Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Kontrowersyjna decyzja TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował, że sądy państw członkowskich mają orzekać zgodnie z prawem unijnym, nawet jeśli jest to sprzeczne z krajową konstytucją. Trybunał odpowiedział w ten sposób na pytania prejudycjalne dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości w Rumunii.

Według Trybunału Sprawiedliwości UE zasada pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej wymaga, by sąd krajowy odstąpił od stosowania krajowych przepisów niezgodnych z prawem unijnym, niezależnie od tego, czy są one rangi ustawowej czy konstytucyjnej. To stwierdzenie jest niedorzeczne i nie do przyjęcia – podkreśla minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

    „Taki pogląd oznacza, że suwerenne państwa tracą swoją suwerenność na rzecz podmiotu, który powołują i który może w sposób dowolny określać prawo sprzeczne z najwyższym prawem tych państw, czyli konstytucją” – informuje Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Minister sprawiedliwości dodał, że stanowisko Trybunału potwierdza, że elity unijne chcą budować superpaństwo, w którym kraje członkowskie zostaną sprowadzone do roli powiatów i krajów związkowych. Zbigniew Ziobro wskazał, że Konstytucja RP ma charakter nadrzędny nad prawem europejskim, bo to jest główna cecha państwowości i suwerenności państwa.

za:www.radiomaryja.pl

***

Podwójne standardy TSUE wobec polskiego systemu sprawiedliwości

Polska praktyka delegowania sędziów jest niezgodna z prawem Unii – tak twierdzi rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. „Nie ma zgody na bezprawne ingerowanie w Polską suwerenność i tworzenia podwójnych standardów” – odpowiada Ministerstwo Sprawiedliwości.

Opinia rzecznika generalnego TSUE dotyczy pytań prejudycjalnych zadanych przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Odnoszą się one do zgodności z prawem Unii Europejskiej niektórych przepisów prawa krajowego. Michal Bobek stwierdził, że polska praktyka delegowania sędziów jest niezgodna z unijnym prawem.

    „Z tego względu wykonywanie nieograniczonych, niepodlegających kontroli i nieprzejrzystych uprawnień dyskrecjonalnych przyznanych ministrowi sprawiedliwości – będącemu zarazem Prokuratorem Generalnym – w zakresie delegowania sędziów i odwoływania ich w dowolnym momencie w zależności od jego uznania, wydaje się znacznie wykraczać poza to, co można uznać za rozsądne i konieczne do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania krajowego wymiaru sprawiedliwości i organizacji pracy w jego ramach” – ocenił Michal Bobek, rzecznik generalny TSUE.

    – To kolejna opinia, która w bezprawny sposób próbuje ingerować w polską tożsamość ustrojową, w polską suwerenność. Unia Europejska nie ma żadnych kompetencji do ingerowania w organizacje sądownictwa w państwie członkowskim – zaznaczył Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

Co ciekawe, zakwestionowano przepisy obowiązują od 2002 roku, czyli jeszcze sprzed naszego przystąpienia do Unii Europejskiej.

    – Przez 19 lat nie budziły one wątpliwości – nagle Polska musi być pod pręgieżem za postępowania dyscyplinarne (przepisy z 2002 roku), za delegowanie sędziów, nadzór nad sądownictwem. To nie jest przypadek. To proces szantażu i próby wpływania na Polskę w zakresie naszych suwerennych kompetencji – dodał Sebastian Kaleta.

Wątpliwości w sprawie opinii rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest znacznie więcej.

    – W opinii pojawia się fragment, wskazujący, że przedmiocie delegowania sędziów państwa członkowskie mogą mieć takie przepisy, ale akurat w Polsce te przepisy już przeszkadzają – podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że nie ma zgody na bezprawne ingerowanie w suwerenność i na tworzenie podwójnych standardów wobec Polski. Opinia rzecznika jest wstępem do wyroku. TSUE może się z nią zgodzić i zwykle tak się dzieje. Może jednak też wydać zupełnie inny wyrok.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.