Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Ministrowie nie wpuścili TV Republika na konferencję. Tak się tłumaczą

Łamanie prawa i mowa nienawiści – w ten sposób szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz tłumaczy decyzję o niewpuszczeniu ekipy TV Republika na swoją konferencję prasową. Z analogicznej sytuacji tłumaczy się też minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Wyjaśnień ws. niewpuszczenia dziennikarzy Telewizji Republika na konferencje prasowe domagał się od ministrów Bartłomieja Sienkiewicza i Adama Bodnara Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. Do incydentu z udziałem reportera Republiki doszło 21 grudnia. Łukasz Żmuda nie został wówczas wpuszczony na konferencję Sienkiewicza ws. odmowy wpisania do KRS postawienia w stan likwidacji TVP i Polskiego Radia. Ochroniarz zatrzasnął wówczas drzwi przed reporterem stacji. Analogiczna sytuacja miała miejsce 29 grudnia, tyle że na konferencji ministra sprawiedliwości poświęconej przystąpieniu Polski do Prokuratury Europejskiej. Jak informowano, reporter stacji nie otrzymał przepustki uprawniającej do wejścia do gmachu resortu.

Sienkiewicz: Mowa nienawiści stała się stałym elementem przekazu Republiki

W odpowiedzi udzielonej RPO, minister Sienkiewicz poinformował, że akredytację na jego konferencję zwrócił się jedynie operator kamery TV Republika. Jego prośba została odrzucona, o czym został on natychmiast powiadomiony.

"Mimo to, na konferencji pojawiła się ekipa Telewizji Republika składająca się z operatora kamery oraz reportera, który nawet nie wystąpił z wnioskiem o akredytację za pomocą obowiązującego w MKiDN Systemu Obsługi Mediów Administracji RP. Zatem wbrew doniesieniom prasowym, Telewizja Republika nie otrzymała akredytacji na konferencję prasową w MKiDN 22 stycznia i w związku z tym nie została na nią wpuszczona" – czytamy.

 Sienkiewicz wyjaśnił, że powodem odrzucenia prośby o akredytację była "mowa nienawiści, która jest stałym elementem przekazu kreowanego na antenie tej stacji". Jako przykład minister podał głośne wypowiedzi Jana Pietrzaka i Marka Króla.

"Podejmując decyzję o nieudzieleniu Telewizji Republika akredytacji na wydarzenie organizowane przez MKiDN, wyraziłem swój sprzeciw wobec nieustającego łamania prawa przez tę stację telewizyjną" – wyjaśnił szef MKiDN.

Bodnar zaprzecza doniesieniom ws. TV Republika

Odpowiedzi prof. Wiąckowi udzielił również Adam Bodnar. Minister sprawiedliwości przedstawił swoją wersję wydarzeń z 29 grudnia. Zaprzeczył on, jakoby ekipa Republiki nie została wpuszczona na konferencję. Jak podkreślił, była ona na wydarzeniu, a jej reporter nawet zadawał pytania.

Z pisma ministra wynika, że stacja nie uczestniczyła jedynie w oficjalnym powitaniu europejskiej prokurator generalnej Laury Codruty Kovesi. Wyjaśnił, że dziennikarze TV Republika spóźnili się i nie wpuszczono ich ze względów protokolarnych. Szef resortu sprawiedliwości zapewnił, że doniesienia w myśl których blokuje tej stacji wstęp do ministerstwa są nieprawdziwe.

Pisma RPO do Bodnara i Sienkiewicza. "Naruszenie wolności wyrażania opinii"

Przypomnijmy, że zwracając się do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara i ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza o wyjaśnienia Marcin Wiącek podkreślił, że art. 2 ustawy Prawo prasowe nakłada na organy państwowe obowiązek stworzenia prasie warunków niezbędnych do wykonywania jej funkcji i zadań, w tym również umożliwienia działalności redakcjom dzienników i czasopism zróżnicowanych pod względem programu, zakresu tematycznego i prezentowanych postaw.

Rzecznik Praw obywatelskich zauważył, że niedopuszczenie do udziału w konferencji prasowej uniemożliwiło dziennikarzom zadanie pytań w sprawach istotnych z punktu widzenia opinii publicznej. To zaś – podkreślił RPO – może zostać uznane za naruszenie wolności wyrażania opinii oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, o której mówi art. 54 ust. 1 Konstytucji RP.

za:dorzeczy.pl

***

Reszczyński: Wewnątrz TVP aż 6 punktów kontrolnych. Czego się boją?

Były dziennikarz TVP, związany przed laty z Teleexpressem i Wiadomościami, red. Wojciech Reszczyński skomentował obecną sytuację w telewizji publicznej.

„Zwykły pracownik TVP przy ul. Woronicza w W-wie aby dostać się do swojego pokoju musi przejść aż 6 punktów kontrolnych” – napisał Reszczyński w mediach społecznościowych.

„Pilnujący "porządku" ochroniarze z prywatnych firm jedzą, piją, śpią na stojąco lub na siedząco. Istne koczowisko. Czego się tak boją?” – skonkludował Wojciech Reszczyński.

za:www.fronda.pl/a/Reszczynski-Wewnatrz-TVP-az-6-punktow-kontrolnych-Czego-sie-boja,226301.html

***

Bardzo mocne słowa J.Kaczyńskiego: ze strony tej władzy można się wszystkiego spodziewać, nawet zabójstw politycznych

– Ze strony tej władzy, która nieustannie łamie prawo, można się wszystkiego spodziewać, nawet zabójstw politycznych – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w czwartek dziennikarzom w Sejmie.

Mariusz Kamiński oraz Maciej Wąsik w grupie polityków Prawa i Sprawiedliwości próbowali wejść w środę do Sejmu. Doszło do przepychanek ze Strażą Marszałkowską i choć udało im się dostać na teren parlamentu, to nie dostali się do budynku, gdyż Straż Marszałkowska zamknęła wejście.

Szef PiS pytany w czwartek przez dziennikarzy, czy będą kolejne próby wejścia Kamińskiego i Wąsika do Sejmu odpowiedział: “W tej chwili nie będzie takich prób”.

Kaczyński został też zapytany o zapowiedź Hołowni dotyczącą kar dla parlamentarzystów, którzy naruszyli nietykalność funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej.

“Ze strony tej władzy, która nieustannie łamie prawo, można się wszystkiego spodziewać, nawet zabójstw politycznych” – powiedział Kaczyński.

Marszałek Hołownia poinformował, że analizowane są nagrania z incydentu przed Sejmem. “Nie ma zgody na to, żeby ktokolwiek, w jakikolwiek sposób popychał, przesuwał, próbował naruszyć nietykalność funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej. Wobec parlamentarzystów, którzy podejmują takie działania będę sugerował wyciągnięcie konsekwencji” – zapowiedział.

za:stefczyk.info

Copyright © 2017. All Rights Reserved.