Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Kraków: Wojna o postać ks. Piotra Skargi. Urzędnicy Majchrowskiego chcą zabrać pomnik z reprezentatywnego miejsca

Krakowscy urzędnicy już w przyszłym roku chcą zabrać pomnik ks. Piotra Skargi z reprezentatywnego miejsca w centrum Krakowa.  Wszystko to pod pretekstem wprowadzenia większej ilości zieleni.

Wielu Krakowian nie kryje oburzenia takim potraktowaniem postaci Skargi - Sługi Bożego, którego proces beatyfikacyjny prowadzi obecnie Stolica Apostolska. Sprawę nagłaśnia m.in. krakowskie Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

Chcą usunąć pomnik ks. Piotra Skargi

O planach krakowskiego magistratu informował niedawno portal lovekrakow.pl. Pomnik ks. Piotra Skargi to element niezwykle charakterystyczny dla tego miejsca Krakowa – stoi naprzeciw kościoła świętych apostołów Piotra i Pawła. W świątyni tej spoczywają doczesne szczątki jezuity. Autor „Kazań sejmowych” i „Żywotów świętych” został w 2012 roku upamiętniony przez polskie władze – ten rok bowiem był przez Sejm RP ogłoszony rokiem ks. Piotra Skargi.

Ale postać kaznodziei króla Zygmunta III Wazy wzbudza też agresję po stronie lewicowej inteligencji, oskarżającej Skargę o różnego rodzaju rzekome niegodziwości, w tym prześladowania heretyków, nietolerancję itd. Śladem tych ahistorycznych opinii pojawiają się postulaty wyrugowania Piotra Skargi z przestrzeni publicznej. W pierwszej kolejności pada na jego pomnik zlokalizowany w Krakowie na Placu Św. Marii Magdaleny, tuż przy jednej z najpopularniejszych ulic w mieście – Grodzkiej.

Co w miejsce pomnika?

Źródła urzędnicze nieformalnie informują, że sam pomnik miałby być w 2022 r. przeniesiony w mało dostępne i rzadko uczęszczane miejsce, a konkretnie na niewielką przestrzeń pomiędzy kościołem św. Piotra i Pawła sąsiadującym z nim Collegium Broscianum UJ. Zmiana wymaga jeszcze porozumienia z rektorem uczelni. Na miejscu pomnika ma zostać... posadzone pojedyncze drzewo. W taki sposób plac miałby zostać „uwolniony” od wybitnego jezuity.

Energiczne protesty przeciwko zakusom urzędników podejmuje Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. Na krakowskim spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w czwartek 4 listopada wiceprezes Stowarzyszenia Sławomir Skiba zapowiedział petycje, pikiety i kolejne pisma do władz miasta w tej sprawie. Skargowcy wystosowali już list otwarty do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, w którym piszą m.in.:

 "Doktrynalne założenie wyrugowania pomnika Księdza Piotra Skargi, pod pretekstem budowy w jego miejscu skweru z zielenią, przypomina praktyki znane nam z nieodległej historii – komunistycznego kreowania rzeczywistości społecznej i wyglądu miast, w których nie widziano miejsca dla symboli i pamiątek odnoszących się do chrześcijaństwa".

Pomnik ks. Piotra Skargi w Krakowie został postawiony w 2001 roku. Jego autorem jest prof. Czesław Dźwigaj.

za:dorzeczy.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.