Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Syn wielkiej matki

W sierpniu mija pierwsza rocznica śmierci śp. Henryka Leszczyńskiego. Niechaj ten krótki tekst opublikowany w ubiegłym roku w tygodniku Niedziela, przypomni szlachetną postać Pana Henryka. Z głębokim smutkiem żegnamy śp. Henryka Leszczyńskiego, zmarłego 21 sierpnia 2009 r.
w wyniku tragicznego potrącenia przez samochód.
10 września 2009 r. Mszy św. i obrzędom pogrzebu przewodniczył bp Adam Lepa.
Ta piękna postać człowieka skromnego, uczciwego, służącego ludziom, pełnego wiary w ludzi oraz w siłę Bożej Opatrzności zasługuje na pamięć. Może być także przykładem dla każdego z nas. Śp. Henryk Leszczyński uważał, że jesteśmy tyle warci, ile możemy dać innym, ufał ludziom, nie ulegał pesymizmowi i miał siłę pokonać najgorsze życiowe przeszkody. Doznał bardzo bolesnych doświadczeń w obozach koncentracyjnych,
szczególnie w Mauthausen-Gusen. Pracując tam ponad siły, wzbudzał podziw i wyzwalał siły
do przeżycia u innych współwięźniów. Jak sam opowiadał, przeżył ten koszmar dzięki głębokiej wierze i łasce płynącej z ofiary, którą był w stanie ponieść dla innych. Te szczególne cechy przekazała mu matka – sługa Boża Stanisława Leszczyńska, położna, która w Oświęcimiu przyjęła trzy tysiące udanych porodów.
Po wojnie Henryk Leszczyński zyskał powszechne uznanie jako radca prawny wielkiego przedsiębiorstwa i działacz związkowy pracowników kultury i sztuki. Po przejściu na emeryturę bezinteresownie służył wiedzą prawniczą wielu osobom będącym w trudnej sytuacji życiowej, spowodowanej bezdusznymi działaniami komorniczymi czy w wyniku niezawinionych zwolnień z pracy.
Zafascynowany muzyką, komponował i grał na fortepianie i na cytrze. Wysoko cenione są
jego opracowania muzyczne, wykonywane w Filharmonii Łódzkiej. Był także autorem muzyki o charakterze sakralnym i muzyki do bajek dla dzieci. Wykładał w Państwowej Szkole Muzycznej w Zgierzu.
Henryk Leszczyński był inicjatorem comiesięcznych spotkań w kościele św. Teresy w Łodzi
poświęconych Koronce do Miłosierdzia Bożego. Aktywnie uczestniczył w istotnych wydarzeniach w swojej lokalnej społeczności i w kraju, choć z uwagi na przebiegający proces beatyfikacyjny jego matki Stanisławy Leszczyńskiej musiał pozostawać na drugim planie.

W imieniu grona przyjaciół
Jadwiga Paduch – Łódź i Stefan Kwaśniak – Toronto

za: Niedziela nr 41 z 11 października 2009 (kn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.