Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wydarzenia

III Kongres Demograficzny

Prezydent Andrzej Duda zainaugurował dzisiaj III Kongres Demograficzny. III Kongres Demograficzny w Polsce organizowany jest z inicjatywy Rządowej Rady Ludnościowej i odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP. Podczas wydarzenia w Pałacu Prezydenckim

zaprezentowano wstępne wyniki spisu powszechnego w 2021 r. W programie kongresu zaplanowano konferencje naukowe, seminaria i otwarte debaty w całej Polsce. W sesji inaugurującej, oprócz prezydenta Andrzeja Dudy, wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej prof. Józefa Hrynkiewicz podkreśliła, że w ramach kongresu organizowane będą debaty „od małych wsi, po stolicę, od miast metropolitalnych do powiatów i gmin”. – Chcielibyśmy z rzetelną wiedzą demograficzną dotrzeć wszędzie tam, gdzie podejmuje się ważne decyzje i wydaje się spore pieniądze publiczne na to, aby dobrze ludzie mogli żyć, aby warunki życia były coraz lepsze i żeby tam znajdowali się i nie musieli koniecznie migrować, ale tam, gdzie mieszkają, znajdowali swoją małą ukochaną ojczyznę – powiedziała prof. Hrynkiewicz. Dodała, że w czasie debat dostarczana będzie rzetelna wiedza z zakresu demografii.

– Chcemy przekazać wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, a także pogłębione analizy wyników tego spisu. Zamierzamy nasz kongres organizować przez cały rok 2022 i zamierzamy zakończyć, przedstawiając naszą deklarację programową [...], a także przedstawimy rekomendacje dla władz różnych szczebli, od rządu po gminy – zapowiedziała prof. Hrynkiewicz. Podczas konferencji prezes GUS zaprezentował wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 r.

Wynika z niego, że populacja ludności Polski liczy 38 179,8 tys. osób. To mniej o 0,9 proc. w porównaniu z wynikami spisu w 2011 r. Na terenie Polski zlokalizowanych było 15,2 mln mieszkań. Liczba mieszkań zwiększyła się o 12,6 proc. w porównaniu ze spisem z 2011 r.

Zgodnie z wynikami spisu w kraju jest 48,5 proc. mężczyzn i 51,5 proc. kobiet. Prezes GUS zwrócił uwagę, że te proporcje są podobne jak 10 lat temu. – Liczba kobiet uległa zmniejszeniu o 187,8 tys. (tj. 0,9 proc.), a mężczyzn – o 144,4 tys. (tj. 0,8 proc.) – podał GUS. Zmniejszył się także udział osób w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym, zaś zwiększył w wieku poprodukcyjnym.

Wyniki spisu będą udostępniane zgodnie z określonym harmonogramem. Wstępne dane z uwzględnieniem podziału dla województw będą udostępnianie sukcesywnie od kwietnia do lipca 2022 r. Dane na niższych poziomach podziału administracyjnego kraju, w tym dla gmin, będą udostępniane od września 2022 r. Prezydent Andrzej Duda, komentując najnowsze dane GUS, wyraził zadowolenie, że po 10 latach udało się przeprowadzić kolejny narodowy spis powszechny ludności i mieszkań. Podkreślił, że ma on „niezwykle doniosłe znaczenie państwowe i przynosi niezwykle ważne dane statystyczne”.

Prezydent wyraził nadzieję, że te dane będą obrazowały rzeczywisty stan naszego społeczeństwa poprzez „różne jego warstwy”. – To bardzo ważne dane, które będą pozwalały na określenie zmian jakości i poziomu życia w Polsce, bo to jest dla nas bardzo ważne – zaznaczył prezydent. Wskazał ponadto, że ubiegłoroczny spis powszechny miał wymowę historyczną, gdyż odbył się w 100-lecie pierwszego spisu, jaki przeprowadzono w II RP po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

za:naszdziennik.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.