Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

ONZ wzywa Polskę do likwidacji "okien życia". Przepisy konwencji ważniejsze niż bezpieczeństwo dzieci?

/.../organ ONZ krytykuje stosowanie przez Polskę "okien życia" jako rozwiązania dla rodziców, którzy nie mogą z pewnych powodów zaopiekować się dziećmi, ponieważ narusza ono m.in. prawo dziecka do tożsamości

Komitet Praw Dziecka ONZ "jest głęboko zaniepokojony brakiem regulacji i rosnącą liczbą 'okien życia' dla niemowląt, które pozwalają na anonimowe porzucenie dziecka" – czytamy w sprawozdaniu dotyczącym sytuacji w Polsce. ONZ zaapelowało o zaprzestanie korzystania z "okien życia" i proponuje inne rozwiązanie.

Jak podano w uwagach końcowych do połączonych trzeciego i czwartego sprawozdania okresowego Polski (tłumaczenie uwag zostało wykonane na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka - red.) organ ONZ krytykuje stosowanie przez Polskę "okien życia" jako rozwiązania dla rodziców, którzy nie mogą z pewnych powodów zaopiekować się dziećmi, ponieważ narusza ono m.in. prawo dziecka do tożsamości i tym samym jest niezgodne z Konwencją o prawach dziecka.

"Komitet wzywa Państwo-Stronę do zakazania korzystania z okien życia, wzmocnienia i promowania istniejących alternatywnych rozwiązań i rozważenia, w ostateczności, udostępnienia instytucji "anonimowego" porodu w szpitalu" – opisano we wnioskach końcowych raportu.

Komitet Praw Dziecka ONZ nie zgadza się z ideą "okien życia" proponując zamiast tego instytucję "anonimowego" porodu, w szpitalu. Według nowych zasad kobieta mogła zostawić dziecko w szpitalu, który przechowywałby dane matki do 16 roku życia dziecka, kiedy mogłoby ono poznać jej dane.

"Okna życia" działają także na Węgrzech, w Czechach i Austrii.

za:telewizjarepublika.pl/onz-wzywa-polske-do-likwidacji-quotokien-zyciaquot-przepisy-konwencji-wazniejsze-niz-bezpieczenstwo-dzieci,25006.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.