Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Skandaliczna ocena prokuratury

Warszawska prokuratura oceniła, że wulgarne groźby wobec o. Tadeusza Rydzyka zamieszczane na portalach internetowych to nie przestępstwo, lecz… przejaw walki politycznej.

Prokuratura chyba jednak wstydziła się swojej decyzji i przetrzymywała ją w tajemnicy przez kilka miesięcy. – Uważamy, że postępowanie prokuratury jest skandaliczne. Decyzja o odmowie wszczęcia dochodzenia zapadła już w dniu 30 kwietnia 2015 r. i była przetrzymywana przez prokuraturę przez kilka miesięcy. Dopiero w dniu 24 sierpnia 2015 r. została wysłana do Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą – wskazuje Ryszard Nowak, przewodniczący Komitetu, który złożył zawiadomienie o przestępstwie.

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów postanowiła „odmówić wszczęcia dochodzenia w sprawie publicznego nawoływania do popełnienia zbrodni poprzez zabicie o. Tadeusza Rydzyka (…) wobec braku znamion czynu zabronionego”. Podobnie odmówiono śledztwa w sprawie „zniesławienia i znieważenia” dyrektora Radia Maryja.

Prokuratura w tłumaczy swoją odmowę tym, że autorzy wpisów na portalach Wirtualna Polska i Fakt.pl faktycznie nie nawołują do przestępstwa, tylko w sposób „dosadny” „wyrażają swoją subiektywną opinię”. Przypomnijmy, że chodzi o wpisy „spalić… na stosie”, „ściąć go”, „zdychaj klecho”, „brzytwę mogę ci podać”.

Zdaniem prokurator Ewy Budny, wpisy te wywołują „nie tyle zgrozę, co politowanie”. Budna w sposób zaskakujący tłumaczy, że wpisy te są „elementem bieżącej walki politycznej, rządzącej się swoimi prawami i posiadającej własną specyfikę”. Pobłażliwie stwierdza, że „kwestionowane treści nie wyróżniają się niczym szczególnym na tle setek innych wypowiadanych opinii”, a ich medialny żywot jest krótki.

Prokurator nie widzi powodów do ingerencji z uwagi na to, że czyny sprawców „nie są pochodną głębokiej demoralizacji, lecz strategii politycznej w walce o elektorat”. – Decyzja prokuratury nie jest prawomocna, od której Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą odwoła się w dniu dzisiejszym do Sądu Rejonowego w Warszawie – zaznacza Nowak.

Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą w marcu złożył doniesienie do prokuratora okręgowego w Warszawie w sprawie „nawoływania do zabicia o. Rydzyka przez internautów, którzy swoje groźby umieścili” pod dwoma publikacjami na portalach Fakt.pl i Wirtualna Polska.

Zenon Baranowski

za:www.naszdziennik.pl/polska-kraj/142813,skandaliczna-ocena-prokuratury.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.