Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Skandaliczne słowa Hanny Gronkiewicz-Waltz podczas rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Podczas dzisiejszych uroczystości upamiętniających pamięć Powstańców w Getcie Warszawskim, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz nie uszanowała miejsca i przepuściła atak na obecny rząd Polski.

Dziś obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Prezydent Andrzej Duda mówił o bohaterach, którzy "tu się wychowali, w tradycji powstań, gdzie walczono o wolność".

Po nim wystąpiła prezydent Warszawy, będąca zarazem jednym z liderów Platformy Obywatelskiej. - We Wrocławiu spalono kukłę Żyda, a kilka dni temu w ślad za milczącą postawą polityków, odprawiono mszę, w której szkalowano Polaków i Polki o odmiennych poglądach. Cała klasa polityczna powinna wyrazić głośny, a nie cichy sprzeciw! - mówiła HGW.

Tak zachowuje się tylko dzisiejsza opozycja, ludzie którzy nienawidzą Polski!

za:www.fronda.pl/a/skandaliczne-slowa-hanny-gronkiewicz-waltz-podczas-rocznicy-powstania-w-getcie-warszawskim,70080.html

***

Wildstein o słowach H. Gronkiewicz-Waltz: Hańba


19 kwietnia Polacy upamiętniają powstanie w Getcie Warszawskim, w którym w geście heroicznego i góry skazanego na klęskę sprzeciwu śmierć poniosło wielu Żydów. Prześladowani przez niemiecki reżim Żydzi woleli zginąć walcząc, niż żyć dłużej w tak wielkim upodleniu.

Piękne przemówienie z tej okazji wygłosił prezydent Andrzej Duda. - To dzień pamięci, pamięć jest najważniejsza, pamieć musi trwać. To dzień hołdu bohaterom, którzy chcieli walczyć o wolność. I nawet jeżeli przewidywali, że będą umierać, to chcieli umierać w walce z podniesioną głową. To więc także dzień uczczenia godności - godnej postawy - stwierdził między innymi Duda.

Niestety, nie wszyscy mówcy potrafili stanąć na wysokości zadania. Zamiast o tratedii Żydów mordowanych przez Niemców prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz mówiła o... tragedii Platformy Obywatelskiej oderwanej od koryta przez Polaków, którzy wybrali PiS. I zaczęła szkalować rządzących Polską jako krypto-antysemitów, mówiąc dosłownie:

- We Wrocławiu spalono kukłę Żyda, a kilka dni temu w ślad za milczącą postawą polityków, odprawiono mszę, w której szkalowano Polaków i Polki o odmiennych poglądach. Cała klasa polityczna powinna wyrazić głośny, a nie cichy sprzeciw!

Wystąpienie Gronkiewicz-Waltz skomentował na swoim facebooku dziennikarz informacyjnego kanału Telewizji Publicznej, Dawid Wildstein. Napisał on, że choć nie powinien wypowiadać się tak politycznie, to w tym wypadku po prostu musi zabrać głos. Wildstein napisał dosłownie:

Nie powinienem się wypowiadać tak politycznie, ale nie wytrzymam.

Dziś, podczas uroczystości upamiętniających Powstanie w Getcie, wystąpiła Hanna Gronkiewicz Waltz i zrobiła, po raz pierwszy w historii tych uroczystości- wiec partyjny. I zaczęła się rozwodzić, jak to źle jest w Polsce dziś.

Przy okazji- co warto zaznaczyć- w obecności najważniejszych przedstawicieli państw UE.

Każda okazja okazuje się dobra, by utaplać w politycznym rynsztoku. Słuchając HGW- można odnieść wrażenie, że właściwie Powstanie w Getcie jest interesujące tylko w kontekście walki z fuj PiSem. Straszne.

Takie zachowanie- to jest po prostu hańba. I tyle

za:www.fronda.pl/a/wildstein-o-slowach-h-gronkiewicz-waltz-hanba,70094.html

***

Kogo wymazano z historii powstania w getcie?
Autorka ważnego dokumentu o ciągłym tabu

W historii powstania w getcie wciąż mamy do czynienia z wieloma tematami tabu - mówi portalowi niezalezna.pl Anna Ciałowicz, współautorka dokumentu „Tora i miecz”, redaktor naczelna  pisma "Kolbojnik. Biuletynu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie".

Wczoraj w TVP 2 odbyła się premiera niezwykłego dokumentu wyreżyserowanego przez Roberta Kaczmarka i Annę Ciałowicz. Film „Tora i miecz” opowiada m.in. o zapomnianych bohaterach powstania w getcie: rewizjonistach z Betaru, rewizjonistach - maksymalistach z Palestyny, o założycielach organizacji Irgun Cwai Leumi (hebr.: Narodowej Organizacji Wojskowej) tworzących zalążek Żydowskiego Związku Wojskowego i Polakach, z którymi współpracowali.

Z ŻZW współpracowały polskie organizacje konspiracyjne: Zbrojne Wyzwolenie, Organizacja Wojskowa – Korpus Bezpieczeństwa i strażacka „Skała”. W filmie po raz pierwszy wypowiadają się publicznie świadkowie należący do tych organizacji.

- Żydowscy patrioci, rabini, w tym nawet sam rabin Menachem Ziemba z rozkazu, którego wybuchło powstanie, to postaci, o których zapomniano - twierdzi Anna Ciałowicz. - Zapomniano także o ich współpracy z polskimi organizacjami, o wsparciu polskiego Kościoła, który udzielił schronienia rodzinom rabinów, o teologicznych pobudkach jakimi kierował się Menachem Ziemba - wymienia Ciałowicz.

Pytania o powody przemilczania roli żydowskich patriotów i duchownych w historii powstania reżyserka nie kryje ostrych słów

- Powody są proste, historią holokaustu zajmują się osoby, które nie mają moralnych ani zawodowych kwalifikacji do tego, historia powstania jest wykorzystywana politycznie - twierdzi Ciałowicz

za:niezalezna.pl/79242-kogo-wymazano-z-historii-powstania-w-getcie-autorka-waznego-dokumentu-o-ciaglym-tabu

Copyright © 2017. All Rights Reserved.