Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Jak TVP "tropi sekty"

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zajmie się wyemitowanym przez telewizję publiczną materiałem, w którym dla zilustrowania działalności sekt posłużono się zdjęciami z Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. TVP przeprasza i wyciąga konsekwencje służbowe.

Telewizja publiczna ma na swoim koncie materiał skonstruowany w sposób degradujący katolików i uwłaczający ludziom wierzącym, w szczególności słuchaczom Radia Maryja. Otóż wtorkowy program informacyjny „Panorama” podjął temat rozwodu amerykańskiego aktora Toma Cruise’a, jednego z głównych wyznawców groźnej sekty, tzw. Kościoła Scjentologicznego. W materiale słusznie ostrzeżono widzów przed zgubnym działaniem różnych sekt. Problem w tym, że ilustracją były zdjęcia z… pielgrzymki słuchaczy Radia Maryja na Jasną Górę. Nic dziwnego, że sprawa wywołała falę protestów.
Medioznawcy nie mają wątpliwości, że mamy do czynienia z niebywałym skandalem, a mianowicie przedstawieniem Kościoła katolickiego jako sekty. – To dosyć świadoma manipulacja przeznaczona dla tych, którzy nie mają wyrobionego zdania w kwestiach religijnych. Zadaniem tego typu materiałów jest działanie na podświadomość. To jest nie tylko krzywdzące, ale i skandaliczne. W moim przekonaniu, mamy do czynienia z przestępstwem – ocenia program prof. dr hab. Krystyna Czuba, medioznawca, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Teresa Bochwic z Zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zauważa, że haniebne jest porównywanie katolicyzmu, który posiada około miliarda wyznawców, z czymś takim jak sekta. Jest to tym bardziej niedopuszczalne, gdy robi to telewizja publiczna. Według Bochwic, wyemitowany materiał świadczy o tym, że TVP nie przestrzega ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którą jest zobowiązana do respektowania wartości chrześcijańskich.

Do głębi oburzona wtorkową „Panoramą” jest poseł Barbara Bubula (PiS) z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Jako członek Rady Programowej TVP wystosowała list protestacyjny do Juliusza Brauna, prezesa TVP. „To perfidna próba zdyskredytowania setek tysięcy katolików zebranych wraz z biskupami w miejscu świętym dla Polaków. Na ujęciach widać biało-czerwone flagi, co dodatkowo stanowi sugestię, jakoby działalność o charakterze niebezpiecznym stanowiło manifestowanie patriotyzmu” – zauważa w liście.

Parlamentarzystka oczekuje jednocześnie wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec osób winnych prowokacyjnej manipulacji (program prowadziła Hanna Lis), przeprosin na antenie „Panoramy” za ten haniebny wybryk, adekwatnych do złamania praw katolików, oraz informacji o podjętych działaniach.
Zaskoczony zawartością programu jest poseł Maciej Łopiński, wiceszef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. – Sprawa jest skandaliczna. Ilustrowanie materiału o sekcie scjentologów katolicką pielgrzymką jest czymś obrzydliwym. Dla takich praktyk nie ma usprawiedliwienia. Zastanowimy się, w jaki sposób poruszyć tę sprawę na sejmowej komisji – podkreśla Łopiński.

Również poseł Andrzej Dąbrowski (SP) nie ma wątpliwości, że doszło do manipulacji. Zapowiada, że także jego klub parlamentarny podejmie interwencję, m.in. poprzez skierowanie protestu do Jana Dworaka, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Szczegóły dalszych działań nakreśliła poseł SP Beata Kempa na wczorajszej konferencji prasowej. – W związku ze skandaliczną sytuacją, która wydarzyła się podczas przekazywania materiału o sektach w programie o jednym z najwyższych wskaźników oglądalności, kierujemy jako Solidarna Polska, ale również jako katolicy, pismo do Rady Etyki Mediów o wyjaśnienie tejże sytuacji – zadeklarowała Kempa. Zapowiedziała, że w tej sprawie będzie zadawać pytania szefowi KRRiT na najbliższym posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej. Z kolei Dąbrowski dodał, że kwestia manipulacyjnego materiału zostanie poruszona na zwołanym na najbliższy czwartek specjalnym posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu dotyczącym trudnej sytuacji w mediach publicznych.

„Błąd warsztatowy”

Oburzenie nadanym programem TVP2 zamierzają także wyrazić przedstawiciele świata mediów. – Wyemitowano materiał o sekcie scjentologów, a w tle pokazano katolicką pielgrzymkę. Konsultujemy tę sprawę i najprawdopodobniej wydamy oświadczenie – mówi ks. dr Bolesław Karcz, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Po skargach widzów w Telewizji Polskiej rozpętała się burza. Jako pierwsza słowa ubolewania wyraziła redakcja „Panoramy”, która tłumaczy się… „błędem warsztatowym”. „Redakcja Panoramy (TVP2) uprzejmie wyjaśnia, że zdjęcia z pielgrzymki Radia Maryja na Jasną Górę wykorzystane przez nas w materiale o rozstaniu Toma Cruise’a i Katy Holmes posłużyły nam tylko i wyłącznie jako ilustracja dużego zbiorowiska ludzi. Na zdjęciach nie ma symboli religijnych, podobnie jak nie widać twarzy uczestników zgromadzenia. Zapewniamy, że naszym zamiarem nie było kojarzenie katolików z jakąkolwiek sektą, a w szczególności nie chcieliśmy obrazić czyichkolwiek uczuć religijnych” – napisano w przesłanym do „Naszego Dziennika” komunikacie.

Jednocześnie redakcja „Panoramy” zapewnia, że „dziennikarzom jeszcze raz zwrócono uwagę na konieczność zachowania szczególnej staranności przy dobieraniu materiałów ilustracyjnych do audycji informacyjnych”. „Z powodu zaistniałej sytuacji wyrażamy ubolewanie i przepraszamy wszystkich, którzy poczuli się dotknięci wyemitowanym materiałem” – czytamy w oświadczeniu.

Późnym popołudniem Centrum Informacji TVP wydało w tej sprawie bardziej radykalny komunikat, informujący o zmianach kadrowych. „W ostatnim okresie w »Panoramie« TVP2 doszło do rażących błędów spowodowanych brakiem nadzoru osób kierujących redakcją. Z tego powodu, do czasu ostatecznego wyjaśnienia sprawy, zostali zawieszeni: sekretarz redakcji „Panoramy” oraz osoba odpowiedzialna za wydanie z wtorku 10 lipca br. W związku z nieobecnością kierownika redakcji »Panoramy« pana Jacka Skorusa, obowiązki szefa redakcji »Panoramy« od 13 lipca br. pełni pan Maciej Bernatt Reszczyński” – zapowiada

Jak ustalił „Nasz Dziennik”, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zajmie stanowisko w sprawie przekazu „Panoramy”. – Dotychczas do Wydziału Skarg i Wniosków drogą e-mailową wpłynęły trzy skargi, dwie od osób prywatnych i jedna od posłanki Anny Sobeckiej, dotyczące wtorkowego programu informacyjnego „Panorama” w TVP2, w którym wyemitowany był materiał o sektach – informuje Monika Bąk, p.o. rzecznik KRRiT. Jak wskazuje, dotyczą one wykorzystania w materiale zdjęć z Pielgrzymki Radia Maryja na Jasną Górę. – Tym samym autorzy skarg zarzucają redakcji „Panoramy” manipulację. W związku z tym wdrożona została procedura rozpatrzenia skarg. Zwrócimy się do nadawcy o materiały – dostarczenie nagrań i zajęcie stanowiska wobec zarzutów zawartych w skargach. Następnie z zebranymi materiałami zapozna się KRRiT i zajmie stanowisko w tej sprawie – konkluduje Bąk.
Niestety, nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi z Rady Etyki Mediów, czy zajmie się sprawą.

Jacek Dytkowski

za:www.naszdziennik.pl (kn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.