Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Faszyści z kosmosu

Posłowie Lewicy i Platformy Obywatelskiej straszą, że Polsce zagraża faszystowski przewrót. Czyżby zaszkodził im mocny filmowy obraz o inwazji nazistów z kosmosu pt. "Iron Sky"? Posłom lewicy doskwiera aktywność opozycji, krytyka rządu i rosnąca wśród młodzieży popularność organizacji narodowych i patriotycznych. Uwierają niezależne media, inicjatywy internetowe, przerażają dziesiątki tysięcy ludzi na Marszu Niepodległości i wzbierająca fala niezadowolenia z poczynań obozu władzy.

O tym, co myślą posłowie SLD, Ruchu Palikota i PO na temat nastrojów społecznych w Polsce, można było dowiedzieć się podczas krótkiej debaty po informacji szefa MSW w sprawie "planu prewencji przeciw zwiększonej aktywności ugrupowań skrajnie prawicowych oraz eskalacji incydentów o podłożu ksenofobicznym i nacjonalistycznym".

O informację wnioskował klub Ruchu Palikota. Najpierw było kalendarium wydarzeń kryminalnych z udziałem "działaczy skrajnej prawicy" dopuszczających się pobić i ataków na aktywistów lewicy i subkultur młodzieżowych. Kalendarium zostało sporządzone na podstawie "Brunatnej księgi", którą w 2009 r. opublikowało stowarzyszenie "Nigdy Więcej".

W roli sztandarowego przypadku rzekomego odradzania się faszyzmu i nacjonalizmu w Polsce wystąpiła facebookowa akcja "Rozbrój sobie Niemca", odnosząca się do ubiegłorocznych rozbojów niemieckich bojówek na Marszu Niepodległości i powiązana z upamiętnieniem rozbrajania Niemców w 1918 roku.

Z trybuny sejmowej padały stwierdzenia (Ruch Palikota), że "faszyzm, nacjonalizm, ksenofobia bez obawy o karę może robić w naszym społeczeństwie, co chce", a dowodem tego mają być "hordy kiboli, którzy demolują ulice". Przypomnijmy jednak, że od lat policja notuje gwałtowny spadek incydentów na stadionach.

Problemem okazała się po prostu obywatelska i patriotyczna działalność klubów kibica, które w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Szczecinie i wielu innych miejscach organizują obchody rocznic powstań narodowych, upamiętniają wprowadzenie stanu wojennego i mają dość krytyczne zdanie o władzy (transparenty: "Donald, matole, twój rząd obalą kibole").

Kibice piłkarscy szli też w ostatnim Marszu Niepodległości. Z ust poseł Zofii Czernow (PO) usłyszeliśmy wczoraj, że kilkadziesiąt tysięcy osób, które zjechały z całej Polski na patriotyczną demonstrację do Warszawy, zostało po prostu zmanipulowanych. - Machanie biało-czerwoną flagą i wrzeszczenie hymnu narodowego nie jest patriotyzmem - wtórował jej Marek Rząsa (PO).
Wezwanie do prześladowań

Najbardziej radykalnym wystąpieniem popisał się jednak Cezary Olejniczak z SLD.

- Nie może być tak, że Młodzież Wszechpolska i ONR organizują Święto Niepodległości w Warszawie. Pytam pana ministra: jak długo będzie tolerował te organizacje? Mają one zostać zdelegalizowane - grzmiał poseł.

I wskazywał rządowi m.in. na "dopilnowanie młodzieży, która chodzi do szkół gimnazjalnych".

- Boimy się przyznać, że mamy w Polsce do czynienia z faszyzmem. Liczę na to, że odetniemy tlen faszystom - apelował inny z posłów lewicy.

- To już nie jest krytyka rządzących, ale wściekłość bliska czynów ciężkich - panikował Józef Lasota (PO).

I bynajmniej nie chodziło mu o radykalizm haseł ulicznych manifestacji. Lasotę drażnią ton kazań wygłaszanych podczas Mszy św. w małopolskich kościołach oraz wypowiedzi polityków podczas posiedzeń sejmowych.

- Czy rząd posiada informacje na temat ugrupowań dążących do destabilizacji społeczno-politycznej kraju? - dopytywał Mirosław Pawlak (PSL).

Zdaniem Elżbiety Gapińskiej (PO), "próba zamachu i zamieszki 11 listopada każą pytać, czy również posłowie swoimi wypowiedziami nie podgrzewają atmosfery". - Temperatura sporów przenosi się do naszych rodzin i internetu - alarmowała.

Posłowie Palikota pytali wprost, co rząd wie o kontaktach działaczy Młodzieży Wszechpolskiej z przedstawicielami węgierskiego Jobbiku i ich udziale w festiwalu Magyar Sziget. Jobbik to legalnie działająca partia polityczna, która ma swoich przedstawicieli m.in. w Parlamencie Europejskim.

Zdaniem Roberta Winnickiego, prezesa Młodzieży Wszechpolskiej, wczorajsze wypowiedzi posłów to skandal.

- To otwarte nawoływania do prześladowań politycznych, prześladowania konkretnych organizacji i ludzi o określonych poglądach - ocenia Winnicki.

Nie ma wątpliwości, że takie stawianie sprawy przypomina czasy komunistyczne. - PRL wraca. Funkcjonariusze partyjni są być może nowi, ale w starych rolach. Potwierdza to tylko naszą tezę, że konieczne jest dokończenie solidarnościowej rewolucji z 1980 roku - kwituje.
Cenzura od nowa?

Posłowie Platformy nawoływali do cenzury programów telewizyjnych i internetu. - Nasza telewizja nie powinna nigdy emitować niektórych programów, np. programu pana Pospieszalskiego - mówił Tomasz Kulesza (PO).

Chodziło o podnoszone w jednym z ostatnich odcinków programu "Jan Pospieszalski: Bliżej" zarzuty rzecznika ONR Mariana Kowalskiego formułowane pod adresem policji: prowokowanie awantur podczas Marszu Niepodległości i zwykły bandytyzm.

Zdaniem posła, "dopuszczając takiego nikczemnika, jakim jest Pospieszalski", i "programy tendencyjne i złośliwe", państwo przyczynia się do radykalizacji nastrojów społecznych.

Według Jana Pospieszalskiego, poseł Kulesza pokazał, kto radykalizuje język debaty publicznej w Polsce, jak bardzo mowa nienawiści stała się dziś językiem przedstawicieli obozu władzy.

- Wyzwiska, nawoływanie do usunięcia z anteny, do wyrzucenia inaczej myślących są przejawem nietolerancji i wykluczenia. To dowodzi, jak dalece antydemokratycznym ugrupowaniem staje się dziś Platforma Obywatelska. Radykalne głosy, które dominują w przekazie partii, są sprzeczne z wizerunkiem ugrupowania, które miało być właśnie wolnościowym - zaznacza publicysta.

Głos posła Kuleszy odczytuje jako nacisk na ministra skarbu, by jako organ założycielski spółki Skarbu Państwa - TVP, ręcznie sterował polityką kadrową. - To są zapędy białoruskie i antydemokratyczne - podkreśla Jan Pospieszalski.
Intelektualna mizeria

W wystąpieniach polityków lewicy i PO raziła nie tylko ignorancja polityczna i otwarte nawoływanie do ograniczenia demokracji, ale najzwyklejsza intelektualna mizeria. Na przykład poseł Marek Domaradzki (RP) wskazywał na próbę opatentowania przez NOP symbolu krzyża celtyckiego oraz satyrycznego obrazka z napisem "zakaz pedałowania".

- Czy "zakaz pedałowania" będzie chroniony polskim prawem? - pytał Domaradzki. Przesadnie histeryczny ton wypowiedzi dostrzegł nawet prowadzący debatę wicemarszałek Jerzy Wenderlich (SLD). - Jeśli krytykował pan aż dwa razy ten zakaz, to może ma pan takie problemy w swoim ugrupowaniu? - pytał.

Ale na tym nie koniec groteskowych wystąpień. Poseł Witold Klepacz (RP) zarzucał Jarosławowi Gowinowi, że ma "endecką twarz". Pytał, czy rząd ma sposób na "faszyz" i "nacjonaliz" [pisownia zgodna z brzmieniem wypowiedzi posła].

Piotr Chmielowski (RP) dziękował komendantowi głównemu policji za ujęcie zamachowca "nacjonalisty i antysemity".

- Pana organ spowodował, że możemy tutaj pracować i żyć. Wniosek jest prosty, że sprawujecie właściwy nadzór, skoro nie doszło do tragedii - oświadczył poseł. "Organem", który rozpracował Brunona K., była jednak ABW, a nie policja.

Paliwa do poselskiej debaty dostarczył szef MSW Jacek Cichocki, nadzorujący policję i służby specjalne, w tym ABW. Szef resortu nie miał rewelacyjnych informacji na temat rzekomego zagrożenia faszyzmem i nazizmem w Polsce.

Policja i ABW monitorują działalność tego rodzaju grup. Jak się okazało, prowadzono w ostatnim czasie 323 dochodzenia w sprawie przestępstw rasistowskich i ksenofobicznych. Akty oskarżenia skierowano jedynie w 40 przypadkach.

Cichocki przyznał, że policja i ABW dokonały przed 11 listopada przeszukań w mieszkaniach aktywistów narodowych w Lublinie. W ich wyniku policja prowadzi 5 śledztw. Szef MSW poinformował, że ma powstać specjalna międzyresortowa rada, która skoordynuje działania w sprawie zwalczania działań ksenofobicznych szerzących nietolerancję.

Czy rząd utożsamia się z histerycznym apelem posłów, według którego grozi Polsce faszystowski przewrót, fala ksenofobii, homofobii i radykalizmu? - Podzielamy te obawy - oświadczył szef MSW.

Maciej Walaszczyk
za: http://www.naszdziennik.pl (kn)
Piątek, 23 listopada 2012 (02:08)
(kn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.