Wydarzenia
Pielgrzymka dziennnikarzy
„Wzajemna troska i odpowiedzialność – kapłan, dziennikarz” – pielgrzymka dziennikarzy na Jasną Górę
Po raz ósmy na Jasną Górę pielgrzymują dziś dziennikarze katoliccy. Przedstawiciele m.in. prasy, telewizji i radia modlą się o światło Ducha Świętego w służbie prawdzie.
Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze w intencji dziennikarzy. Eucharystii przewodniczył ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Następnie o godzinie 13:20 odbędzie się spotkanie dyskusyjne w Kaplicy Różańcowej.
Pielgrzymujemy, aby dziękować i prosić – podkreśliła Anna Dąbrowska, sekretarz Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.
– Dziękować za możliwość pełnienia tej posługi. Dziękować za to, że mamy gdzie realizować swoje pomysły na ten zawód i dziękować za światło Ducha Świętego. Będziemy prosić o wstawiennictwo, opiekę, o to, żeby te nasze sumienia wytrzymywały próbę czasu, żebyśmy nie dali się zwieść tylko broniły prawdy w takiej formie jaką ona jest. Bez żadnych półprawd czy prawd wygodnych tylko takiej prawdy jaką jest, której powinniśmy strzec, a która wypływa z Ewangelii – akcentowała Anna Dąbrowska.
Tegoroczne hasło pielgrzymki to słowa: „Wzajemna troska i odpowiedzialność – kapłan, dziennikarz”. Jej organizatorami są: Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Po raz pierwszy pielgrzymka odbyła się w 2012 r.(*)
RIRM
----------------
* Przypomnijmy, iż inicjatywa wyszła - nie chwaląc się :-) - przed laty z Oddziału Łódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, z błogosławieństwem JE bp. Adama Lepy. Zaprosiliśmy do udziału Koleżanki Kolegów z SDP-którzy przyjęli je bez wahania (pamiętam mój telefon do red. Krzysztofa Skowrońskiego), oraz zachęciliśmy dziennikarzy niezrzeszonych.
Na Jasną Górę delegowaliśmy ks. Romana Piwowarczyka do ustalenia szczegółów z oo.Paulinami. Ksiądz Roman wrócił i rzekł krotko: Załatwione. I tak to się zaczęło.
Raduje się serce raduje się dusza, iż te peregrynacje weszły już na stałe-mam nadzieję-do kalendarza pielgrzymkowego.
Kolejny raz daję pod rozwagę myśli, iżby rozszerzyć ten zwyczaj-pro publico bono-na inne miejsca objawień i kultu - np. Gietrzwałd, Licheń, Siekierki w Warszawie, Szczyrk, Wąwolnica, Kalwaria Zebrzydowska i Pacławska i inne
Krzysztof Nagrodzki
***
Pielgrzymka dziennikarzy katolickich na Jasną Górę
Czy współczesnemu człowiekowi nie grozi zaćmienie sumień? – pytał za św. Janem Pawłem II w homilii w kaplicy Cudownego Obrazu abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. środków społecznego przekazu Konferencji Episkopatu Polski podczas pielgrzymki dziennikarzy katolickich, która odbyła się 26 października na Jasnej Górze.
Hasłem pielgrzymki dziennikarzy katolickich były słowa: „Wzajemna troska i odpowiedzialność – kapłan dziennikarz”. Uczestnicy spotkania zastanawiali się m.in. nad rolą i miejscem księży w przestrzeni mediów.
Abp Depo podkreślił, że „język polski, którym się posługujemy jako darem polskiej rodziny, matki, ojca i tradycji kulturowej jest jak pisał Cyprian Kamil Norwid „tchnieniem i moralnym chrztem”.
Odnosząc się do słów św. Pawła z czytania mszalnego abp Depo przypomniał, że wskazują one na „istnienie zła w nas, a z drugiej strony otwierają na nadzieję złożoną w Chrystusie, który nie tylko wyzwala nas z niewoli, ale w Duchu Świętym sprawia nasze zmartwychwstanie i uczestnictwo w chwale Bożej”.
– Egoizmowi, zamętowi ulegają ci, których porusza każdy powiew nauki na skutek oszustwa i przebiegłości w sprowadzaniu na manowce fałszu – kontynuował arcybiskup.
Za Benedyktem XVI podkreślił, że „kto wierzy w Boga nigdy nie jest sam”. – Trzeba nam się dzisiaj odnaleźć w tych słowach, w tym naszym wspólnym pielgrzymowaniu. Nie chodzi tylko o policzenie siebie, ale przede wszystkim o jedność z Bogiem, która uczy nas odpowiedzialności za siebie nawzajem – mówił Przewodniczący Rady ds. środków społecznego przekazu Konferencji Episkopatu Polski.
„Wiara jest ufnym oddaniem się w ręce Boga. Świat wiedzy i postępu naukowego choć ważny dla ludzkiego życia, nie wystarczy i nie zaspokoi wszystkich pragnień życia człowieka. Potrzebujemy bowiem nie tylko chleba materialnego, ale również i przede wszystkim sensu życia, miłości i stabilnego gruntu i fundamentu na czasy kryzysów” – powtórzył za Benedyktem XVI.
– Ewangelia Jezusa Chrystusa jest dla nas światłem dla ludzkiego rozumu i jest źródłem sensu naszej codziennej egzystencji. Ale człowiek jest wolny. Jesteśmy dramatycznie wolni. Można rozpoznawać prawdę i nie tylko się z nią rozminąć, ale skazać ją na śmierć, tak jak w przypadku Piłata – kontynuował arcybiskup.
– Czy współczesnemu człowiekowi nie grozi zaćmienie sumień? Czy mamy prawidłowe pojęcie sumienia? Zbyt wiele znaków wskazuje na to, że w naszych czasach takie zaćmienie istnieje. To sumienie stanowi o wewnętrznej godności człowieka, a zarazem o jego stosunku do Boga – przypomniał arcybiskup słowa św. Jana Pawła II z adhortacji apostolskiej o pokucie i pojednaniu.
Abp Depo przytoczył również wypowiedziane w 1991 r. w Olsztynie słowa Papieża Polaka, który zauważył, iż „zdarza się, że człowiek mówi jakąś prawdę po to, aby uzasadnić swoje kłamstwa”. – Te słowa Jana Pawła II nie tylko powracają, ale one wprost oskarżają nas i podkreślają: nie dajmy się wciągnąć w pułapkę jakiejkolwiek postprawdy i posthumanizmu bez Boga – dodał arcybiskup.
Odnosząc się do czasów współczesnych abp Depo wskazał na dwa, jak sam to określił „bolesne przykłady przerzucenia odpowiedzialności osobistej w sumieniu na tak zwane pola poprawności politycznej”.
– Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przypomina w każdym ze swoich listów – przypomina również posłom i senatorom – o poszanowaniu wolności sumienia w sprawie uchronienia życia osób i dzieci z wadami genetycznymi. To wynika z prawa Bożego i prawa ludzkiego; to nie jest tylko sprawa konfesyjna, wyznaniowa – służyć życiu w każdym wymiarze – mówił abp Depo.
– Z kolei wobec sprzeciwu na procedurę in vitro bardzo wyraźnie podkreślamy – również w oparciu o światła rozumu, czyli światła nauki współczesnej i medycyny, a nie tylko wiary i moralności – że nie można zrównywać pragnienia posiadania dziecka z niszczeniem poczętego życia tzw. ponadliczbowych zarodków – kontynuował metropolita częstochowski i z bólem zauważył, że Organizacja Narodów Zjednoczonych wpisała prawo do aborcji i antykoncepcji w prawa człowieka.
– Czyli śmierć i cywilizacja śmierci jest prawem człowieka. A wiemy, że poza Bogiem nie ma życia – jest tylko śmierć- ocenił arcybiskup.
Wskazując dziennikarzom na poczucie odpowiedzialności za siebie i wszystkich tych, którym służą podkreślił, że „kroczenie po trudnych drogach współczesności wymaga zarówno wysiłku rozumu, jak i serca”. – Chcemy prosić o odwagę wiary i świadectwo, aby nie ulec powiewom mody, oszustwa, liberalizmu i postępującej sekularyzacji, która oddziela człowieka od Boga. Nie lękajmy się jakiejkolwiek formy zaproponowanych nam wojen kulturowo-światopoglądowych – zakończył abp Depo zawierzając dziennikarzy Matce Bożej.
W Mszy św. uczestniczyli również geografowie polscy, którzy już po raz drugi przybyli z ogólnopolską pielgrzymką na Jasną Górę.
za: https://ekai.pl
***
Refleksja nad wyzwaniami. Pielgrzymka dziennikarzy.
Na Jasnej Górze odbyła się pielgrzymka dziennikarzy.
Po raz ósmy spotkanie zostało zorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy wspólnie ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich.
— Pielgrzymka, to refleksja nad wyzwaniami, przed jakimi każdego dnia stają dziennikarze pełniąc obowiązki zawodowe — mówi wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Jolanta Hajdasz.
Spotkanie odbyło się pod hasłem "Wzajemna troska i odpowiedzialność – kapłan, dziennikarz".
— Każda pielgrzymka, to poukładanie swojego wnętrza — przypomina ks. Grzegorz Kozioł z Centrum Formacji Misyjnej.
Mszy świętej w Kaplicy Matki Bożej w intencji dziennikarzy przewodniczył abp. Wacław Depo, przewodniczący Rady do spraw Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.
/IAR/rs/