Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Nigeria: chrześcijanka ukamieniowana i spalona za rzekome obelgi wobec Mahometa

Debora Samuel Yakubu, studentka ekonomii, wyznania chrześcijańskiego w stanie Sokoto (w Nigerii) została ukamieniowana „za obrażanie Mahometa”. Dziewczyna rzekomych obelg wobec islamskiego proroka miała dopuścić się na czacie rówieśniczej grupy. Publiczne oskarżenie, którego dopuścił się jeden z jej kolegów, wywołało ogromne oburzenie wobec chrześcijanki.

Lokalne media w Nigerii podały, że ponad 200 studentów ukamieniowało chrześcijańską studentkę, a następnie podpaliło jej ciało. Śmierć Debory Samuel Yakubu została potwierdzona przez policję. Uczelnię w stanie Sokoto decyzją władz uczelni zamknięto.

Zbrodnię potępili zarówno chrześcijańscy, jak i muzułmańscy przywódcy religijni. Wydano apel do władz uczelni, by dokładnie zbadano sprawę w celu uniknięcia podobnych wydarzeń w przyszłości.

    „Wzywam do wymierzenia sprawiedliwości za ten nieludzki czyn, który nie ma nic wspólnego z religią” – zaapelował ks. bp Matthew Hassan Kukah, ordynariusz diecezji Sokoto.

Całym zdarzeniem i bestialskim morderstwem poruszone jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie działające w Nigerii.

    „Niemal każdego tygodnia dochodzi w Nigerii do porwań i zabójstw, ale ten bestialski czyn sprawił, że zabrakło mi słów” – powiedział Thomas Heine-Geldern z nigeryjskiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia.

za:www.radiomaryja.pl

***

Tłumy islamistów szturmują kościoły po ukamienowaniu studentki w Nigerii. Władze wprowadziły godzinę policyjną

Grupa około 200 nigeryjskich studentów udowodniła w ubiegłym tygodniu, że prawo szariatu obowiązuje w Nigerii równolegle z prawem państwowym, brutalnie kamienując swoją koleżankę i paląc jej ciało. Policja umieściła dwóch z nich w areszcie, co spowodowało falę rozruchów i ataków na katolickie świątynie. Lokalne władze były zmuszone wprowadzić godzinę policyjną, by powstrzymać tłumy wściekłych muzułmanów.

Chrześcijańska studentka Deborah Samuel Yakubu naraziła się swoim kolegom islamistom wysłaniem w grupie na WhatsAppie wiadomości na temat Mahometa, która została uznana za „bluźnierstwo”. Muzułmańscy studenci zareagowali zgodnie z prawem szariatu, dokonując na dziewczynie brutalnego mordu przez ukamienowanie, po czym dokonali spalenia jej ciała.

Jedynie dwóch z nich zostało ujętych przez służby i trafiło do aresztu. Zatrzymanie zostało potraktowane przez islamską społeczność jako wystąpienie przeciwko prawom ich religii i stało się przyczyną zamieszek. Rozwścieczone tłumy rzuciły się na kościoły, domagając się zwolnienia uwięzionych sprawców morderstwa.

Wandale zdemolowali katedrę Świętej Rodziny w Sokoto, wybijając okna samej świątyni oraz w biurze biskupa, a także zdewastowali zaparkowany w pobliżu autobus publiczny. Kościół św. Kewina w Gidan Dere został również zdemolowany i częściowo spalony. Muzułmanie nie oszczędzili również nowego szpitala działającego przy świątyni.

Władze stanowe wprowadziły 24-godzinny stan wyjątkowy i godzinę policyjną, aby uporać się z zamieszkami, a zbrodnia dokonana na chrześcijańskiej studentce, a sułtan Sokoto, Muhammadu Sa’ad Abubakar, oficjalnie potępił ją potępił. Nie zmienia to faktu, że w Nigerii prawo szariatu obowiązuje często równolegle z państwowym, a władze centralne – jak wielokrotnie zwracał uwagę bp Matthew Hassan Kukah – wprowadzają w kraju islamską teokrację.

Bp Kukah z Sokoto potępił to „makabryczne morderstwo” i wyraził swój „głęboki szok”. – Potępiamy ten incydent w najostrzejszych słowach i wzywamy władze do zbadania tej tragedii i zapewnienia, że wszyscy winowajcy staną przed wymiarem sprawiedliwości. Jedynym, co należy się jej najbliższej rodzinie, kolegom uczniom i władzom szkolnym, jest zapewnienie, że winni tego nieludzkiego czynu, bez względu na motywację, zostaną ukarani zgodnie z obowiązującymi przepisami w naszym kraju – powiedział nigeryjski hierarcha.

za:pch24.pl

***

Twarze islamu?...

k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.