Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Boże Narodzenie bez Świętej Rodziny? Francuska Rada Stanu zabroniła merowi Beaucaire umieszczenia tradycyjnej szopki w ratuszu

Merowie francuskich miast Beaucaire i Béziers (region Oksytania) Julien Sanchez i Robert Ménard byli regularnie nękani procesami sądowymi za... umieszczanie tradycyjnej bożonarodzeniowej szopki prowansalskiej w miejskich ratuszach. Mer Beaucaire Julien Sanchez otrzymał nawet sądowy zakaz ustawienia szopki w siedzibie Rady Miejskiej, od którego złożył odwołanie do francuskiej Rady Stanu – najwyższego organu władzy sądowniczej we Francji.

Niestety, Rada Stanu potwierdziła zakaz sądowy umieszczenia figurek Świętej Rodziny w tradycyjnym prowansalskim anturażu w miejskim ratuszu, co należy do najstarszych tradycji miasta Beaucaire.

Jak pamiętamy, francuska Prowansja (dziś wchodząca w skład regionu Oksytania) słynie z kultywowania tradycji bożonarodzeniowych bynajmniej nie w skomercjalizowanym wydaniu. Co ciekawe, władze miast Béziers i Beaucaire były każdego roku regularnie nękane procesami sądowymi za umieszczanie w okresie bożonarodzeniowym tradycyjnych szopek z figurkami Świętej Rodziny w ratuszach miejskich. Mer miasta Beaucaire złożył odwołanie od wyroku sądowego w tej sprawie do najwyższego francuskiego organu sądowniczego – Rady Stanu, ta jednak 16 listopada 2022 r. kategorycznie je odrzuciła, zatwierdzając tym samym zakaz eksponowania szopki w ratuszu.

18 grudnia 2020 r. sąd administracyjny miasta Nîmes, będącego siedzibą ośrodka administracyjnego departamentu Gard, nakazał „zawieszenie niesformalizowanej decyzji mera miasta Beaucaire o umieszczeniu bożonarodzeniowej szopki w miejskim ratuszu w okresie od 3 grudnia 2020 do 2 lutego 2021 r.” Jednak zarówno mer, jak i członkowie Rady Miejskiej odmówili zastosowania się do tego zakazu, tłumacząc, że „prezentowana w ratuszu szopka ma charakter artystyczny i jest ważnym elementem tradycyjnej kultury [Prowansji]”.

Niestety w styczniu 2021 r. sąd apelacyjny w Marsylii, do którego zwrócił się mer Beaucaire z odwołaniem od decyzji sądu w Nîmes, odrzucił je i nakazał „niezwłoczny demontaż szopki” – w przeciwnym razie na miasto miała być nałożona pokaźna grzywna.

W tej sytuacji mer Beaucaire Julien Sanchez złożył w Radzie Stanu zawiadomienie o dyskryminacji. Skarga została poparta zarówno przez Radę Miejską, jak i przez mieszkańców Beaucaire, którzy w decyzji sądu administracyjnego w Marsylii dopatrzyli się wielu błędów natury prawnej.

„Nie było żadnych przesłanek, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, aby wydawać zakaz umieszczenia tego typu artystycznej instalacji w przestrzeni publicznej”, można przeczytać w treści skargi. Niestety, Rada Stanu uznała że „nie ma żadnych powodów aby uwzględnić to odwołanie”, a zatem „zostanie ono odrzucone”.

Jak do tej pory obaj merowie, mimo opisywanych problemów sądowych, każdego roku umieszczali w ratuszach swoich miast tradycyjną szopkę.

za:bialykruk.pl

***
Biedna ta Francja - wszak "Najstarsza córa Kościoła"...
A teraz schodzi na....
k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.