Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Sławomir Skiba - Dlaczego nie swastyka?
Głównym zadaniem katolickich europosłów powinno w najbliższych dniach stać się wyjaśnienie gigantycznego skandalu z nowym plakatem promującym Unię Europejską. Jest niedopuszczalne, by ufundowana na wartościach chrześcijańskich Europa zestawiała ze sobą krzyż oraz komunistyczny symbol sierpa i młota. To znamienne, że dzisiejszym Europejczykom musimy przypominać o chrześcijańskich korzeniach ich kontynentu.  Wciąż musimy powtarzać współczesnemu człowiekowi, że gdyby nie ten znak, gdyby nie krzyż Jezusa Chrystusa, gdyby nie Kościół Katolicki, Europa nigdy nie byłaby tym, czym jest dzisiaj. Zestawienie świętego dla dziesiątek pokoleń Europy znaku ze znakiem wschodniego barbarzyństwa, niszczącego wszystko co powstało z wielkiej europejskiej cywilizacji , jest niesłychane.


W plakacie promującym UE – która dziś rzeczywiście przypomina siostrę ZSRS – sierp i młot znajduje się na szczycie symboli, które autorzy grafiki uznali za konglomerat dopuszczalnych dziś symboli. To znamienne, ale niezwykle niebezpieczne. Czy mamy odczytywać to jako sygnał wysłany nam przez Brukselę? Czy tygiel barbarzyńskich i pogańskich symboli zestawiony z krzyżem oznaczać ma, że we Wspólnocie od teraz będzie można – wzorem najbardziej znanych osób spod znaku sierpa i młota – skazywać miliony ludzi na śmierć głodową, lub rozkazywać europejskim żołnierzom strzelać w tył głowy jeńca? Czy tego chcą postępowi i nad wyraz tolerancyjni eurokraci? Cóż innego ma bowiem znaczyć umieszczenie na unijnym plakacie tego symbolu?


Zagrywka z sierpem i młotem jest wyjątkowo perfidna. W logice otwartych europejskich decydentów powstaje jednak luka. Skoro sierp i młot – jeden z symboli europejskiego totalitaryzmu – może być jednym ze znaków akceptowanych w UE, dlaczego na plakacie nie umieszczono drugiego znanego Europejczykom znaku? Wszak nazistowska swastyka w XX wieku współtworzyła mozaikę kulturową Europy, i to bardzo znacząco.

Nawet gdyby nie postrzegać sierpa i młota jako znaku zbrodniczej ideologii, koncepcja plakatu i tak nie ma większego sensu. Oto według twórców grafiki, sierp i młot, gwiazda Dawida czy muzułmański półksiężyc, pojawiają się w zestawieniu symboli częściej niż krzyż. To również pokazuje jak absurdalnym pomysłem było owo zestawienie. No chyba, że to ja się mylę. Że żadnego absurdu nie było. Europosłowie – chrześcijanie, szczególnie frakcja chrześcijańskich demokratów, powinni jak najszybciej dowiedzieć się, czy twórcom plakatu nie chodziło czasem o ukazanie tego, co dla mieszkańców Europy powinno według nich być najważniejsze. W drugiej kolejności wskazano to, co jest zaledwie akceptowane. Sierp i młot pojawia się na grafice pięciokrotnie, dokładnie tak jak azjatycki Yin i Yang. Gwiazda Dawida i półksiężyc czterokrotnie, krzyż – najrzadziej. Czy to aby na pewno przypadek?Sławomir Skiba

za: http://www.pch24.pl (kn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.