Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Oddech zbrodniczej epoki

Pod koniec minionego tygodnia został upubliczniony „Apel do władz Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie klerykalizacji kraju”. Jego inicjatorami i sygnatariuszami są osoby z tytułami profesorskimi. Muszę przyznać, że ten tekst przeczytałem z wielkim zażenowaniem. Najpierw niesmak budzi moment opublikowania „apelu”. Stało się to dosłownie dwa dni przed 30. rocznicą zamordowania bł. ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy PRL, a więc państwa, którego komunistyczne władze osiągały spore „sukcesy” w odklerykalizowaniu kraju przez mordowanie, więzienie i wypchnięcie poza ramy życia społecznego duchownych. Nic tylko pogratulować profesorstwu wrażliwości godnej „Goebbelsa stanu wojennego”.

Niesmak budzi też forma. Można rzec: apelować każdy może. Zwykle jednak w tej formie chodzi o jakieś konkretne sprawy, ludzkie problemy. W tym apelu – powiedzmy to jasno – chodzi o to, aby jednej grupie obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, tzn. duchownym katolickim, ograniczyć prawo do udziału w życiu publicznym. Dziwi jedno, że lewicowe tuzy intelektu potrzebują pomocy państwa do rozprawienia się ze wszechobecnym klerem i jego agitacją, jakby powiedzieli klasycy gatunku z minionej epoki. Tym samym przyznali, że w wolnej wymianie argumentów ich wizja świata i człowieka przegrywa z ewangelicznym realizmem.

Poraża też intelektualny prymitywizm i demagogia apelu. Rzucanie ogólnikowych poważnych oskarżeń o rzekome stosowanie przez Kościół przymusu lub gróźb wobec innych osób jest nie do przyjęcia. Chciałoby się powiedzieć: konkrety proszę. A już wszelkie granice śmieszności zostały przekroczone w twierdzeniu, że obchodzenie świąt państwowych z ceremoniałem religijnym obniża prestiż państwa na arenie międzynarodowej.

Najpoważniejszy zarzut wobec przedstawicieli Kościoła jest taki, że prowadzą działania „o charakterze bliskim kolizji z prawem lub przekraczającym tę barierę”. I tu dochodzimy do sedna sprawy. Mianowicie środowiska liberalno-lewicowe, wykorzystując swoje wpływy w rządzie i parlamencie, najpierw doprowadzają do przyjęcia ustaw sprzecznych z prawem Bożym i naturalnym, a następnie atakują Kościół za to, że wzywa do bojkotu takiego prawa. Chcą w ten sposób stworzyć coś w rodzaju zaklętego kręgu, w którym Kościół będzie przeciwstawiany państwu. Dobrze, że dzięki „apelowi” mogliśmy przejrzeć te zamiary.

Ks. dr hab. Piotr Steczkowski

Autor jest wykładowcą prawa kanonicznego na Uniwersytecie Rzeszowskim i na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

za:http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/104215.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.