Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Dementujemy kłamstwa ws. pigułek „dzień po”

Media głównego nurtu i środowiska lewicowe próbują wmówić opinii publicznej, że preparat ellaOne, czyli tzw. pigułka „dzień po”, która już wkrótce będzie dostępna w Polsce bez recepty, to zupełnie nieszkodliwa antykoncepcja awaryjna. W rzeczywistości środek ten ma działanie m.in. wczesnoporonne i jest wyjątkowo niebezpieczny dla zdrowia.

Promowany przez Ministerstwo Zdrowia preparat ellaOne miał mieć działanie hamujące owulację i w ten sposób zapobiegać niechcianej ciąży. W rzeczywistości jednak działanie hamujące owulację możliwe jest jedynie w okresie ją poprzedzającym, kiedy zapłodnienie jest utrudnione. „Tymczasem w okresie okołoowulacyjnym preparat ten nie może już hamować rozpoczętej owulacji i ma wówczas działanie wczesnoporonne. Ponadto może spowodować wiele dotkliwych skutków ubocznych i z tego względu istnieją bardzo silne wskazania do uzależnienia jego stosowania od decyzji lekarza” – wykazuje Instytut na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”.

„Bezpieczniejsze dla zdrowia kobiet byłoby wydawanie tych tabletek wyłącznie na receptę, zwłaszcza że wystawienie recepty poprzedzone jest badaniem lekarskim. Jest też wówczas możliwość poinformowania kobiety o skutkach stosowania tych tabletek i przeciwwskazaniach” – czytamy w oficjalnym stanowisku prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej. Rada apeluje do polskiego rządu o podjęcie „bezzwłocznych, zdecydowanych i skutecznych działań w celu wprowadzenia regulacji prawnych, które zapewnią, że produkty zawierające octan uliprystalu wydawane będą wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej”.

Czym jest octan uliprystalu? To substancja mająca właściwości podobne do właściwości mifeprystonu, czyli składnika pigułki aborcyjnej RU486. Oddziałuje ona na receptory progesteronu, doprowadzając m.in. do zmian w błonie śluzowej macicy. – W praktyce oznacza to, że preparat ellaOne ma również działanie wczesnoporonne – podkreślają eksperci z Instytutu „Ordo Iuris”. Zmiany w endometrium sprawiają bowiem, że zarodek nie może się zagnieździć w macicy, a w efekcie obumiera. Ze statystyk wskazanych przez Europejską Agencję Leków wynika natomiast, że spośród 26 kobiet, które zaszły w ciążę pomimo zażycia octanu uliprystalu, sześć poroniło, a kolejne poddały się aborcji.

Pod protestem skierowanym do premier Ewy Kopacz i ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza w sprawie dopuszczenia do sprzedaży bez recepty środków wczesnoporonnych podpisało się do tej pory prawie 80 tys. osób.

Dorota Łomicka

za:niezalezna.pl/63582-dementujemy-klamstwa-ws-pigulek-dzien-po

Copyright © 2017. All Rights Reserved.