Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Ks. Mazurkiewicz: : Papież wskazuje błąd antropologiczny, leżący u podstaw światowego kryzysu

Najważniejszą sprawą w encyklice „Caritas in veritate” jest dostrzeżenie tego, co papież nazywa kryzysem antropologicznym – mówi  ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Dodaje, że we współczesnej polityce, gospodarce i różnych obszarach życia społecznego zagubione zostało rozumienie tego, kim w istocie jest człowiek. A skutki tego bywają zawsze zgubne.
Ks. Mazurkiewicz wyjaśnia, że Benedykt XVI na kartach opublikowanej dziś encykliki udowadnia, że jeśli przyjmowana jest fałszywa wizja osoby ludzkiej, to nawet próbując najlepiej odpowiedzieć na potrzeby tak rozumianego człowieka, proponuje się fałszywe rozwiązania. Zaznacza, że najmocniej papież mówi o kryzysie antropologicznych dotykając problemów związanych z bioetyką. „Jeśli mamy materialistyczną wizję osoby ludzkiej, to człowiek w początkach swego życia postrzegany jest jako zlepek komórek, a więc coś, z czym można wszystko zrobić. A narzędzia współczesnej biologii i medycyny pozwalają zrobić z nim niemal wszystko. Wzrasta więc możliwość uwłaczania ludzkiej godności” – wyjaśnia ksiądz profesor.
/.../  A pytany czy nie uważa, że Benedykt XVI widzi o wiele więcej negatywów gospodarki liberalnej niż jego poprzednik, odpowiada, że encyklika Jana Pawła II „Centesimus annus” była pisana w momencie upadku gospodarki centralnie sterowanej. Na placu boju pozostała wówczas gospodarka wolnorynkowa. „Dzisiaj gdy mamy wyłącznie gospodarkę wolnorynkową w wersji neoliberalnej, widać, że ta neoliberalna gospodarka coraz bardziej ponosi klęskę. I o tym mówi papież” – wyjaśnia duchowny.
(x. wk)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.