Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Islandia: bluźnierstwo legalne, „mowa nienawiści” zakazanaIslandzki parlament uchylił ustawę zakazującą bluźnierstwa. Wniosek w tej sprawie złożyła Partia Piratów, która jest obecnie najważniejszym ugrupowaniem politycznym w kraju.

Zakaz bluźnierstwa obowiązywał od 1940 r. Za popełnienie tego przestępstwa groziło do 3 miesięcy aresztu. Szef Partii Piratów Helgi Hrafn Gunnarsson złożył swój wniosek po zamachu na redakcję francuskiego magazynu „Charlie Hebdo”. W redakcji pisma publikującego obrazki w bluźnierczy sposób przedstawiające świętości chrześcijan i muzułmanów dżihadyści zastrzelili 12 osób.

Pomysł zniesienie zakaz bluźnierstwa poparła hierarchia Kościoła luterańskiego, w tym jego zwierzchnik biskup Agnes Sigurðardóttir. Luteranie stanowią 80 proc. ludności Islandii. Pozostałe wspólnoty chrześcijańskie (w tym katolicy) gromadzące łącznie 5 proc. Islandczyków były przeciwne zmianie.

„Jeśli wolność ekspresji idzie tak daleko, że pozwala swobodnie obrażać tożsamość religijną osoby, to wolność – osobista i grupowa – zostaje podważona” - napisali katoliccy biskupi.

Islandzkie Stowarzyszenie Humanistycznej Etyki zapewnia jednak, że nowe prawo nie zezwala na stosowanie tzw. mowy nienawiści.

za:www.fronda.pl/a/islandia-bluznierstwo-legalne-mowa-nienawisci-zakazana,53539.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.