Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Krok po kroku. Co warte są niemieckie przeprosiny i obietnice

W wydaniu internetowym "Die Welt" przy okazji opisu filmu "Die Kinder von Paris" (Paryskie dzieci) ponownie pojawiło się wczoraj fałszywe sformułowanie "polski obóz zagłady" (tym razem chodzi o niemiecki obóz zagłady Auschwitz). Nie tak dawno niemiecki dziennik "Die Welt", którego wydawcą jest Axel Springer Aktiengesellschaft, przepraszał Polaków za użycie w jednym ze swych artykułów fałszywego i obraźliwego dla Polski określenia "polski obóz koncentracyjny". Wczoraj mogliśmy się przekonać, jak poważnie należy traktować przeprosiny samego szefa gazety.

Opisując francuski film "Paryskie dzieci" (niemiecka premiera 10 lutego) w reżyserii i według scenariusza Rose Bosch, który pokazuje łapankę i aresztowanie Żydów w Paryżu w 1942 roku przez kolaborujący z Niemcami rząd Vichy, niemiecka gazeta "Die Welt" w internetowym wydaniu, pisząc o losach Żydów pokazanych w filmie, informuje swoich czytelników, że trafiali oni do "polskich obozów zagłady". Czytamy w niemieckim dzienniku, że rząd Vichy wyłapał we francuskiej stolicy ponad 13 tys. Żydów i najpierw zamknął ich w obozie przejściowym, aby później wywieźć do "polskiego obozu zagłady".

W tym miejscu warto przypomnieć słowa redaktora naczelnego niemieckiej gazety Thomasa Schmida (jest nim do dzisiaj), które zostały wydrukowane w "Die Welt" po tym, jak dziennik opublikował obraźliwe dla Polski i wszystkich Polaków sformułowanie o "polskim obozie koncentracyjnym". Schmid w listopadzie 2008 roku napisał: "Z głębokim żalem przepraszam za to zdanie, które jest fałszywe oraz insynuuje, jakoby KZ Majdanek był obozem koncentracyjnym stworzonym przez Polskę. Zdanie to nie powinno było znaleźć się w gazecie. Zarówno ja, jak i redakcja jesteśmy świadomi, że obóz koncentracyjny Majdanek nie był polskim, lecz niemieckim obozem koncentracyjnym". Wtedy (w listopadzie 2008 roku) to "Nasz Dziennik" jako pierwszy podał tę informację do publicznej wiadomości i także interweniował w redakcji niemieckiej gazety. Otrzymaliśmy wówczas wyjaśnienia od zastępcy redaktora naczelnego "Welt Online" Olivera Michalsky´ego, który przesłał nam także przeprosiny za użyte sformułowanie: "polski obóz koncentracyjny". "Macie Państwo rację, użyte przez nas sformułowanie jest błędne i nie do zaakceptowania (...). Prosimy o wybaczenie nam tego błędu i we wszystkich formach przepraszamy" - napisał nam wtedy w wyjaśnieniu Michalsky. Nie tylko "Die Welt" obraża Polaków, stosując wobec nich fałszywe nazewnictwo. Przy okazji recenzji tego samego filmu o "polskich obozach zagłady" napisali wczoraj na swoich stronach internetowych m.in. dziennik "Berliner Morgenpost", a także radio WDR oraz portale www.echo-online.de i www.kinofenster.de.

W końcu zeszłego roku Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że wydawca "Die Welt" (wtedy dotyczyło to sprawy z 2008 roku) może zostać pozwany przez polski sąd za użycie sformułowania "polski obóz koncentracyjny". Sąd apelacyjny stwierdził, że prawo unijne zezwala, aby osoba poszkodowana przez artykuł opublikowany na terenie kilku krajów członkowskich domagała się zadośćuczynienia zarówno przed sądem na terenie państwa, gdzie mieści się siedziba wydawcy publikacji, jak też przed sądem każdego innego państwa członkowskiego. Ten wyrok jest bez precedensu i już najwyższy czas, aby wprowadzić go w życie.

Waldemar Maszewski, Hamburg

Copyright © 2017. All Rights Reserved.