Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Tomasz Sakiewicz dla Fronda.pl: KOD chce zohydzać symbole narodowe tak, jak robił to Urban

Fronda.pl: Państwo Podziemne – to nowy projekt Mateusza Kijowskiego, lidera KOD, który ma zamiar walczyć o wolność w Polsce. Jak Pan sądzi, skąd tak absurdalne stwierdzenia?

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny Gazety Polskiej: Myślę, że jest tu jednak drugie dno. To jest próba zohydzenia symboli narodowych. Widać to było chociażby na pogrzebie „Inki” i „Zagończyka”. Naprawdę, przyjście na pogrzeb i wznoszenie okrzyków politycznych z transparentami organizacji, która z oczywistych powodów nie mogła być tam dobrze przyjęta, jest po prostu próbą ośmieszania symboli narodowych. To samo mamy teraz –porównywanie się do Polskiego Państwa Podziemnego przez drobnego cwaniaka o fizjonomii pajaca, który usiłuje zrobić z siebie bohatera. To jest dalszy ciąg tego, co zrobiła gazeta Wyborcza, pisząc o rzekomych mordach Żydów w czasie Powstania Warszawskiego, uderzając w Żołnierzy Wyklętych. Oni to po prostu robią czasem pomimo woli, bo mają to we krwi, a czasem jest to systematyczny plan na ośmieszanie i niszczenie. Jakaś grupa ludzi z pewnością da się na to nabrać, ale generalnie rzecz biorąc jest to pomysł ten sam, który miał Urban – nasikać na coś bardzo istotnego i może wtedy będzie to wyglądało gorzej. Mateusz Kijowski w tej retoryce od Jerzego Urbana czy Adama Michnika nie różni się zupełnie niczym.

Działania KODu w Polsce nie są w żaden sposób ograniczane – ciągle przecież słyszymy o kolejnych marszach, na które przychodzi coraz mniej osób. Czy powoływanie się na polskie działania niepodległościowe z okresu PRL czy II Wojny Światowej nie jest najzwyczajniej w świecie policzkiem dla osób, które o tę prawdziwą wolność walczyły?

O to właśnie chodzi – o to, żeby to ośmieszać i zohydzać. Tak jak Urban w pewnym momencie zwrócić mógł na siebie uwagę już tylko szpetotą i ohydnością działań, tak i KOD idzie powoli w tym kierunku. Grupa KOD jest coraz mniejsza, więc będą robili coraz bardziej ekstrawaganckie akcje, które są obrzydliwe z natury rzeczy, ale zwracają uwagę.

W sieci pojawił się zwiastun filmu „Obywatelski zryw”. To film, który ma przedstawiać niejako „nową Solidarność”, która walczyć będzie o wolność w Polsce. Nie sądzi Pan, że jest to, delikatnie rzecz ujmując, groteskowe?

To wszystko jest śmieszne. Wcale nie chodzi im o to, żeby to było poważne, ale o to, by zwracać na siebie uwagę i niszczyć te symbole, które zbudowały rzeczywiste społeczeństwo obywatelskie. Symbole, które pozwalały Polakom przetrwać. Tu chodzi o to, że jak trochę te symbole podrapiemy, podniszczymy, to znajdzie się z pewnością grupa, która będzie miała wątpliwości. Można byłoby się z tego śmiać, gdyby nie fakt, że w Polsce walka o pamięć nadal się nie zakończyła. W tej chwili uszkadzana jest natomiast takimi działaniami.

Na zwiastunie filmu pojawiają się przede wszystkim wcale nie obywatele, a liderzy opozycji i KOD. Jaki jest to więc „Obywatelski Zryw”, skoro mamy tu raczej do czynienia z walką opozycji przeciwko partii, która im zwyczajnie nie odpowiada?

Tak, tu nie ma obywateli. Są za to byli pracownicy spółek Skarbu Państwa, zbankrutowani politycy, różne cwaniaki, geszefciarze, zdrajcy, szpiedzy i oni próbują teraz zebrać się do kupy. Przyszło im żyć w Rzeczpospolitej, w której choćby ta odrobina równych praw im nie pasuje. Trudno jest kraść i szpiegować tam, gdzie przestrzega się prawa.

Dziękuję za rozmowę.

za:www.fronda.pl/a/tomasz-sakiewicz-dla-frondapl-kod-chce-zohydzac-symbole-narodowe-tak-jak-robil-to-urban,77788.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.