Wydarzenia
Maria Popielewicz: Izraelskie media atakują Papieża
Pielgrzymce Ojca Świętego do Izraela wiele miejsca poświęcają tutejsze gazety. Największe zainteresowanie wywołała wizyta w Instytucie Pamięci Yad Vashem. "The Jerusalem Post" na pierwszej stronie w jednym z głównych artykułów szeroko komentuje wizytę Benedykta XVI w tym miejscu pamięci. Zamieszcza także zdjęcie Ojca Świętego w Instytucie podczas składania papieskiego wieńca biało-żółtych kwiatów.
W artykułach można zauważyć, że społeczność żydowska czekała na słowa Ojca Świętego o potępieniu antysemityzmu. Wypowiedzi Benedykta XVI na ten temat są cytowane w tytułach i podtytułach artykułów. Jednak dziennikarze "The Jerusalem Post" sami podkreślają, że papieska wizyta nie ogranicza się do odwiedzin w Yad Vashem. Gazeta ta publikuje szerokie relacje z całego pierwszego dnia pielgrzymki do Izraela. Poświęca na to w sumie kilka kolumn i publikuje wiele zdjęć.
Na części pierwsze przemówienie Benedykta XVI w Instytucie Yad Vashem rozłożył dziennik "Haaretz". Analizując prawie każde Słowo Ojca Świętego, publicysta gazety Tom Segev wydaje opinię, że papieskie przemówienie rzekomo pokazywało obojętność i było banalne. "Haaretz" zauważa także, iż Jan Paweł II został przyjęty w Izraelu z ogromnym entuzjazmem niczym... "gwiazda muzyki pop". "Promieniował ciepłem" - pisze Segev, ale jego zdaniem Benedykt XVI "jest powściągliwy". W innym artykule ta sama gazeta już w tytule oskarża Ojca Świętego, że jako "żołnierz armii Hitlera Papież ponosi ciężar holocaustu", a samą wizytę nazywa kontrowersyjną. Przytacza słowa przewodniczącego Knesetu Reuvena Rivlina, który w Israel Radio zarzuca Benedyktowi XVI, że w Instytucie Pamięci Yad Vashem przemawiał jak historyk i obserwator, a nie jak członek narodu niemieckiego winnego holocaustu. "(...) nie możemy ignorować ciężaru, jaki ponosi jako człowiek, który w młodości przyłączył się do Hitlerjugend, jako osoba, która przyłączyła się do armii Hitlera będącej instrumentem eksterminacji" - pisze. Na tego typu oskarżenia i kłamstwa zareagował wczoraj rzecznik prasowy Watykanu. Ksiądz Federico Lombardi podkreślił na konferencji prasowej w Jerozolimie, że Joseph Ratzinger nigdy nie należał do Hitlerjugend, organizacji, do której wstępowało się dobrowolnie. W wieku 16 lat, jako seminarzysta, przyszły Papież został natomiast siłą wcielony do pomocniczych oddziałów obrony przeciwlotniczej.
Trzeba jednak zauważyć, że nie brakuje też pozytywnych głosów ze strony Żydów. Przewodniczący Yad Vashem, Rabbi Yisrael Meir Lau, który przeżył holokaust, również analizuje szczegółowo papieskie przemówienie. Na zakończenie nazywa je pięknym, dobrze napisanych i bardzo biblijnym.
Maria Popielewicz, Jerozolima
za: NDz 13.5.09 (kn)