Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Pod wpływem brutalnych gier wideo zmieniają się obszary funkcji kognitywnych mózgu

Naukowcy pracujący w zespole dr. Yang Wang z Indiana University School of Medicine wskazali istnienie bezpośredniego związku pomiędzy graniem w brutalne gry wideo a zmianami w regionach mózgu związanymi z funkcjami kognitywnymi i kontrolą emocji. “Kontrowersje na temat tego czy gry wideo są potencjalnie niebezpieczne, były obecne przez wiele lat” – powiedział Wang. “Po raz pierwszy odkryliśmy, że losowo dobrane młode osoby wykazały niższą aktywację specyficznych obszarów czołowych mózgu po tym jak w swoich domach grali przez 7 dni w brutalne gry wideo.”

Badanie objęło 28 zdrowych młodych mężczyzn w wieku od 18-29 lat, którzy nie grali często w brutalne gry wideo. Badanych podzielono na dwie grupy. Członkowie pierwszej grupy grali następnie w gry przez 10 godzin dziennie przez okres siedmiu dni, natomiast druga grupa nie grała w gry na przestrzeni tego samego czasu.

Każdy z 28 mężczyzn przeszedł badanie MRI (magnetyczny rezonans mózgu) na początku badania i na jego końcu.

“Wyniki wykazały, że brutalne gry wideo mają długotrwały efekt na funkcjonowanie mózgu.” – powiedział Wang. “Zmiany te mogą mogą przenieść się na zmianę zachowań po długich okresach grania w brutalne gry wideo.”

Wyniki badań zostały zaprezentowane na corocznym spotkaniu Radiological Society of North America.

Podobne badania przeprowadził duży zespół dr. Simone Kuhn z Charite University Medicine w Berlinie, którzy przyjrzeli się 154 berlińskim dzieciom w wieku szkolnym. Dzieci podzielono na dwie grupy: w jednej grupie znalazły się dzieci, które rzadko grały w gry wideo (średnio około 4 godzin tygodniowo), a w drugiej znalazły się dzieci grające często w gry (około 21 godzin tygodniowo).

Kiedy dzieci, które często grały w gry, poddano badaniom MRI, wykryto, że w drodze korowo-rdzeniowej przedniej ich mózgu (ventral striatum) znajduje się więcej substancji szarej.

“Ventral striatum jest zwykle związana ze wszystkim, co przynosi przyjemność.” – powiedział w oświadczeniu dr Kuhn. “Dla przykładu, z jedzeniem i nagrodami pieniężnymi. Jest również związana z niektórymi nałogami. Jeśli na przykład pokażesz palaczom papierosy, ventral striatum uaktywnia się.” – dodał dr Kuhn.

upi.com

za: http://www.bibula.com/?p=48639 (kn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.