Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

"Pokłosie" weszło do rosyjskich kin. Moskiewscy krytycy: "bardzo mądry film"

Szkalujący Polaków film "Pokłosie", przedstawiający nasz naród jako zapiekłych antysemitów, wchodzi dziś na ekrany kin w Rosji. Dziś w moskiewskim Muzeum Żydowskim i Centrum Tolerancji odbył się jego przedpremierowy pokaz.

Jeszcze przed dzisiejszym pokazem film Pasikowskiego doczekał się recenzji w magazynie "Weekend", cotygodniowym dodatku do dziennika "Kommiersant". Autor - Michaił Trofimienkow - określił "Pokłosie" jako obraz "bardzo mądry". "Równie mądry, co i brutalny" - dodał.

"Pasikowski szokuje nie tym, że zabrał głos na temat Jedwabnego, Wąsosza, Radziłowa i Kielc, lecz tym, że przemówił o pogromach w języku kultury masowej, zwracając się nie do intelektualistów, którzy i tak wszystko zawsze wiedzieli, lecz - umownie mówiąc - do futbolowych kibiców. Będąc otrzaskanym profesjonalistą, zrozumiał, że mówić o Holokauście w języku inteligencji - cichym i smutnym - dłużej nie można: ten język jest już niesłyszalny" - skonstatował rosyjski krytyk.

Akcja filmu "Pokłosie" rozgrywa się w 2001 r. na polskiej wsi. Głównymi bohaterami są dwaj bracia, Józef i Franciszek Kalina. Muszą oni stawić czoło dramatycznym wydarzeniom sprzed 60 lat. Franek po latach emigracji wraca do kraju, zaalarmowany wieścią, że młodszy brat popadł w konflikt z mieszkańcami swojej wsi. Franciszek odkrywa, że przyczyną konfliktu jest dotycząca wioski mroczna tajemnica sprzed lat. Chodzi oczywiście o wymordowanie podczas II wojny światowej grupy Żydów przez Polaków-antysemitów. Bracia próbują wspólnie dojść prawdy. Prowadzone przez nich śledztwo zaostrza jednak konflikt - ostatecznie przeradza się on w otwartą agresję ze strony ksenofobicznych mieszkańców. 

W końcowych scenach filmu, rozgrywających się we współczesności, jeden z bohaterów próbujących wyjaśnić zamordowanie Żydów zostaje ukrzyżowany przez polskich antysemitów nadrzwiach stodoły.

„Pokłosie” Pasikowskiego porusza ważny temat relacji polsko-żydowskich. Niestety na siłę puszczając zgraną płytę, że oprócz kilku sprawiedliwych wszyscy Polacy to odpychający antysemici – mówił w rozmowie z portalem Niezależna.pl historyk, prof. Bogdan Musiał, znawca dziejów Polski w XX w.

Część pieniędzy na produkcję „Pokłosia” wyłożyła rosyjska rządowa Fundacja Kina. Według głównego producenta firmy Apple Film Production film pochłonął 9 mln zł. Znaczna część środków pochodziła z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF). Film otrzymał również dofinansowanie ze środków europejskiego funduszu Eurimages, administrowanego przez Radę Europy.

za:niezalezna.pl/49054-poklosie-weszlo-do-rosyjskich-kin-moskiewscy-krytycy-bardzo-madry-film


***

Echa paktu Ribbentrop-Mołotow? No, ale dlaczego wchodzą w to Żydzi?...

k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.