Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Zakłamywanie historii przez Komisję Europejską

Komisja Europejska opublikowała nagranie, w którym przypisano Polsce odpowiedzialność za niemieckie zbrodnie w obozie Auschwitz. Oburzenie, jakie wybuchło, zmusiło Komisję do poprawienia filmu.

Na nagraniu, jakie opublikowała Komisja Europejska, poszczególni komisarze przypominali wybrane nazwiska ofiar zbrodni popełnionych przez Niemców w trakcie II wojny światowej. Obok nazwisk tych, którzy zostali zamordowani, podane było miejsce śmierci. Na użytych w filmie napisach – obok słowa Auschwitz – pojawiło się słowo Polska, co wprost wprowadzało odbiorcę w błąd i zrzucało na Polaków odpowiedzialność za niemieckie zbrodnie.

Wśród polityków, którzy zareagowali na nagranie, był poseł Arkadiusz Mularczyk z PiS-u, który – kiedy był jeszcze w rządzie – zajmował się w resorcie spraw zagranicznych tematem reparacji.

    – Poprawnym terminem powinien być „niemiecki nazistowski obóz śmierci w okupowanej Polsce”, ponieważ użycie pełnego, dokładnego terminu pomoże w promowaniu historycznie dokładnej narracji i prawidłowej identyfikacji Niemiec, jako jedynych odpowiedzialnych za okropność obozów śmierci – zaznaczył poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk.

Poseł Arkadiusz Mularczyk oczekiwał reakcji od resortu spraw zagranicznych, ministra Radosława Sikorskiego lub któregoś z wiceministrów. Jednak szef polskiego MSZ-u winą za to, co się wydarzyło, postanowił obarczyć unijnego komisarza z Polski, Janusza Wojciechowskiego.

    – Informacja w mediach społecznościowych Komisji Europejskiej będzie doprecyzowana, ale szkoda, że polski komisarz UE zawczasu nie zaprezentował polskiego punktu widzenia – wskazał minister Radosław Sikorski.

Auschwitz, niemiecki obóz zagłady, to nie polski punkt widzenia. To prawda historyczna i pamięć o niej obowiązuje wszystkich. Dlatego ze strony byłego wiceministra spraw zagranicznych, Pawła Jabłońskiego, padło w odpowiedzi pytanie o to, skąd zarzuty w stronę polskiego komisarza i skąd bierze się brak tych zarzutów wobec przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen.

     – Tajemnicą poliszynela jest, że Sikorski planuje szybki powrót do Brukseli. Jesienią tego roku chce zostać wysokim przedstawicielem – komisarzem odpowiedzialnym za unijną politykę zagraniczną – zwrócił uwagę Paweł Jabłoński.

Gdy film opublikowany na profilu Komisji Europejskiej został już poprawiony, pojawiła się w nim precyzyjna informacja, że Auschwitz był niemieckim nazistowskim obozem zagłady.

 za:www.radiomaryja.pl


***

Skandaliczny spot Komisji Europejskiej. Europosłowie PiS chcą wyjaśnień

Europoseł Ryszard Legutko złożył w imieniu delegacji PiS w Parlamencie Europejskim interpelację do Komisji Europejskiej. Chodzi o skandaliczny materiał KE w sieci.

 W krótkim klipie opublikowanym na platformie X z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wystąpiła z podpisem, w którym wskazano, że obóz Auschwitz leżał w Polsce, bez żadnego wyjaśnienia kontekstu ówczesnej sytuacji.

Po ogromnej fali krytyki Ursula von der Leyen opublikowała wideo z korektą. W tym materiale, w przeciwieństwie do poprzedniego, Komisja Europejska poprawnie określiła były obóz koncentracyjny "niemieckim nazistowskim obozem zagłady Auschwitz".

"Dobrze, że film został poprawiony zgodnie z precyzyjną prawdą historyczną. Szkoda, że wśród upamiętniających niemieckie zbrodnie drugiej wojny światowej zabrakło polskiego komisarza" – napisał w mediach społecznościowych szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. Jak podało RMF FM, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Wojciechowski właśnie z powodu podpisów nie wziął udziału w inicjatywie KE.

Skandaliczny spot KE. PiS składa interpelację

Europoseł PiS Ryszard Legutko złożył w poniedziałek w imieniu delegacji Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim interpelację do Komisji Europejskiej w związku ze skandalicznym nagraniem.

"27 stycznia w serwisie X na profilu przewodniczącej Komisji Europejskiej Urszuli von der Leyen opublikowano materiał z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, na którym europejscy liderzy, w tym sama szefowa KE, wymieniali nazwiska ofiar niemieckiej okupacji. W trakcie ich wypowiedzi wyświetlane były podpisy zawierające daty urodzenia, a także daty i miejsca śmierci ofiar, jednakże w nagraniu kilkakrotnie pojawiało się wprowadzające w błąd stwierdzenie: »obóz Auschwitz, Polska«, sugerujące jakoby Polska miała cokolwiek wspólnego z obozami koncentracyjnymi" — czytamy w interpelacji.

"Dlaczego KE kolejny raz świadomie i celowo wprowadza w błąd opinię publiczną i próbuje zafałszować fakty historyczne zdejmując odpowiedzialność za zbrodnie ludobójstwa z prawdziwych jego sprawców – Niemców? Jakie działania zamierza podjąć KE, aby w przyszłości uniknąć takiego zakłamywania, a także czy przewodnicząca Komisji zamierza wystosować oficjalnie przeprosiny pod adresem Polski?" – zapytał europoseł Ryszard Legutko.

za:dorzeczy.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.