Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Kneblowanie mediów. Jak władza próbuje zamykać usta dziennikarzom

Brutalny atak na wolność słowa Polsce. Obrońcy praw człowieka z całego świata protestująTrwa zbieranie podpisów pod listem otwartym w obronie wolności słowa w Polsce. - Decyzja Piotra Ludwickiego, dyrektora Biura Kolportażu i Prenumeraty koncernu Ruch SA, ograniczająca o około połowę możliwości kolportażu tygodnika „Gazeta Polska”, oznacza śmierć najdłużej działającego w Polsce pisma kontynuującego solidarnościowe tradycje walki z totalitarnym reżimem - czytamy w liście. Pod listem podpisali się już m.in.: Władimir Bukowski, Prof. Marek Jan Chodakiewicz, Krzysztof Wyszkowski i wielu innych.

List otwarty w obronie wolności słowa w Polsce

Wyrażamy najwyższe oburzenie brutalnym atakiem na wolność słowa w Polsce. W chwili, gdy na Ukrainę wkraczają rosyjscy żołnierze, podjęta została próba drastycznego ograniczenia możliwości kolportażu w Polsce mediów Strefy Wolnego Słowa. Od lat działają one na rzecz solidarnej współpracy narodów regionu przeciwko imperialnej rosyjskiej dominacji. Wspierają poszerzenie w Europie Środkowo-Wschodniej strefy, w której realnie działa demokracja, wolny rynek i przestrzegane są prawa człowieka. To dzięki ich informacjom świat dowiedział się o wielu bezprawnych działaniach reżimu Wiktora Janukowycza przeciwko niezależnym dziennikarzom, w tym także o tym, że to sam ukraiński prezydent inspirował akcję pobicia opozycyjnej dziennikarki, a także o działaniu rosyjskich snajperów na Majdanie. Wcześniej dziennikarze tych samych mediów zajmowali się najbardziej wnikliwie śledztwem w sprawie śmierci prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego w Smoleńsku 10  kwietnia 2010.

Decyzja Piotra Ludwickiego, dyrektora Biura Kolportażu i Prenumeraty koncernu Ruch SA, zatrudniającego byłych urzędników państwowych, ograniczająca o około połowę możliwości kolportażu tygodnika „Gazeta Polska”, oznacza śmierć najdłużej działającego w Polsce pisma kontynuującego solidarnościowe tradycje walki z totalitarnym reżimem i prześwietlającego interesy oligarchów rodem z dawnych komunistycznych służb specjalnych. To bezprecedensowy atak na demokrację i wolność słowa ze strony władzy. Żądamy stanowczo natychmiastowego anulowania tych dyskryminacyjnych decyzji i pociągnięcia do odpowiedzialności podejmujących decyzje urzędników.

Adam Borowski, honorowy konsul Czeczenii w Warszawie
Władimir Bukowski, Londyn
Prof. Marek Jan Chodakiewicz, Nowy Jork
John Czop, New Jersey
Joanna Duda-Gwiazda, Gdańsk
Jurij Felsztyński, Londyn
Andrii Gabrov, Kijów (wiceszef obrony Majdanu)
Andrzej Gwiazda, Gdańsk
Ryszard Kapuściński, Kraków
Artur Kowalski, New Jersey
Prof. Zdzisław Krasnodębski, Bremen
Antoni Krauze, Warszawa
Krystyna Ruchniewicz-Misiak, Australia
Wiktor Suworow, Londyn
Andrius Tučkus, Wilno
Leonardas Vilkas, Wilno
Prof. Andrzej Waśko, Kraków
Krzysztof Wyszkowski, Gdańsk

(zbieranie podpisów trwa)

za:http://niezalezna.pl/52880-brutalny-atak-na-wolnosc-slowa-polsce-obroncy-praw-czlowieka-z-calego-swiata-protestuja

***

- Władza korzysta z wszelkich metod, by zamknąć usta nieprzychylnym jej mediom i dziennikarzom – mówił dzisiaj w Sejmie Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej i „Gazety Polskiej Codziennie”, który został zaproszony na posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Wolności Słowa

Tomasz Sakiewicz przedstawił sytuację w jakiej znalazła się w ostatnich tygodniach "Gazeta Polska Codziennie". Redaktor naczelny razem z wydawcą "GPC" zostali pozwani przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Sprawę prowadzi sędzia Andrzej Sterkowicz, który skazał już dwójkę dziennikarzy Strefy Wolnego Słowa oraz pozostaje w sporze z gazetą. Nie przeszkadza to sędziemu prowadzić sprawy przeciwko "GPC".

Sakiewicz mówił także o sporze z jednym kolporterem, który zablokował należne wypłaty wynikające z kontraktu zawartego z "GPC".
-  Nie było takiego przypadku od roku 1989 – podkreślił Tomasz Sakiewicz.

Dziennikarze biorący udział w posiedzeniu sejmowego zespołu opowiadali o bezkarności lokalnych władz. „Napisaliście o dwa słowa za dużo”, „Popełniliście błąd, przekonacie się o tym” - takiej treści esemesy dostawali reporterzy lokalnego "Kuriera Pienińskiego" od działacza partii sprawującej władzę. Z kolei dziennikarze "Kuriera Słupeckiego" opowiadali o swojej tragicznej sytuacji wynikającej z opublikowania artykułu mówiącego o przepływach między kontem z subwencjami państwa na prywatne konto syna burmistrza Korcza. Dziennikarze sądzeni są zazwyczaj z artykułu 212 kodeksu karnego, który obowiązuje od czasów komunistycznych – i dopuszcza nawet karę więzienia dla niepokornych wobec władzy publicystów.

Karol Kościński, dyrektor departamentu własności intelektualnej i mediów Ministerstwa Kultury zapewnił o pracach mających na celu  m.in. wyeliminowanie art. 212. Dodał, że sprawą przedstawionych na posiedzeniu nadużyć, powinno się zająć Ministerstwo Sprawiedliwości. Tymczasem Marek Biernacki, szef tego resortu, mimo zaproszenia, nie wziął udziału w posiedzeniu komisji.

- Lokalne układy nie przestrzegają prawa. W Polsce brak egzekucji praw podstawowych, a najbardziej bezkarnym w układzie jest urzędnik, polityk oraz prokurator. Nie ma także gwarancji antykorupcyjnej w sądzie - mówił Artur Wdowczyk z Centrum Monitoringu Prasy. Zwracał także uwagę na konieczność wprowadzenia  mechanizmów transparentności, podobnych do tych wypracowanych np. przez kraje anglosaskie.

Przewodniczący Zespołu posłanka Iwona Arendt i poseł Adam Kwiatkowski stwierdzili, że doprowadzą do zwołania Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka z udziałem ministra sprawiedliwości.

za:niezalezna.pl/52848-kneblowanie-mediow-jak-wladza-probuje-zamykac-usta-dziennikarzom

***

Ruch SA chce zniszczyć "Gazetę Polską" i żąda zmniejszenia nakładu. - Bezczelny szantaż - odpowiada Sakiewicz

Ruch wypowiedział otwartą wojnę wszystkim mediom z naszej grupy - tak skomentował Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" pismo jakie otrzymał ze spółki Ruch S.A. Firma zajmująca się kolportażem prasy wyznaczyła limit egzemplarzy "GP" jaki będzie rozwoziła. - To bezczelny szantaż - dodaje Sakiewicz.

Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz otrzymał dzisiaj od pismo podpisane przez Piotra Ludwickiego, dyrektora Biura Kolportażu i Prenumeraty Ruch SA. Jego treść jest kuriozalna, a żądania firmy niespotykane.

"Z uwagi na spadkowy trend sprzedaży tygodnika "Gazeta Polska" i wynikający z powyższego nadmiarowy w stosunku do zapotrzebowania sieci sprzedaży poziom zwrotów, oczekujemy nadziałów w wysokości 28 000 egz. począwszy od numeru z datą wydawniczą 19 marca 2014 r." - napisał Ludwicki.

I równocześnie zastrzegł: "W przypadku dostarczenia nadziału ponad wskazaną w niniejszym piśmie wielkość, egzemplarze stanowiące nadwyżkę, kierowane będą do magazynu depozytów a kosztami składowania będą obciążani Państwo do czasu ich odbioru".

Tomasz Sakiewicz nie ma wątpliwości, że to celowy atak na "Gazetę Polską", a rzekomy spadek sprzedaży posłużył jedynie za pretekst.
- Ruch wypowiedział otwartą wojnę wszystkim mediom z naszej grupy. O ile w przypadku dziennika "Gazeta Polska Codziennie" nie mogliśmy się porozumieć co do podpisania umowy, to w przypadku tygodnika porozumienie zostało zawarte i umowa została podpisana przez Ruch S.A. - mówi redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

- Ścięcie o połowę nakładu jest niebywałe i ma jeden tylko cel - zniszczenie wolności prasy w Polsce. Bezczelny szantaż i metody stosowane przez ludzi, którzy przejęli "Ruch" muszą spotkać się zainteresowaniem z wymiaru sprawiedliwości. Jest to działanie na szkodę wolności słowa. Jestem przekonany, że ci ludzie wcześniej czy później pójdą do więzienia, a ja poświęcę bardzo dużo czasu, żeby tak się stało - podkreśla Tomasz Sakiewicz.

za:niezalezna.pl/52853-ruch-sa-chce-zniszczyc-gazete-polska-i-zada-zmniejszenia-nakladu-bezczelny-sz

***

Trwa atak Ruchu na Strefę Wolnego Słowa. Tomasz Sakiewicz: "Zamykają nam usta"Ruch SA od wielu tygodni sabotuje "Gazetę Polską Codziennie" odmawiając zapłacenia za sprzedane już egzemplarze, chcąc w ten sposób wymusić podpisanie nowej, niekorzystnej dla nas umowy. Z kolei wczoraj do Tomasza Sakiewicza, redaktora naczelnego "Gazety Polskiej", dotarło pismo, w który spółka kolportująca prasę zażądała drastycznego zmniejszenia nakładu tygodnika.

Tomasz Sakiewicz na łamach dzisiejszej "Gazety Polskiej Codziennie" skomentował obecną sytuację.

"Po serii niezwykle niebezpiecznych dla naszych mediów procesów zadawane są nam kolejne ciosy. Od wielu tygodni jeden z kolporterów odmawia nam płacenia za sprzedane kilka miesięcy temu gazety. Domaga się przy tym podpisania absurdalnej umowy, w myśl której moglibyśmy dopłacać do przekazanych egzemplarzy. Jesteśmy gotowi do rozmów i podpisania umowy, która będzie miała jakikolwiek sens biznesowy. Jednak powoli tracimy nadzieję, że tak się stanie. Nie zamierzamy umierać bez walki. Już dzisiaj organizujemy zwiększoną sprzedaż w kioskach należących do Kolportera i Garmondu. Jednocześnie prowadzimy akcję zachęcania do prenumerowania naszych mediów w wersji elektronicznej. W ciągu ostatnich kilku tygodni przybyło 100 proc. prenumeratorów. To najlepszy i najszybszy sposób wspierania „Codziennej”. Można też wpłacać środki na Fundację Niezależne Media, która wspiera wolne media i broni naszych dziennikarzy. Wszystkie informacje znajdą Państwo na portalu Niezależna.pl. Byliśmy z Państwem, kiedy inni po 10 kwietnia 2010 r. się poddali. Jesteśmy po stronie walczących o wolność i przeciwko rosyjskiemu imperializmowi. Mamy nadzieję, że dzięki Państwu będziemy kontynuowali tę walkę. Będziemy informowali o rozwoju sytuacji".


Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i prezes Niezależnego Wydawnictwa Polskiego Tomasz Sakiewicz otrzymał wczoraj pismo podpisane przez Piotra Ludwickiego, dyrektora Biura Kolportażu i Prenumeraty Ruch SA. Jego treść jest skandaliczna.

"Z uwagi na spadkowy trend sprzedaży tygodnika "Gazeta Polska" i wynikający z powyższego nadmiarowy w stosunku do zapotrzebowania sieci sprzedaży poziom zwrotów, oczekujemy nadziałów w wysokości 28 000 egz. począwszy od numeru z datą wydawniczą 19 marca 2014 r." - napisał Ludwicki.

W związku z problemami z kolportażem i atakiem Ruchu SA na nasze media, apelujemy do wszystkich Czytelników o kupowanie „Gazety Polskiej Codziennie” oraz tygodnika „Gazeta Polska” w kioskach i salonach prasowych Kolportera i Garmond Press - szczegóły tutaj.

Wszystkich, którzy nie mają możliwości kupna tygodnika „Gazety Polskiej” lub miesięcznika „Nowe Państwa” w wersji papierowej gorąco zachęcamy do zapoznania się z ofertą elektronicznego wydania gazet ze Strefy Wolnego Słowa.

Z ZWIĄZKU Z WROGIMI DZIAŁANIAMI WOBEC STREFY WOLNEGO SŁOWA OGŁASZAMY BOJKOT PUNKTÓW RUCHU SA.

za:niezalezna.pl/52858-trwa-atak-ruchu-na-strefe-wolnego-slowa-tomasz-sakiewicz-zamykaja-nam-usta

***

Apel do czytelników „Gazety Polskiej Codziennie”


W związku z problemami z kolportażem gazety apelujemy do wszystkich czytelników o kupowanie „Gazety Polskiej Codziennie” oraz tygodnika „Gazeta Polska” w kioskach i salonach prasowych Kolportera i Garmond Press

Wszystkich chcących wesprzeć „Gazetę Polską Codziennie” zachęcamy do wpłat na konto fundacji niezależne media. Wpłat można dokonywać na konto fundacji o numerze: 17 1940 1076 3063 4929 0000 0000 (Credit Agricole Bank Polska S.A.), w danych do przelewu należy wpisać: FUNDACJA NIEZALEŻNE MEDIA, ul. Filtrowa 63/43, 02-056 Warszawa

Wszystkich, którzy nie mają możliwości kupna tygodnika „Gazety Polskiej” lub miesięcznika „Nowe Państwa” w wersji papierowej gorąco zachęcamy do zapoznania się z ofertą elektronicznego wydania gazet ze Strefy Wolnego Słowa.

Wystarczy zamówić prenumeratę elektroniczną i mieć dostęp do wszystkich mediów Strefy Wolnego Słowa na Twoim komputerze. To szczególnie dogodne dla Polaków mieszkających poza granicami naszego kraju. Szczegółowe informacje można znaleźć pod tym linkiem prenumerata.gazetapolska.pl.

Pakiet złoty zawiera elektroniczną wersję Gazety Polskiej (pogrubioną w stosunku do wydania papierowego), Gazety Polskiej Codziennie oraz miesięcznika Nowe Państwo. Można go nabyć już za 119 złotych.
http://prenumerata.gazetapolska.pl/pakiet-zloty.html

Pakiet srebrny zawiera elektroniczną wersję Gazety Polskiej (pogrubioną w stosunku do wydania papierowego) oraz Gazety Polskiej Codziennie. Jest do kupienia już za 99 złotych.
http://prenumerata.gazetapolska.pl/pakiet-srebrny.html

Pakiet brązowy zawiera elektroniczną wersję Gazety Polskiej (pogrubioną w stosunku do wydania papierowego) oraz miesięcznika Nowe Państwo. Prenumerata jest dostępna już za 69 złotych.
http://prenumerata.gazetapolska.pl/pakiet-brazowy.html


za:niezalezna.pl/52806-apel-do-czytelnikow-gazety-polskiej-codziennie


Copyright © 2017. All Rights Reserved.