Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

MUX dla Trwam. Gra Krajowej Rady

Minął właśnie czwarty miesiąc od pamiętnego 5 lipca, kiedy to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła, że podjęła decyzję o przyznaniu Telewizji Trwam koncesji na nadawanie na multipleksie cyfrowym. Koncesja została wydana i opłacona, ale pozostaje wyłącznie na papierze, gdyż katolicka telewizja do dziś nie może się pojawić w każdym polskim domu. Należne jej miejsce na multipleksie jest bowiem wciąż niezgodnie z ustawą zajmowane przez TVP. Można powiedzieć, że to prawdziwy majstersztyk: dać i nie dać równocześnie. KRRiT, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz UKE już dwukrotnie w ciągu ostatnich czterech tygodni przed komisjami sejmowymi udowadniały, że „wzorowo” przeprowadzona cyfryzacja oznacza dla nich także dziwną niemoc w sprawie egzekwowania prawa nabytego przez Telewizję Trwam.

Nieprzypadkowa zwłoka

Pamiętać jednak musimy, że wszystkie wymienione instytucje odpowiedzialne za cyfryzację nadawania naziemnego poczuwają się do odpowiedzialności raczej przed platformerskimi elitami, wyborcami Donalda Tuska i michnikowskim salonem niż przed milionami katolików domagających się dostępu do mediów. Dlaczegóż by zatem miały słuchać argumentów prawej strony, ekspertyzy prawnej profesora Muszyńskiego, kierować się przepisami ustawy albo dążyć do uspokojenia nastrojów oburzonych widzów? A może właśnie gra na czas to gra obliczona na to, że lipcowa decyzja KRRiT zostanie przez antykościelne środowiska, z którymi liczą się decydenci, zrozumiana jako taktyczne ustępstwo, które i tak potem zostanie wykorzystane przeciwko Kościołowi? Od 5 lipca wiele się wydarzyło: mamy bezprzykładną ofensywę przeciw duchownym, utrwalanie stereotypu ksiądz pedofil, poprzedzoną buntem ks. Wojciecha Lemańskiego, atakami na ks. abp. Henryka Hosera. Wielu wrogów Kościoła liczy na powstanie nowych podziałów wśród świeckich katolików, na osłabienie i konflikty w hierarchii.


Luft na łamach „GW”

W tym kontekście należy ponownie przeanalizować tekst autorstwa Krzysztofa Lufta opublikowany 8 lipca w „Gazecie Wyborczej”. Członek KRRiT tłumaczył w nim wszystkim rozgniewanym przyznaniem koncesji dla Telewizji Trwam, że regulator mediów bynajmniej nie ugiął się pod presją obrońców katolickiej stacji. To, zdaniem Lufta, Krajowa Rada zmusiła Fundację Lux Veritatis do uległości. W artykule członek KRRiT dokonuje oceny dotychczasowej działalności Telewizji Trwam i Radia Maryja i przestrzega przed tym, jak koncesja będzie wykonywana w przyszłości. Jego zdaniem, a powołuje się także na jakieś głosy „wewnątrz Kościoła”, są takie katolickie media, które „dzielą katolików i Polaków na prawdziwych i nieprawdziwych”, „podsycają podziały” i „głoszą hasła Kościoła walki, a nawet wojny”. W tym momencie jednak pada argument rozstrzygający: daliśmy koncesję także, a może przede wszystkim dlatego, że zabiegał o to Episkopat, który uznał, że Telewizja Trwam spełnia warunki telewizji katolickiej. Słowa Krzysztofa Lufta brzmią ironicznie, a nawet szyderczo, gdy zestawia opis „jednostronnych” poglądów propagowanych przez stację Fundacji Lux Veritatis z konkluzją: Któż jak nie biskupi ma kompetencje, by określać, jak ma wyglądać program katolicki? Czyż nie można tych słów odczytać jednoznacznie jako podżegania do podziałów w hierarchii kościelnej? Tym bardziej że artykuł kończy się żalem, że tym razem Episkopat wystąpił jednoznacznie z poparciem mediów Ojców Redemptorystów, podczas gdy w przeszłości raczej zachowywał dystans. Ze słów tych przebija mocna tęsknota za powrotem do dawniejszej sytuacji.

Najważniejsza teza zawarta w lipcowym artykule Krzysztofa Lufta i najmniej zawoalowana groźba wypowiedziana została w słowach, które warto w całości przytoczyć: „Episkopat bierze na siebie odpowiedzialność za przyszłą działalność TV Trwam. I nie tylko za pobożne modlitwy, transmisje nabożeństw i uroczystości kościelnych, koncert życzeń. Ale za całość programu, w tym za jednostronną publicystykę – zarówno społeczną, jak i religijną – oraz za konkretne zaangażowanie polityczne wikłające w spory i podziały polityczne cały polski Kościół”.


Ideały Krajowej Rady

Czymże ma być ta naganna jednostronna publicystyka religijna? Można to wyczytać dwa akapity wcześniej: to głoszenie takich prawd, które nie są zgodne z „dialogiem i tolerancją”. Czy ideałem katolickiej telewizji byłaby zatem dla członka KRRiT telewizja, w której byłoby miejsce na poglądy także liberalne, ateistyczne, w której występowaliby antyklerykałowie i która prześcigałaby się z mediami mętnego nurtu w przerabianiu Kościoła w nowoczesny wyrób kościołopodobny?

Trudno zatem nie oprzeć się wrażeniu, że obecna blokada realizacji koncesji, a także zapowiedziana w ten sposób kontrola treści prezentowanych na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam obliczone są na wywarcie presji na świeckich katolików i duchownych, by sprowokować wśród nich podziały i osłabić jedność.

Barbara Bubula

Barbara Bubula, poseł PiS, członek sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, była członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

za:www.naszdziennik.pl/wp/58669,gra-krajowej-rady.html

***

Papierowe schody na MUX-1

Prezes UKE podjęła wreszcie pierwsze kroki w celu odebrania TVP częstotliwości na MUX-1 i przyznania ich Telewizji Trwam. Kiedy to nastąpi? Nie wiadomo


Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj wszczęła postępowanie z urzędu w sprawie zwolnienia przez TVP miejsca na multipleksie 1 dla Telewizji Trwam.

– Dzisiaj zostało podpisane przez prezes UKE zawiadomienie o rozpoczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie zmiany lub uchylenia decyzji rezerwacyjnej dla Telewizji Polskiej SA dotyczącej rezerwacji częstotliwości na multipleksie pierwszym – poinformował rzecznik UKE Jacek Strzałkowski w odpowiedzi na pytanie dziennikarza Telewizji Trwam Joanny Maroszek. Informacja o wszczęciu postępowania na razie nie dotarła do Fundacji Lux Veritatis.

– Fundacja złożyła do UKE dwa wnioski. Jeden o przydział częstotliwości dla Trwam na MUX-1 i drugi – o zmianę decyzji rezerwacyjnej dla TVP. W odpowiedzi prezes UKE poinformowała Fundację pod koniec października br., że w związku ze skomplikowanym charakterem sprawy i potrzebą przeprowadzenia nowych analiz prawnych przedłuża rozpoznanie obu wniosków do 30 listopada – mówi Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji. Na razie nic więcej nie wiadomo.

– Nie wiem, na jakiej podstawie UKE twierdzi, że sprawa jest „skomplikowana”. Nie zauważyłam, aby w teczkach dotyczących naszych wniosków pojawiły się jakieś analizy na ten temat – dodaje.

Z informacji nadesłanych do UKE przez zarząd TVP wynika, że sygnał MUX-3, przeznaczony wyłącznie dla telewizji publicznej, dociera już do 99,5 proc. mieszkańców Polski. W przedziale regionalnym pokrycie właściwym dla poszczególnych województw sygnałem wynosi 96,5 procent. Dane potwierdzają zatem, że już dawno spełnione zostały warunki, by TVP opuściła MUX-1 i w całości przeniosła się na MUX-3. Wszyscy w Polsce widzą i słyszą jej programy. Zasięg telewizji publicznej jest nawet o kilka procent większy niż przed cyfryzacją. Nie ma najmniejszych powodów, by TVP nadal blokowała miejsce na multipleksie 1 przyznane Telewizji Trwam. Dodajmy – miejsce, za które katolicka stacja już zapłaciła.

– Po dokonaniu zmian w rezerwacji dla TVP możliwe będzie wydanie decyzji dla Fundacji Lux Veritatis o rezerwacji częstotliwości w celu rozpowszechniania na MUX-1 programu Telewizji Trwam – poinformował rzecznik UKE.

Decyzja prezes Gaj nie oznacza jednak automatycznie, że Telewizja Trwam wejdzie na MUX-1 wcześniej niż pod koniec kwietnia przyszłego roku. Wszystko zależy od tego, w jakim tempie będzie przebiegać postępowanie administracyjne zmierzające do odebrania TVP częstotliwości, a potem przyznania ich Telewizji Trwam.

Ponad dwa miesiące temu, 2 września, Fundacja Lux Veritatis zwróciła się do UKE o przeprowadzenie postępowania w trybie rozprawy administracyjnej (art. 89 par. 2 kpa), ponieważ chodzi o uzgodnienie interesów stron, czyli Fundacji i TVP. Taki tryb pozwoliłby ograniczyć krążenie pism między urzędem a stronami i znakomicie przyspieszyć wejście Telewizji Trwam na MUX-1.

Niestety, z informacji UKE wynika, że prezes urzędu nie uwzględniła tej propozycji i będzie prowadzić dwa odrębne postępowania. To zwiększa możliwość przewlekania sprawy. TVP zajmuje cztery miejsca, tj. połowę MUX-1 na mocy decyzji UKE o przydziale częstotliwości z 31 października 2011 roku. Tymczasem decyzja ta, jak wskazują prawnicy, jest dotknięta wadą. Urząd nie uwzględnił w niej ustawowego terminu opuszczenia MUX przez TVP. Termin ten ustawa o cyfryzacji określa precyzyjnie jako moment, gdy sygnał multipleksu 3, docelowego dla TVP, dotrze do 95 proc. populacji kraju. Wtedy TVP ma zwolnić częstotliwości na MUX-1 i nadawać wyłącznie z MUX-3. W decyzji rezerwacyjnej prezes UKE wpisała natomiast inny termin przydziału częstotliwości dla TVP, a mianowicie termin alternatywny, ustanowiony na wypadek, gdyby TVP ociągała się z uruchomieniem nadawania na MUX-3, blokując wejście na MUX-1 konkurencyjnych stacji. Tę ostateczną, bezwarunkową datę opuszczenia multipleksu 1 przez telewizję publiczną ustawodawca wyznaczył na 27 kwietnia 2014 roku. Rzecz jasna, termin ten nie wchodzi w grę, skoro wcześniej MUX-3 przekroczył, i to znacznie, 95 proc. pokrycia Polski sygnałem TVP.

Małgorzata Goss

za:www.naszdziennik.pl/wp/59154,papierowe-schody-na-mux-1.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.