Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Haniebna rezolucja Szymborskiej. Księdza masakrowano żelaznym drągiem

8 lutego 1953 roku grupa literatów kolaborujących z komunistycznym totalitaryzmem w naszym kraju, podpisała rezolucję wyrażającą poparcie dla działań stalinowskich oprawców wobec kapłanów z archidiecezji krakowskiej.

Wśród sygnatariuszy haniebnej rezolucji znalazła się m.in. późniejsza noblistka Wisława Szymborska.

„W ostatnich dniach toczył się w Krakowie proces grupy szpiegów amerykańskich powiązanych z krakowską Kurią Metropolitarną. My zebrani w dniu 8 lutego 1953 r. członkowie krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich wyrażamy bezwzględne potępienie dla zdrajców Ojczyzny, którzy wykorzystując swe duchowe stanowiska i wpływ na część młodzieży skupionej w KSM działali wrogo wobec narodu i państwa ludowego, uprawiali – za amerykańskie pieniądze – szpiegostwo i dywersję.

Potępiamy tych dostojników z wyższej hierarchii kościelnej, którzy sprzyjali knowaniom antypolskim i okazywali zdrajcom pomoc, oraz niszczyli cenne zabytki kulturalne.

Wobec tych faktów zobowiązujemy się w twórczości swojej jeszcze bardziej bojowo i wnikliwiej niż dotychczas podejmować aktualne problemy walki o socjalizm i ostrzej piętnować wrogów narodu – dla dobra Polski silnej i sprawiedliwej” – brzmiał tekst rezolucji, pod którą podpisało się 53 literatów, w tym m.in. Wisława Szymborska, Sławomir Mrożek, Julian Przyboś czy Anna Świrszczyńska.

Urodzony w Rabce ks. Józef Fudali aresztowany przez ubecję 19 września 1952 roku m.in. za przyjęcie paczki z zagranicy był podczas śledztwa w sposób straszliwy katowany. Kapłana m.in. bito żelaznym prętem.

Ks. Józef Fudali zmarł w wieku zaledwie 39 lat w więziennym szpitalu 30 stycznia 1954 roku w Krakowie.

za:www.fronda.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.