Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Prof. Flis: „Oświeceni” liberałowie mają problem z tolerancją

Prof. Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego zwraca uwagę na poważny problem środowisk liberalno-lewicowych, których przedstawiciele są tak bardzo zapatrzeni w swoje racje, że nawet nie próbują zrozumieć osób prezentujących inne poglądy.

Prof. Flis udzielił wywiadu dla „Kultury Liberalnej”, w którym odniósł się do światopoglądu wyborców opozycji.

- „Tu jest problem z ludźmi z obozu oświeconego – jeśli można tak złośliwie powiedzieć – że mają problem z akceptacją innych poglądów. Zachowują się tak, jakby to, w co wierzą, było absolutnie oczywiste i każdy, kto się dobrze zastanowi, musi myśleć tak, jak oni. Więc tym, który myśli inaczej, trzeba wstrząsnąć i wtedy pomyśli dobrze. A to nie jest prawda. Inni są inni, nie zaś tylko trochę głupsi. Trudno ich jednak przekonać do swoich poglądów przy takiej postawie” - wskazał ekspert.

Socjolog powołał się na badania realizowane w Stanach Zjednoczonych, które wykazują, że „liberałowie mają dużo większy problem w opisaniu motywacji konserwatystów w akceptowalny sposób niż konserwatyści w opisaniu motywacji liberałów”.

- „Konserwatyści na przykład wiedzą, że liberałowie troszczą się o pokrzywdzonych, o indywidualne wolności. Natomiast liberałowie o konserwatystach mają do powiedzenia tyle, że nie nadążają. To nie jest szacunek, to co najwyżej politowanie” - wskazał.

W Polsce podobne badania przeprowadził zespół prof. Michała Bilewicza z Uniwersytetu Warszawskiego.

- „Wyszło, że miłujący wolność ateiści dehumanizują oponentów bardziej nawet niż religijni fundamentaliści”
- przypomniał prof. Flis.

za:www.fronda.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.