Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

MSZ ucina obelgi

Powołane do promocji Polski instytuty przez lata zajmowały się szkalowaniem ojczystej historii, tradycji i kultury. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w niedawnym exposé zapowiedział reformę podległych jego resortowi instytutów polskich. Rzeczywiście zamiast działać na rzecz poprawy wizerunku Polski za granicą, popularyzacji wiedzy o Polsce, naszej historii, kultury i języka, pełniły rolę agencji promujących określone wąskie kręgi lewicowo-liberalnej kultury bliskie rządzącej PO. Jednocześnie za pieniądze polskich podatników realizowane były za granicą projekty wypaczające obraz Polski i jej historii wraz z nieproporcjonalną promocją osób związanych z jednym tylko środowiskiem ideowo-politycznym.

Instytuty polskie działają zasadniczo niezależnie od ambasad, co czasem powoduje problematyczne dublowanie działalności z ich wydziałami kultury. Zgodnie z założeniami, mają być bardziej niż placówki dyplomatyczne wrośnięte w lokalne życie kulturalne, przy tym bardziej otwarte i elastyczne. Najczęściej mieszczą się w innych budynkach niż ambasady, nierzadko w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach (np. w Wiedniu) i funkcjonują od wielu lat (np. placówka w Budapeszcie obchodziła niedawno 75. rocznicę założenia). Bywa jednak, że z powodu zaniedbań organizacyjnych te warunki nie są wykorzystywane (np. siedziba w Paryżu to niemal ruina). Najwięcej instytutów jest w Europie. Mamy po dwa w Niemczech i Rosji, a także we Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, Czechach, Rumunii, Bułgarii, Szwecji, na Słowacji, Węgrzech, Ukrainie, Białorusi i Litwie. Poza Europą Polska posiada instytuty w USA, Izraelu, Indiach i Japonii. W 2014 roku uruchomiono Instytut Polski w Pekinie.


więcej: http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/152389,msz-ucina-obelgi.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.