Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Trybunał w Strasburgu: Ograniczenia w in vitro dyskryminują "życie rodzinne"


To kolejny niepokojący wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Tym razem sędziowie uznali za „dyskryminujące” przepisy austriackiego prawa dotyczącego in vitro. Zdaniem trybunału, dyskryminujący jest zakaz używania przy sztucznym zapłodnieniu materiału genetycznego osób trzecich.


Trybunał przyznał po 10 tys. euro odszkodowania dwóm bezpłodnym parom, które zaskarżyły obowiązujące w Austrii prawo dotyczące in vitro. Według strasburskich sędziów, austriacki zakaz użycia w procedurze in vitro spermy lub komórek jajowych osób trzecich narusza „prawo do do życia rodzinnego” i jest niezgodny z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

Pary odwołały się do Strasburga po tym, jak austriacki Trybunał Konstytucyjny w 1999 roku orzekł, że ograniczenia w stosowaniu technik in vitro są co prawda sprzeczne z przepisami prawa rodzinnego, ale jest to usprawiedliwione koniecznością ochrony dzieci przed „nietypowymi relacjami”.

„Nietypowe” związki pokrewieństwa będą bowiem zachodzić nie tylko pomiędzy dziećmi urodzonymi z „banków spermy”, ale także między dzieckiem i dwiema matkami - dawczynią gamety i surogatką. Trybunał w Strasburgu uznał jednak, że na „nietypowe relacje” naraża dzieci już sama instytucja adopcji.

Austriackie prawo zostało wprowadzone także z myślą o ochronie kobiet. Właśnie jako surogatki najczęściej padają one ofiarą międzynarodowego biznesu prokreacyjnego. Często bieda popycha je często do poddawania się bolesnym zabiegom pobierania komórek jajowych. Ale to także nie stanowiło wystarczającego argumentu dla sędziów.

AJ/LifeSiteNews.com

za: fronda.pl   * Kategoria: Świat     * czwartek, 8 kwietnia 2010 12:08 (kn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.