Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Trzaskowski chce uciszyć kościelne dzwony w całej Polsce? Kolejny etap walki z Kościołem

Jak informuje Portal Warszawski, Rada Warszawy chce zgłosić inicjatywę ustawodawczą, w wyniku której zostanie zakazane bicie w kościelne dzwony. Projekt przepisów, które mają dotyczyć całego kraju, obecnie jest na etapie opiniowania przez warszawską Komisję Ochrony Środowiska.


Projekt zmian dotyczy ustawy o Ochronie Środowiska z 2001 r., a dokładniej zagadnień związanych z hałasem. Portal Warszawski cytuje stanowisko Komisji Ochrony Środowiska Rady m. st. Warszawy w tej sprawie:

„Dynamiczny rozwój miasta, budowa nowych inwestycji infrastrukturalnych, związany jest z narażeniem mieszkańców na niedogodności, jakimi jest hałas. Zagadnienie uciążliwości akustycznej jest jednym z elementów rzeczywistości miejskiej, której skutki odczuwane są przez mieszkańców. Głównymi źródłami hałasu na terenach zurbanizowanych jest ruch komunikacyjny (drogowy, tramwajowy, kolejowy, lotniczy) oraz ośrodki przemysłowe. Zanieczyszczenie środowiska hałasem skutkuje pogorszeniem stanu zdrowotnego oraz komfortu życia społeczeństwa. Nowe mieszkania budowane na podstawie ustawy Lex Deweloper1 często lokalizowane są w bliskim lub nawet bezpośrednim sąsiedztwie pasa drogowego lub terenów kolejowych. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na klimat akustyczny w mieście jest hałas związany z tzw. ‘życiem nocnym’, lokalami rozrywkowymi, koncertami oraz imprezami masowymi. Obecne uregulowania prawne uniemożliwiają skuteczne egzekwowanie zapisów ustawy Prawo ochrony środowiska w zakresie ograniczenia uciążliwości hałasowych.

W wyniku przeprowadzonej analizy ustalono, że obecnie nie ma możliwości skutecznej egzekucji ograniczeń wynikających z zapisów ustawy Prawo ochrony środowiska m.in. w zakresie hałasu komunikacyjnego, związanego z imprezami masowymi czy działalności lokali rozrywkowych.

Komisja Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy, jak najbardziej przychyla się do postulatów mieszkańców i wyraża zaniepokojenie brakiem możliwości egzekwowania zapisów prawa. Proponuje wprowadzenie stosownych zmian, które powinny dotyczyć m.in.:

– Wprowadzenia nowej metodyki dla pomiarów hałasu związanego z klubami, dzwonnicami kościelnymi [podkreślenie pochodzi od redakcji], motocyklami, samochodami z nagłośnieniem reklamowym, tak aby pomiar mógł być wykonywany przez np. policję w miejscu zdarzenia”.

Jednocześnie stosowny fragment ustawy o ochronie środowiska brzmi:

„Art. 156. [Zakaz używania instalacji lub urządzeń nagłaśniających]

1. Zabrania się używania instalacji lub urządzeń nagłaśniających na publicznie dostępnych terenach miast, terenach zabudowanych oraz na terenach przeznaczonych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do okazjonalnych uroczystości oraz uroczystości i imprez związanych z kultem religijnym, imprez sportowych, handlowych, rozrywkowych i innych legalnych zgromadzeń, a także podawania do publicznej wiadomości informacji i komunikatów służących bezpieczeństwu publicznemu.

Art. 157. [Ograniczenia czasowe funkcjonowania instalacji lub korzystania z urządzeń emitujących hałas]

1. Rada gminy może, w drodze uchwały, ustanawiać ograniczenia co do czasu funkcjonowania instalacji lub korzystania z urządzeń, z których emitowany hałas może negatywnie oddziaływać na środowisko, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Ograniczenia, o których mowa w ust. 1, nie dotyczą instalacji lub urządzeń znajdujących się w miejscach kultu religijnego”.

Jak zwraca uwagę Portal Warszawski, do projektu zmiany w ustawie zostały zgłoszone poprawki, m.in. ta dotycząca wykreślenia słów „dzwonnicami kościelnymi”; pierwsze czytanie projektu zostało przerwane i do tej pory nie zostało wznowione.

„Stanowisko ogólnie wydaje się interesujące i poruszające ważne sprawy związane z hałasem. Jednakże diabeł tkwi w szczegółach. W tym przypadku próbowano przygotować stanowisko w taki sposób, aby przemycić w nim temat związany z uciszaniem dzwonnic kościelnych”, stwierdza Portal Warszawski, który również zwraca uwagę, że w wyniku wprowadzenia tej ustawy do dzwoniących na kościelnej wieży dzwonów mogłaby być wzywana policja (!).

Portal odnosi się także do materiału TVN-u, który miał za zadanie – zdaniem Portalu – rozmyć i uciszyć ten temat; w artykule Portalu Warszawskiego pojawia się również przypomnienie o krzyżach, jakie „zniknęły” z krajobrazu Warszawy za rządów Trzaskowskiego. Są to m.in. krzyże z Kopca Powstania Warszawskiego ustawione tam przez harcerzy, które po jakimś czasie znaleziono w komórce należącej do Zarządu Zieleni, organu podległego bezpośrednio prezydentowi Warszawy, a także krzyże z budynku Ratusza w Dzielnicy Włochy i wielu innych nieruchomości podlegających Prezydentowi Warszawy.

„W całym materiale TVN i zeznaniach radnych nie pojawia się Biuro Ochrony Środowiska w Warszawie, organ bezpośrednio podległy prezydentowi Warszawy i działający w jego imieniu. Tak się składa, że na posiedzeniu KOŚ (Komisji Ochrony Środowiska) projekt stanowiska o dzwonach rekomendowali pracownicy BOŚ, co automatycznie oznacza, że są autorami lub współautorami tego projektu. BOŚ wykonuje działania na polecenie i w imieniu prezydenta Warszawy, a twierdzenie, że Trzaskowski nie ma pojęcia, co robią podległe mu organy, jest FAŁSZEM, jak napisał towarzysz Kunert. Bo to oznacza, że Radni Warszawy i pracownicy ratusza, podlegli prezydentowi, knują za jego plecami. A to jest raczej mało realne. Przecież oczywiste jest, że kolejny atak na symbole religijne nie pomoże mu w kampanii. Na bezpośredni udział Pana Rafała Trzaskowskiego w tej sprawie wskazuje też zakres tego projektu stanowiska – jako przyszłego projektu, który może podpisać jedynie Prezydent RP”, piszą autorzy Portalu Warszawskiego.

za:bialykruk.pl

***
To ze swoistego "cyklu": "Pan każe - sługa musi"...

Żal. Une też mają dusze. Nieśmiertelne... A za wszystko przyjdzie z Wieczności swoisty rachunek... Żal...

kn

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.