Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Amnesty International: W szczerej służbie... aborcji i Tuska

Draginja Nadażdin, dyrektor Amnesty International w Polsce, rozmawiała z Robertem Mazurkiem na łamach "Plusa Minusa". I byłoby dla niej lepiej, gdyby tego nie robiła.

Mazurek zapytał ją, dlaczego śmiała się, gdy na demonstracji KOD życzono prezydentowi Andrzejowi Dudzie wołając "Duda na Wawel". Śmiech Nadażdin jest nagrany na filmie.

"Nie śmieszyło mnie. Kiedy zorientowałam się, o co chodzi, natychmiast zareagowałam i przerwałam te okrzyki" - tłumaczy się kobieta. "Bardzo przepraszam, ale tam panowała bardzo dobra atmosfera, więc kiedy ktoś mi przerwał i usłyszałam „Duda", to się roześmiałam" - dodaje. Pytana, czy "zawsze reaguje tak na nazwisko Dudy", odparła, że "ludzie zaskoczeni różnie reagują", niektórzy agresją, inni śmiechem.

Mazurek pytał szefową AI w Polsce, dlaczego protestują przeciwko działaniom PiS, a nie protestowali przeciwko działaniom PO.

"Protestowaliśmy w 2013 roku, zanim jeszcze Trybunał wydał swoje orzeczenie" - stwierdziła Nadażdin, mówiąc o ustawie dotyczącej inwigilacji. Pytana o szczegóły odparła, że... była manifestacja ACTA.

Gdy Mazurek przypomniał, że to była manifestacja niezależna, a nie Amnesty, Nadażdin powiedziała: "Protestowaliśmy na swój sposób". Jaki? Petycję zrobili... dotyczącą prezydenta Obamy, a nie Komorowskiego.

"Teraz urządzacie demonstrację z twarzą ministra Kamińskiego. Kiedy były demonstracje z twarzą Schetyny, Tuska, Komorowskiego, Kopacz?" - pytał Mazurek. Nadażdin milczała. Dopytywana, odparła tylko: "A dlaczego miałyby być takie demonstracje?"

Mazurek odparł, że wzrosła liczba podsłuchów za rządów PO i zapytał, czy to nie martwiło Amnesty. Nadażdin powiedziała: "Martwiło", ale pytana, czemu nie protestowali stwierdziła, że... protestują teraz, gdy rządzi PiS.

Mazurek pytał też, dlaczego Amnesty nie protestowała, gdy policja za czasów PO torturowała (tak, torturowała) 300 kibiców piłkarskich w ramach akcji "Widelec". Dlaczego? Bo to było "jednostkowe" (tak, "jednostkowe"!), a teraz, za PiS, ma być "inwigilacja" ustawowa.

Nadażdin przyznała też, że nie było protestów ulicznych Amnesty, gdy nachodzono redakcję "Wprost". Amnesty działała "innymi drogami", pisząc raporty. Ale nie zawsze...:

Mazurek: Dziennikarze, którzy ujawnili sprawę Sowy & Przyjaciół, byli podsłuchiwani na polecenie szefa MSW.

Nadażdin: ...(milczenie)

Mazurek: Szefowa Amnesty International milczy. Symptomatyczne.

Nadażdin: Może kiedyś czegoś nie zrobiliśmy, ale nie może mi pan zarzucić, że nie broniliśmy praw człowieka.

"Nie czuję się hipokrytką. W większości spraw, o których pan mówił, zabieraliśmy głos. Może nie tak wyraźnie i głośno jak teraz, zgoda, ale nie milczeliśmy" - skomentowała to po prostu Nadażdin.

Szefowa Amnesty w Polsce mówiła też, że złe są w naszym kraju "prawa reprodukcyjne". "Polsce prawa reprodukcyjne i dotyczące seksualności nie są odpowiednio chronione. Problemem jest dostęp do legalnej aborcji i wielokrotnie zwracaliśmy na to uwagę. Skupiamy się jednak – i to w Amnesty International lubię najbardziej – na konkretnych przypadkach kobiet, którym chcemy pomóc" - stwierdziła.

(Chwilę wcześniej mówiła, że Amnesty NIE zajmuje się indywidualnymi przypadkami "represji", np. gdy zamknięto "Starucha")

za:www.fronda.pl/a/amnesty-international-w-szczerej-sluzbie-aborcji-i-tuska,65858.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.