Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Krwawy rok dla Kościoła misyjnego

Zgładzeni, bo głosili ChrystusaCo najmniej 37 katolików zaangażowanych w posługę misjonarską, wśród nich 30 kapłanów diecezjalnych i zakonnych, 2 siostry zakonne, 2 seminarzystów i 3 wolontariuszy świeckich - zostało zamordowanych w 2009 roku za to, że głosili Ewangelię. To najwyższa w ostatnich 11 latach liczba ofiar wśród misjonarzy. Wzrosła niemal dwukrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim.
Najwięcej misjonarzy, bo aż 23 osoby, zostało zabitych w obu Amerykach: 18 księży, 2 seminarzystów, siostra zakonna i 2 świeckich wolontariuszy. W Afryce zamordowano 9 księży, zakonnicę i 2 wolontariuszy, w Azji zaś 2 księży. W Europie, we Francji, odnotowano jeden przypadek zabójstwa księdza.

Jak podkreśla w swoim najnowszym raporcie Fides, watykańska agencja informacyjna Kongregacji Ewangelizacji Narodów, wiele spośród tych ofiar poniosło śmierć w wyniku napadów lub porwań - zostali zaatakowani w swoich domach na tle rabunkowym, po czym niezadowoleni z łupów złodzieje pozbawili ich życia. Jednak większość została zamordowana z powodu prowadzenia pracy ewangelizacyjnej. Raport stwierdza, że prawdziwa liczba ofiar, które oddały swoje życie za Chrystusa, nigdy nie będzie znana.
W ubiegłym roku 23 osoby posługujące na misjach zostały zamordowane w Brazylii, Kolumbii, na Kubie, w Salwadorze, Stanach Zjednoczonych, Gwatemali i Hondurasie. W Brazylii śmierć poniósł Hiszpan ks. Ramiro Ludena znany jako "Ojciec Ramiro", który przez 34 lata pomagał dzieciom ulicy. Został ugodzony przez piętnastolatka podczas napadu rabunkowego. Włoskiego misjonarza ks. Ruggero Ruvoletta ze zgromadzenia Fidei donum zabito w parafii, w której służył. Jego życie "kosztowało" około 19 euro. Podobny los spotkał ks. Evaldo Martiola.
W Kolumbii śmierć poniosło pięciu księży i jeden wolontariusz. Dwóch redomptorystów - o. Gabriel Fernando Montoya Tamayo i o. Jesús Ariel Jiménez - zginęło z ręki mężczyzny, który włamał się do ich mieszkań. Ciało ks. Danilo Oscara Cardozo Ossy, związanego i z zakneblowanymi ustami, odkryto w rektoracie parafii, a ks. Emira Don Jaramillo Cardenasa zamordowano w domu. Ksiądz Juan Gonzalo Aristizabal Isaza został znaleziony martwy w swoim samochodzie, który porzucono na lokalnej autostradzie. Tragiczny los spotkał również wolontariusza prof. Jorge Humberto Echeverri Garro, który pracował jako katecheta. Mordu na nim dopuściła się grupa buntowników podczas spotkania poświęconego sprawom Kościoła. W Meksyku ksiądz i dwóch seminarzystów zostało napadniętych w czasie podróży. Napastnicy pobili ich na śmierć i skradli samochód, którym jechali. Z kolei na Kubie zamordowano dwóch hiszpańskich duchownych. Pracujący w Hawanie ks. Eduardo de la Fuente Serrano został śmiertelnie zraniony na obrzeżach miasta, a ks. Mariana Arroyo Merina bestialsko zabito, kiedy przebywał w swojej parafii - skuto go kajdankami, zakneblowano i podpalono. W Salwadorze były dwie ofiary: ksiądz i młody wolontariusz. Martwego redemptorystę o. Leopoldo Cruza znaleziono w kanale kilka dni po jego zaginięciu. Z kolei wolontariusz William Quijano został zastrzelony przez członka jednego z gangów. W Gwatemali zabito o. Lorenzo Rosebaugha ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz kapucyna o. Miguela Angela Hernandeza.
W Stanach Zjednoczonych, w stanie Nowy Meksyk, została zabita siostra Marguerite Bartz ze Zgromadzenia Sióstr Klarysek Kapucynek, a w New Jersey odnaleziono okaleczone ciało ks. Eda Hindsa.
Na Czarnym Lądzie zamordowano 9 księży, jedną siostrę zakonną i wolontariusza. Tragedie te odnotowano w Demokratycznej Republice Konga, Republice Południowej Afryki, Kenii i Burundi. W Kongu, gdzie Kościół jest celem nagminnych ataków, zabitych zostało dwóch księży - Jean Gaston Buli i Daniel Cizimya Nakamaga, a także siostra trapistka Denise Kahambo Murahirwa i wolontariusz Caritasu Ricky Sukaka Agus. W RPA zamordowano czterech księży - Daniela Matsela Mahula, Lionela Shama, Louisa Blondela i Ernsta Plöchla, który spędził w tym kraju 40 lat. W Kenii ks. Joseph Bertana został zaatakowany i zabity w Instytucie Filozofii w Nairobi, którego był rektorem, z kolei ks. Jeremiah Roche został śmiertelnie zraniony w głowę maczetą. W Burundi zginął ks. Révocat Gahimbare. Chciał pomóc siostrom zakonnym, które napadnięto, jednak nie dotarł na miejsce przestępstwa, gdyż w drodze został napadnięty i zabity.
W Azji w ubiegłym roku zostało zabitych dwóch księży. W Indiach w stanie Karnataka odnaleziono ciało ks. Jamesa Mukalela, który padł ofiarą ataków na chrześcijan. Na Filipinach grupa uzbrojonych mężczyzn zamordowała ks. Cecilio Lucera.
Również w Europie w 2009 r. odnotowano co najmniej jedno morderstwo misjonarza. Ksiądz z francuskiej diecezji Tulle został zamordowany przez osobę niezrównoważoną psychicznie, której pomagał.
W latach 1980-1989 na świecie zamordowano co najmniej 115 misjonarzy, natomiast w latach 1990-2000 odnotowano 604 takie tragedie. Ich liczba jest zdecydowanie wyższa, gdyż w wyniku ludobójstwa w Rwandzie w 1994 roku życie straciło co najmniej 248 osób duchownych. Bilans za rok 2009 daje jednak najbardziej krwawy wynik od 1998 roku.
Wojciech Kobryń

za: NDz z 2-3 stycznia 2010 Dział: Świat (xwk)

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.