Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Bp A. Lepa o współpracy mediów katolickich

O wzajemnej solidarności mediów katolickich w Polsce, ich współpracy i budowaniu wspólnego koncernu medialnego katolickich mediów w polskiej rzeczywistości mówił bp Adam Lepa z Łodzi 17 września w siedzibie redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie. W redakcji „Niedzieli” spotkali się redaktorzy edycji diecezjalnych „Niedzieli” i dyrektorzy rozgłośni katolickich w Polsce. Bp Adam Lepa mówiąc o współpracy między mediami drukowanymi oraz o współpracy na linii media drukowane i media elektroniczne wskazał na pewne niepokojące zjawiska obecne w przestrzeni mediów katolickich w Polsce. Prelegent zauważył, że w „mediach katolickich istnieje nadmierny indywidualizm”- Solidarna współpraca mediów katolickich w Polsce jest dziś wyjątkiem- mówił bp Lepa.

Hierarcha podkreślił, że konieczne jest budowanie wspólnego koncernu medialnego wszystkich mediów katolickich w Polsce- Przykładem może być dzieło św. Maksymiliana Maria Kolbe- podkreślił Prelegent.

Bp Lepa zaznaczył, że istnieją w społeczeństwie pewne zjawiska, które wymagają współpracy i wspólnej odpowiedzi mediów katolickich, które muszą odpowiedzieć na takie zjawiska jak m. in. sterowane procesy laicyzacyjne, spadek czytelnictwa prasy katolickiej, propaganda antychrześcijańska. relatywizm moralny, pojawienie się pism antyreligijnych, tabloidy, a także coraz bardziej dostępna prasa pornograficzna.

W swoim wykładzie biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej postulował „wyeliminowanie głośnej krytyki w jednym medium katolickim prowadzonej wobec innego medium katolickiego”- Ważne natomiast jest organizowanie wspólnych spotkań, realizowanie wspólnych projektów, wzajemna promocja, wspólne podejmowanie ważnych zagadnień społecznych i moralnych, wzajemna solidarność w obliczu ataku ze strony mediów lewicowych i liberalnych- przypomniał bp Lepa.

„Ważna jest postawa komplementarności, a nie postawa alternatywności, tzn. ja albo ty, a nigdy razem” – kontynuował Prelegent.

W dyskusji po referacie bp Adama Lepy obecni na spotkaniu redaktorzy i dyrektorzy rozgłośni katolickich w Polsce postulowali konieczność regularnych spotkań redaktorów naczelnych i dyrektorów wszystkich mediów katolickich, o czym mówił m. in. ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli” gospodarz spotkania.- Jest potrzeba wytworzenia opinii katolickiej w społeczeństwie. Mamy dużą armię ludzi, a tak wiele przegrywamy- mówił redaktor naczelny „Niedzieli”.

Stworzenie wspólnej bazy stacji radiowych w Polsce, wspólnego portalu postulował o. Krzysztof Oniszczuk z Radia Niepokalanów.

Na znaczenie dobrego przepływu informacji i „nie traktowanie siebie jako konkurencji” zwrócił uwagę ks. Waldemar Wesołowski z Radia Plus Legnica- Ważna jest również solidna edukacja medialna w seminariach- zauważył ks. Wesołowski.

Natomiast o wzajemna wymianę informacji zaapelował Izabela Tyras z Radia Jasna Góra.
Spotkanie w redakcji „Niedzieli” połączone zostało z wręczeniem Medali „Mater Verbi 2010” dyrektorom 20 rozgłośni katolickich w Polsce i w 1 Chicago, w których obecna jest „Niedziela”.

Jutro na Jasnej Górze odbędzie się XVI pielgrzymka pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” pod hasłem „Ku chwale ołtarzy. W oczekiwaniu na beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II”. Początek pielgrzymki o godz. 10 w bazylice jasnogórskiej, gdzie Mszy św. przewodniczył będzie bp Antoni Pacyfik Dydycz ordynariusz diecezji drohiczyńskiej.


Ks. Mariusz Frukacz

za: http://www.niedziela.pl/wiad.php?p=201009&idw=73
2010-09-17

Copyright © 2017. All Rights Reserved.