Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Mordercy bohaterami?

Z początkiem roku szkolnego we lwowskich szkołach rozpoczęła się nowa kampania zakłamywania i wybielania historii. Na lekcjach uczniowie są systematycznie „bombardowani” pozytywnymi historiami o Ukraińskiej Powstańczej Armii i ukraińskich nacjonalistach.  O nowym pomyśle „edukacji” historycznej poinformował rosyjski 5 Kanał , który wyemitował materiał o indoktrynacji uczniów lwowskich szkół. Jak podaje portal Kresy.pl, radni lwowskiej rady obwodowej stwierdzili, że „dzieciom należy od razu wskazać życiowe priorytety”. Dlatego też w imię tych priorytetów radni nakazali wszystkim szkołom, aby 1 września pierwsze spotkanie z uczniami zostało poświęcone działalności Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Schemat zajęć pokazuje reportaż rosyjskiej telewizji, w którym nauczyciel opowiada dzieciom:

„To byli praktycznie wasi rówieśnicy, którzy poszli w lasy, w bunkry, aby bronić niepodległości Ukrainy przed sto razy silniejszymi siłami wroga: Armią Czerwoną, ogromnymi siłami MGB, polskimi, rumuńskimi i czechosłowackimi komunistami. Ale nie zważając na to wszystko, chłopcy i dziewczynki walczyli o wolność Ukrainy” – opowiada Igor Fedik.

W wypowiedzi dla rosyjskiej telewizji Fedik przekonywał również, że dzieciom należy zacząć tłumaczyć historię jak najwcześniej. – Już od pierwszej klasy (przynajmniej na określonym  poziomie), jeśli pokażesz dziecku człowieka w mundurze i powiesz mu, że to żołnierz UPA, który walczył za Ukrainę – to małe dziecko natychmiast zapamięta, że to pozytywny bohater! – dodaje.

W reportażu pokazano też ukraińską uczennicę szkoły średniej, która z uśmiechem mówi: „Zawsze będę opowiadać swoim dzieciom o tak wspaniałych bohaterach, którzy walczyli za Ukrainę, za prawa Ukrainy!”.

Takie nauczanie historii w lwowskich szkołach bulwersuje tym bardziej, że „z powodu narodowościowego motywu zabójstw zbrodnie OUN-UPA kwalifikuje się jako zbrodnie ludobójstwa w świetle Konwencji o zwalczaniu i karaniu zbrodni ludobójstwa z 1948 roku” – przypomina Ewa Siemaszko, która jest badaczem zbrodni nacjonalistów ukraińskich na Kresach Wschodnich II RP.

„Powszechność znęcania się nad ofiarami z zastosowaniem barbarzyńskich tortur wyróżnia ludobójstwo ukraińskie spośród pozostałych ludobójstw dokonanych na Narodzie Polskim (niemieckich i sowieckich) i z tego względu otrzymało ono miano genocidium atrox, tj. ludobójstwo dzikie, straszne, okrutne” – podkreśla Siemaszko.

W lipcu i sierpniu 1943 r. masowe zbrodnie osiągnęły apogeum. 11 lipca (w niedzielę) zaatakowano Polaków w 98 miejscowościach dwu powiatów, w tym podczas nabożeństw w czterech kościołach, a w następnych dniach 75 miejscowości kilku powiatów. W wyniku ludobójstwa na Wołyniu w bestialski sposób wymordowanych zostało ponad 100 tys. Polaków.

Marta Milczarska

za:www.naszdziennik.pl/polska-kresy/54381,mordercy-bohaterami.html

Książka: http://pitdvdmrusf.republika.pl/upa.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.