Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Milczące poparcie dla KRRiT

Krytyka pod adresem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za odmowę przyznania miejsca Telewizji Trwam na multipleksie cyfrowym (MUX-1) zdominowała debatę w sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu nad sprawozdaniem KRRiT za ubiegły rok. Posłowie PO i PSL nawet nie usiłowali bronić Rady, ale gremialnie zagłosowali za przyjęciem sprawozdania. - Ogłoszone przez Krajową Radę konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania ostatnich czterech miejsc na MUX-1 stały się kolejnym forum, na którym sympatycy Telewizji Trwam masowo upominają się o miejsce dla tej telewizji na multipleksie - przyznał przewodniczący KRRiT Jan Dworak, przedstawiając posłom roczne sprawozdanie Rady.

Termin udziału w konsultacjach mija 2 lipca. Sprawę skandalicznie przeprowadzonego procesu koncesyjnego na naziemne nadawanie cyfrowe oraz konsekwencji społecznych i prawnych, jakie spowodowała KRRiT, Jan Dworak w sprawozdaniu praktycznie pominął. A tymczasem protest przeciwko decyzji Krajowej Rady o odmowie koncesji dla Telewizji Trwam podpisało już ponad 2 mln 250 tys. osób.


Cyfryzacja jest priorytetowym zadaniem KRRiT - zapewniał Jan Dworak, ale mało kogo przekonał. - Nie wypełnia pan tego zadania - oznajmiła Anna Sobecka (PiS), która jako pierwsza zabrała głos.

- Decyzja o odmowie koncesji dla Telewizji Trwam, a przyznaniu koncesji dwu nieistniejącym telewizjom oraz dwóm stacjom muzycznym należącym do jednego właściciela to najbardziej kontrowersyjna decyzja w historii Krajowej Rady - powiedziała Sobecka. Przypomniała, że katolicka Telewizja Trwam cieszy się poparciem Ojca Świętego, Episkopatu Polski.

- Takiego imprimatur nie posiada żadna telewizja - podkreśliła poseł. Zarzuciła przewodniczącemu Krajowej Rady, że nie poinformował w sprawozdaniu o swoich wielokrotnych konsultacjach z prezydentem Bronisławem Komorowskim w trakcie procesu koncesyjnego oraz o swojej wizycie na uroczystości otwarcia studia ATM, w czasie gdy ta spółka starała się w KRRiT o koncesję telewizyjną.

- ATM otrzymał koncesję, nie rozpoczął nadawania, a zatem jej nie wypełnił, i nie poniósł żadnych konsekwencji - zarzuciła Radzie Anna Sobecka. - ATM realizuje na zlecenie TVP trzy seriale. Wartość kontraktu to 70 mln złotych. Kto był prezesem TVP, gdy spółka dostała zlecenie? Czy przypadkiem nie pan przewodniczący Dworak? - pytała poseł Elżbieta Kruk (PiS).

- Polacy wyłożyli na utrzymanie KRRiT w ubiegłym roku 18 mln zł, a wy pokazaliście im "figę z makiem" - powiedziała Kruk i wskazywała, że KRRiT, przyznając wszystkie koncesje mediom lewicowo-liberalnym, wykazała "brak szacunku dla różnorodności poglądów".


Według Barbary Bubuli (PiS), sytuacja na rynku medialnym w Polsce daleko odbiega od demokratycznych standardów.

- Brak pluralizmu właścicielskiego, brak pluralizmu poglądów, brak debaty społecznej, zrywanie społecznych więzi, wykluczenie odbiorców katolickich, brak swobody wypowiedzi - wyliczała błędy KRRiT Barbara Bubula.

- Blisko połowa Polaków nie uznaje mediów publicznych za "swoje" - podkreśliła poseł Bubula, zarzucając Krajowej Radzie odpowiedzialność za tę sytuację. Beata Kempa (Solidarna Polska) stwierdziła, że decyzja KRRiT w sprawie Telewizji Trwam podważa sens istnienia Krajowej Rady.

- Protest pisemny ponad 2 mln 250 tys. obywateli to poważna sprawa. Krajowa Rada jeszcze tu, na tej komisji, powinna powiedzieć, co zamierza z tym zrobić - zaznaczyła Kempa.


Dyskusja na temat koncesji dla katolickiej telewizji odbywała się przy milczącej postawie posłów koalicji rządzącej, którzy najwyraźniej nie chcieli angażować się w obronę KRRiT i jej decyzji. Próbę obrony Jana Dworaka i czterech pozostałych członków Krajowej Rady podjęła w tej sytuacji samotnie przewodnicząca komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO). Pochwaliła sprawozdanie KRRiT, a jej zdaniem zarzut braku merytorycznych podstaw odmowy koncesji dla Telewizji Trwam jest bezpodstawny.

- Transmisja obrad komisji przez Telewizję Trwam nie przekazuje prawdy, tylko opinię jednej strony - stwierdziła Śledzińska-Katarasińska. - Obrady transmitowane są na żywo, a każdy, kto chciał, mógł zabrać na antenie głos - odpowiedziała przewodniczącej poseł Elżbieta Kruk.


Ostatecznie komisja głosami posłów koalicji rządzącej oraz SLD i Ruchu Palikota zaakceptowała sprawozdanie KRRiT za 2011 rok.


Ojciec doktor Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja, powiedział po posiedzeniu komisji, że jest poruszony obradami, pokrętnymi tłumaczeniami przewodniczącego KRRiT w sprawie koncesji dla Telewizji Trwam.

- Oni nie chcą nam dać miejsca na multipleksie, niech wreszcie przestaną kłamać, to nie godzi się na takich wysokich stanowiskach - powiedział o. Tadeusz Rydzyk na antenie Telewizji Trwam. Dyrektor Radia Maryja nie krył też oburzenia stronniczością prowadzącej posiedzenie przewodniczącej komisji kultury. - Gdzie tu jest obiektywizm? - pytał o. Tadeusz Rydzyk.

Małgorzata Goss


za:www.naszdziennik.pl (pn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.