy z nas będzie miał wpływ na wysokość tej opłaty - również z pożytkiem dla środowiska”. Aspekt środowiskowy jest dość absurdalny, bo wyrzucenie jednorazowych opakowań po zamówionym posiłku będzie tańsze niż mycie naczyń po przygotowanym w domu daniu. Jest jeszcze inny aspekt. W stolicy jest 17 tys. gospodarstw nie podłączonych do sieci wodociągowej. W tych wypadkach zastosowany zostanie domiar – liczba mieszkańców x 4m3 wody x 12,73 zł. Zmiana taryfy wejdzie w życie 1 grudnia 2020 roku.

Jako, ze władze stolicy troszczą się o swych mieszkańców, to postanowiły zadbać o ich właściwą edukacją. Jak już informowaliśmy, urzędnicy Rafała Trzaskowskiego rozesłali do burmistrzów warszawskich dzielnic pismo, w których rozliczają ich z działań na rzecz równego traktowania i antydyskryminacji od 2018 roku. Burmistrzowie do 9 października mieli określić, czy podjęte inicjatywy wpisują się w Warszawską Deklarację LGBT+, podpisaną przez Trzaskowskiego i dołączoną do korespondencji. Jak twierdzi Tygodnik „Niedziela” pismo w niektórych dzielnicach trafiło do dyrekcji szkół i przedszkoli, a ci przekazali je nauczycielom.

Do kompletu brakowało jedynie akcentu religijnego, ale i tu władze Warszawy wykazały się aktywnością. Oto wiceprezydent Renata Kaznowska rozesłała do stołecznych szkół pismo, w którym wskazuje, że uroczystości szkolne muszą być pozbawione elementów religijnych. W sprawie zdążył już interweniować Instytut Ordo Iuris, który zaznaczył, że w polskim prawie nie istnieje przepis stwierdzający świecki charakter szkoły, a władze publiczne mają obowiązek zagwarantować możliwość ekspresji religijnej. Bowiem – wbrew temu co podał ratusz - zgodnie z prawem, na terenie szkoły dozwolone jest organizowanie praktyk religijnych, np. modlitwy. Tym bardziej dopuszczalne będzie zatem zorganizowanie akademii czy apelu z elementami religijnymi. Istotne jest także odróżnienie udziału w praktykach religijnych od bycia ich świadkiem czy ich obserwowania. Opinia Instytutu została przekazana do dyrektorów warszawskich placówek oświatowych.

za:www.pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.