Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Uczestnik Marszu Niepodległości uniewinniony.

Podczas Marszu Niepodległości 11 listopada 2012 r. doszło do sprowokowanych przez policje zamieszek. Wśród uczestników Marszu nie brakowało osób, które aktywnie starały się uspokoić nastroje i wyhamować agresję. Jeden z nich - Sebastian Wasiak – za swoją postawę został nagrodzony... zatrzymaniem i aresztem. Dziś, po półtora roku zapadł wyrok uniewinniający.

Sebastian Wasiak (28 l.) został brutalnie zatrzymany przez funkcjonariuszy policji w trakcie Marszu Niepodległości 2012. Jego sprawa stała się głośna dzięki licznym nagraniom, na których wyraźnie widać jak trzyma przez wiele minut ręce uniesione w górze i nawołuje do spokoju, po czym zostaje brutalnie powalony na ziemię przez policjantów. Traf chciał, że moment bezpośrednio poprzedzający zatrzymanie został uwieczniony przez serwis Pyta.pl, na którym Sebastian wystąpił w roli odpytywanego. Świadkiem zatrzymania był natomiast tłum fotoreporterów.
Natychmiast po zatrzymaniu prokurator Monika Bożek zażądała zastosowania wobec Sebastiana tymczasowego aresztu i postawiła mu zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza. Bogu ducha winny młody mężczyzna przesiedział w areszcie ponad dwa miesiące – w tym Święta Bożego Narodzenia - i dopiero drugi wniosek jego obrońcy z zespołu prawnego Marszu Niepodległości adwokata Łukasza Moczydłowskiego spowodował jego uwolnienie. Zastosowany wobec Sebastiana środek zapobiegawczy nie bez problemów udało się zamienić na policyjny dozór.
Sebastiana obciążały wyłącznie zeznania jednego policjanta twierdzącego, iż rzucił on w innego niezidentyfikowanego funkcjonariusza kostką brukową. Mimo to prokurator wniósł do sądu akt oskarżenia, rozpoczynając sprawę sądową, która finał znalazła dopiero dziś (31 marca 2014 r.). W czasie całej rozprawy na wniosek obrony przesłuchano szereg świadków wydarzenia i odtworzono liczne materiały filmowe. Wynika z nich niezbicie, że Sebastian zachowywał się w czasie wydarzeń spokojnie.
Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia w Warszawie uniewinnił Sebastiana Wasiaka od stawianego mu zarzutu. Sąd dostrzegł sprzeczność dowodu oskarżenia z pozostałym materiałem dowodowym i wydał wyrok uniewinniający. W uzasadnieniu ustnym wyroku Sąd słusznie wskazał, iż jedyny świadek oskarżenia – policjant – w wyniku ogólnego zamieszania w tracie Marszu mógł zwyczajnie pomylić Sebastiana z inną osobą.
Sebastian nie krył satysfakcji po ogłoszonym wyroku. Wszak przez ponad półtora roku musiał zmagać się z machiną prokuratorsko – sądową, w wyniku czego na szwank zostało wystawione jego dobre imię i nieposzlakowana opinia. Radości nie kryją także broniący go w sprawie przedstawiciele zespołu prawnego Marszu Niepodległości adwokat Łukasz Moczydłowski i aplikant adwokacki Marcin Iwanowski. Nie pierwszy to przypadek, kiedy ofiarą działań policji i prokuratury staje się człowiek zupełnie niewinny a w stan oskarżenia stawia się na podstawie okoliczności nie mających wiele wspólnego z rzeczywistością. Po przykrych doświadczeniach w innych podobnych sprawach, wyrok uniewinniający Sebastiana daje nadzieję na zmianę na lepsze i powrót sprawiedliwości na sale sądowe.
Obecnie należy czekać na uprawomocnienie się wyroku, chociaż zdaniem mec. Łukasza Moczydłowskiego prokurator nie da za wygraną i prawdopodobnie wniesie apelację od wyroku uniewinniającego.Biuro Prasowe Ruchu Wolności [Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.]

Copyright © 2017. All Rights Reserved.