Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Santiago Abascal: Tusk zdradził wartości, które wyniósł z domu. Atakuje własnych rodziców

W Madrycie odbył się wczoraj szczyt europejskich partii prawicowych i konserwatywnych pod hasłem „Obronić Europę”. Gospodarzem była hiszpańska partia Vox, której lider Santiago Abascal udzielił wywiadu Michałowi Rachoniowi na antenie TVP Info. Hiszpański polityk odniósł się m.in. do skandalicznych słów europosła Estebana Gonzaleza Ponsa na temat pomocy w zmianie rządu w Polsce. Abascal podkreślił, że jego środowisko stanowczo domaga się dymisji Ponsa.

Tematem wczorajszego szczytu w Madrycie były zagrożenia dotykające Unię Europejską z zewnątrz, ale również z wewnątrz. Liderzy europejskich partii rozmawiali m.in. na temat możliwej kolejnej rosyjskiej inwazji na Ukrainie. W kontekście tych napięć premier Węgier Viktor Orban wskazał, że z perspektywy Madrytu czy Paryża może być trudno właściwie ocenić to zagrożenie, ale z perspektywy Węgier czy Polski jest ono bardzo realne.

- „Liczę na pomoc wszystkich w deeskalacji sytuacji” - oświadczył szef węgierskiego rządu.

O konieczności większego zaangażowania państw członkowskich w deeskalację napięć na linii Rosja – Zachód mówiła również kandydująca na prezydenta Francji Marine Le Pen.

- „Potępiamy wszystkie działania, które mogą być zagrożeniem dla integralności terytorialnej suwerennych państw” - wskazała liderka Zjednoczenia Narodowego.

Pytany o stosunek europejskich konserwatystów do agresywnych działań Rosji premier Mateusz Morawiecki zaznaczył po wczorajszym spotkaniu, że liderzy są zgodni co do oceny zagrożenia.

- „Rosja zagraża integralności terytorialnej Ukrainy. Omawialiśmy ten temat w sposób bardzo obszerny. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim naszym przyjaciołom, całej Europie, którzy są świadomi tych zagrożeń i ryzyka” - wskazał szef polskiego rządu.

Lider partii Vox mówił m.in. o konieczności wypracowania porozumienia na rzecz taniej, zrównoważonej energii, w tym energii atomowej.

Po zakończeniu szczytu Santiago Abascal wystąpił w „Gościu Wiadomości” na antenie TVP Info. W rozmowie z Michałem Rachoniem polityk mówił m.in. o porzuceniu przez europejską chadecję swoich wartości. Odniósł się przy tym do wywiadu, w którym Donald Tusk atakował Vox po objęciu funkcji szefa EPL.

- „Moim zdaniem Donald Tusk mało wie o partii Vox i mało wie o Hiszpanii. Kiedy atakuje partię Vox, to tak naprawdę atakuje te same wartości, które były w jego domu. Atakuje własnych rodziców. To Tusk się zmienił. My się nie zmieniliśmy” - stwierdził Hiszpan.

W ten sam sposób ocenił postawę Estebana Gonzaleza Ponsa z Partido Popular. Zastępca Tuska w EPL będzie przewodził misji eurodeputowanych, którzy na początku lutego mają przyjechać do Polski, aby zbadać doniesienia mediów na temat rzekomej inwigilacji osób związanych z opozycją za pośrednictwem systemu Pegasus. Pons udzielił niedawno wywiadu portalowi Euroactiv.pl, w którym stwierdził, że grupa ta przyjeżdża do Polski, aby „pomóc polskiemu społeczeństwu zmienić władze, które wydają się nie być dobre dla Polski”.

- „On nic nie wie o Polsce! Kiedy atakuje Polskę, prawdopodobnie atakuje dokładnie te wartości, które wyniósł z własnego domu” - stwierdził rozmówca Michała Rachonia.

- „Te europejskie partie ludowe już nie reprezentują tych wartości, które reprezentowały wcześniej. Bardzo szybko zobaczymy, że te partie będą miały coraz mniejszy wpływ na rzeczywistość i dlatego Vox staje się partią coraz silniejszą” - zaznaczył.

- „To liderzy, tacy jak Tusk, się zmienili i to oni zdradzili swoje wartości” - dodał.

Podkreślił, że słowa nt. pomocy w doprowadzeniu do zmiany rządu w Polsce były haniebne.

- „My, Hiszpanie, mamy lepiej wiedzieć, kogo mają wybrać Polacy? To jest obraza narodu polskiego, to jest deklaracja w zasadzie kolonialistyczna. To jest atak na suwerenność Polski. Mnie jako Hiszpanowi jest wstyd za to, co mówi pan Gonzales Pons. Chcemy, żeby podał się do dymisji. Żądamy jej. Tak nie może być. Ten człowiek popełnił słowa, których nie wolno mówić do przyjaznego narodu” - stwierdził.

za:www.fronda.pl

***

Szczyt w Madrycie obwinia Moskwę. Wołczyk: Polacy osiągnęli coś, co wydawało się niemożliwe

Dziennikarka tygodnika „Do Rzeczy” o sobotnim szczycie europejskich prawicowych partii w Madrycie.

W kongresie w stolicy Hiszpanii brali udział m.in. premier Mateusz Morawiecki (PiS), premier Węgier Viktor Orban (Fidesz), a także szefowa francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. Małgorzata Wołczyk zauważa, że zarówno Donald Tusk, jak i  lewicowe media hiszpańskie podkreślały prorosyjskie nastawienie uczestników szczytu.

Ocenia, iż zarówno Viktor Orbán, jak i Marine Le Pen reprezentują średni zachodnioeuropejski poziom prorosyjskości. Dziennikarka Do Rzeczy wskazuje, że szczyt okazał się sukcesem Polski, czego świadectwem są nagłówki takie jak ten opublikowany w „El Pais”:

    Polska uruchomiła wspólny sprzeciw skrajnej prawicy przeciw Rosji.

W podobnym tonie piszą także inne media głównego nurtu. W podpisanym przez członków szczytu dokumencie potępiono „wojskowe akcje Rosji przy wschodnich granicach Europy, które zaprowadziły na próg wojny”. Wołczyk zauważa, że

    To było coś niezmiernie ważnego, żeby w Hiszpanii która ma skłonność myśleć, że rzecz dotyczy tylko jakiejś odległej Ukrainy […] pojawił się silny przekaz, że Putin destabilizuje, że trzeba zatrzymać Putina.


Formacje zgromadzone na szczycie w Madrycie łączy także sprzeciw wobec, jak mówi Wołczyk, „polityki międzynarodówki globalistycznej, która chce przetrącić kręgosłup poszczególnych państw”.

    Siły, które spotykają się z taką częstotliwością nie mogą być eurosceptyczne. […] Te siły sprzeciwiają się dryfowi federalistycznemu.

Istnieje problem pogodzenia sprzecznych racji. Każda formacja chciałaby, aby to jej program nadawał ton współpracy.

za:wnet.fm

***

Nowa-stara ściema Tuska i totalnych

Sypie się linia propagandowa Donalda Tuska i reszty totalnych o rzekomych proputinowskich działaniach PiS. Wygląda na to, że proputinowskie siły w Polsce reprezentują właśnie – tradycyjnie już, gdy popatrzy się na to bez zasłony z medialnej ściemy – Donald Tusk i popierające go media.

Konserwatyści na spotkaniu w Madrycie, wbrew temu bowiem, co wciska Polakom propaganda, zgodnie i jednoznacznie potępili agresję Rosji. Przedstawiciele kilkunastu partii z różnych krajów Europy zdobyli się na coś, na co nie mają ochoty przedstawiciele Europejskiej Partii Ludowej z jej malowanym szefem na czele. Nawet te ugrupowania prawicowe, które mogły mieć złudzenia wobec Rosji, dziś zajmują jednoznaczne stanowisko przeciw polityce Putina. A takiego stanowiska nie zajmuje ani EPL, ani Tusk, który palcem nie kiwnął, by wpłynąć na teoretycznie kierowaną przez siebie partię do podjęcia działań blokujących niemiecko-rosyjskie polityczno-gospodarcze przymierze. Mamy jak zwykle do czynienia z wielką ściemą – tak jak odbywało się to przy okazji wyjaśniania katastrofy smoleńskiej. Siły zaangażowane we wspieranie przywrócenia nad Wisłą niemiecko-rosyjskiego kondominium ubrały się w ornat i ogonem na mszę dzwonią.
 
Joanna Lichocka

za:niezalezna.pl
 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.