Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

RPO domaga się wyjaśnień od Bodnara i Sienkiewicza. Chodzi o TV Republika

RPO Marcin Wiącek domaga się wyjaśnień od ministrów Bartłomieja Sienkiewicza i Adama Bodnara ws. blokowania dziennikarzom TV Republika dostępu do ich konferencji prasowych.

Zwracając się do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara i ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza o wyjaśnienia Marcin Wiącek podkreślił, że art. 2 ustawy Prawo prasowe nakłada na organy państwowe obowiązek stworzenia prasie warunków niezbędnych do wykonywania jej funkcji i zadań, w tym również umożliwienia działalności redakcjom dzienników i czasopism zróżnicowanych pod względem programu, zakresu tematycznego i prezentowanych postaw.

Marcin Wiącek pisze do Bodnara i Sienkiewicza. "Naruszenie wolności wyrażania opinii"

Rzecznik Praw obywatelskich zauważył, niedopuszczenie do udziału w konferencji prasowej uniemożliwiło dziennikarzom zadanie pytań w sprawach istotnych z punktu widzenia opinii publicznej. To zaś – podkreślił RPO – może zostać uznane za naruszenie wolności wyrażania opinii oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, o której mówi art. 54 ust. 1 Konstytucji RP.

W związku z niewpuszczeniem ekip TV Republika na konferencje ministrów zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył prezes stacji Tomasz Sakiewicz.

Dziennikarze TVP Republika niewpuszczeni na konferencje ministrów

Do incydentu z udziałem reportera Republiki doszło 21 grudnia. Łukasz Żmuda nie został wówczas wpuszczony na konferencję Sienkiewicza ws. odmowy wpisania do KRS postawienia w stan likwidacji TVP i Polskiego Radia. Ochroniarz zatrzasną wówczas drzwi przed reporterem stacji.

Obecności dziennikarzy Republiki nie życzył sobie także minister Adam Bodnar. 29 grudnia reporter stacji nie otrzymał przepustki uprawniającej do wejścia do gmachu resortu. Tego dnia odbyła się konferencja poświęcona przystąpieniu Polski do Prokuratury Europejskiej.

za:dorzeczy.pl

***

Niemcy chwalą Sienkiewicza: prawnuk sławnego pisarza “ogniem i mieczem” tępi nadużycia PiS

Nowy minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz jest waleczny: chce zlikwidować skutki ekscesów poprzedniego, prawicowo-nacjonalistycznego rządu PiS, ale okazuje się to niełatwe – pisze we wtorek portal dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ).

Sienkiewicz jako nowy minister kultury „prowokuje”. „Kiedy niedawno w parlamencie śpiewano hymn Polski, tylko on nie powstał z miejsca, siedząc w sposób demonstracyjny” – przypomniał FAZ. Opozycja określiła to mianem „skandalu” i „braku kultury”. Sienkiewicz wyjaśniał we wpisie na X, że „PiS wykorzystał hymn (…) w walce o swoich partyjnych kolegów”.

FAZ zauważył, że „zawirowania wokół uwięzionych i ułaskawionych w zeszłym tygodniu polityków” przesłoniły sprawę, w której Sienkiewicz gra pierwszoplanową rolę. Chodzi o media publiczne, w tym „kanały TVP, które w czasach PiS stały się przekaźnikiem partyjnych interesów”.

„Tworząc rząd, nowy, liberalny premier Donald Tusk rzucił na ten odcinek frontu swojego zaufanego człowieka, który wzbudza kontrowersje. Jako minister kultury Sienkiewicz (…) zaraz po objęciu urzędu dokonał zmian na stanowiskach kierowniczych w telewizji i radiu, a następnie (…) postawił stacje w stan likwidacji. Nowi szefowie wtargnęli do siedzib nadawców pod ochroną policji, doszło do bójek, a dziennikarze starej ekipy przez tygodnie okupowali jeden z budynków TVP” – przypomniał FAZ.

Od tamtego czasu “sądy zakwestionowały niektóre z tych decyzji”, a w mediach i opinii publicznej „husarska jazda ministra” spotyka się zarówno z aprobatą, jak i krytyką. Koalicja odparła w Sejmie wotum nieufności wobec Sienkiewicza, który wyjaśniał, że chciał zakończyć „strumień nienawiści”, płynący z TVP, a droga alternatywna (nowa ustawa medialna) mogła zająć lata – dodał FAZ.

„Warszawscy żartownisie mówią, że minister chce +ogniem i mieczem+ wykorzenić skutki ekscesów ery PiS. To tytuł powieści historycznej Henryka Sienkiewicza. Pisarz, pradziadek ministra, jako pierwszy Polak otrzymał literacką Nagrodę Nobla w 1905 roku. Zasłynął na całym świecie dzięki +Quo vadis+, powieści o prześladowaniach chrześcijan w starożytnym Rzymie” – przypomniał FAZ.

FAZ podkreślił też, że Bartłomiej Sienkiewicz „w Krakowie, kulturalnej stolicy Polski”, studiował historię, gdzie „konspirował i demonstrował” jako członek opozycyjnej grupy Wolność i Pokój” (WiP).

„Po upadku komunizmu czołowi działacze WiP uznali, że demokratyczne państwo także trzeba chronić, i wstąpili do nowych tajnych służb. Sienkiewicz opisał w książce, jak byli funkcjonariusze bezpieki, których ciosów i kopniaków musiał się wcześniej obawiać podczas aresztowań, teraz obawiali się jego i liczyli na dalsze zatrudnienie (po przejściu weryfikacji)” – opisał FAZ.

Sienkiewicz został wprowadzony do rządu przez Donalda Tuska na stanowisko szefa MSW. Do upadku tego rządu przyczyniła się „afera taśmowa” z 2014 roku. „Opinia publiczna była zszokowana: podsłuchiwano, jak polska elita prywatnie rozmawiała o swoich grzechach i machinacjach politycznych, cynicznie mówiąc o własnym państwie w trakcie posiłków w luksusowej restauracji” – przypomniał FAZ. W wyniku tej afery w 2015 roku rząd Tuska został odsunięty od władzy.

FAZ zauważył, że afera stała się „traumą motywującą Sienkiewicza”, co opisał w swojej książce „Państwo teoretyczne” z 2018 roku. Sienkiewicz przyznał tam, że „afera taśmowa go zniszczyła”, pozbawiając poczucia bezpieczeństwa i godności. Wskazał też, że w tle stało państwo rosyjskie, a sprawa była „próbą zamachu stanu”. Jak zauważył FAZ, „wówczas Tusk wspierał swojego ministra i teraz robi to samo”.

W opinii FAZ „rewolucyjny romantyzm” Sienkiewicza z 1989 roku przekształcił się później w „trzeźwą, realną politykę”. „Jak oświadczył Sienkiewicz w Sejmie, po upadku komunizmu pomógł zbudować zręby niepodległej, demokratycznej Polski. Teraz jego zadaniem jest jej obrona (przed nadużyciami polityki PiS) i z tej ścieżki się nie cofnie” – podsumował FAZ.

za:stefczyk.info


***

KRRiTV bezlitośnie punktuje neoTVP: od 20 grudnia nie realizuje zapisanej w ustawach misji publicznej

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała komunikat o stopniu realizacji misji publicznej przez TVP po 20 grudnia 2023 roku oraz o stratach oglądalności i udziałów w rynku reklam po tym dniu. "Z przeprowadzonego monitoringu wynika, że TVP nie wywiązywała się z realizowania misji publicznej, ponieważ od 20 grudnia 2023 nie rozpowszechniała programów TVP3 Regionalna i programów tworzonych przez 16 Oddziałów Regionalnych Telewizji Polskiej, TVP Info i TVP World. Ponadto nie dostarczała odbiorcom zaplanowanych głównych audycji informacyjnych, publicystycznych oraz usług", czytamy w komunikacie.

W dalszej części dokumentu KRRiTV przypomina, że "z Karty Powinności (dokumentu precyzującego zadania wynikające z misji publicznej) ustalonej z KRRiT na lata 2020-2024 wynika, że TVP SA stale rozpowszechnia 39 programów, w tym: TVP INFO, TVP World, programy regionalne i pasmo wspólne TVP3 Regionalna", a dalej: "Z informacji zawartej w planie programowo-finansowym (dokument precyzujący sposób realizacji zadań wynikających z misji publicznej) zatwierdzonym na 2023 i 2024 rok wynika, że Telewizja Polska zobowiązana jest do codziennej emisji programów TVP INFO, TVP World, 16 programów regionalnych i pasma wspólnego TVP3 Regionalna. TVP Info i TVP World zaplanowano przez całą dobę, pasmo wspólne TVP3 przez ok. 17,5 godz. dziennie, a programy regionalne TVP3 przez ponad 6 godz. dziennie".

Jak wyglądała realizacja tych zadań po 20 grudnia 2023 roku?

"20 grudnia 2023 r. pozbawiono odbiorców dostępu do bieżących informacji z regionu, tłumaczonych również na język migowy, lokalnej publicystyki i kultury. Wstrzymano nadawanie wspólnego programu regionalnego TVP3. Wspólne pasmo nadawane w całym kraju, zostało zastąpione przez sygnał programu TVP2. Z anteny zdjęto audycje o charakterze informacyjnym i interwencyjnym m.in. Dziennik Regionów, Express Regionów, Głos Regionów, Telekurier, Kryminalna Siódemka, audycji dla niesłyszących Spotkania w świecie ciszy, a także audycji z twórcami kultury Rozmowy bardzo kulturalne", czytamy w komunikacie.

Emisję programu TVP3 Regionalna pasmo wspólne przywrócono 26 grudnia 2023, ale bez programów lokalnych.

KRRiTV informuje:" Od 20 grudnia wstrzymano nadawanie programów lokalnych, które dla odbiorców w każdym województwie nadaje 16 Oddziałów Regionalnych Telewizji Polskiej. Z anten zdjęto programy i aktualne audycje informacyjne oraz publicystyczne:

w TVP3 Białystok: Obiektyw, Bez kantów, Gość Obiektywu,

w TVP3 Bydgoszcz: Zbliżenia, Rozmowa Dnia,

w TVP3 Gdańsk: Panorama, Wywiadówka, Forum Panoramy, Raport gospodarczy, magazyn interwencyjny w Twojej sprawie,

w TVP3 Gorzów Wlkp.: Informacje Lubuskie, Rozmowa Dnia – Ring, Rozmowa na czasie, Pamięć i tożsamość,

w TVP3 Katowice: Aktualności, Aktualne Śląskie, Optyka polityka, Metropuls,

w TVP3 Kielce: Informacje, Głos Dnia, Bez Demagogii, Twarzą w Twarz,

w TVP3 Kraków: Kronika, Tematy dnia, Bliżej polityki, Kronika kulturalna,

w TVP3 Lublin: Panorama Lubelska, Poranek Między Wisłą a Bugiem, Gość Panoramy, To nas dotyczy, Tydzień między nami,

w TVP3 Łódź: Łódzkie Wiadomości Dnia, Budzi się ludzi, Strefa biznesu, Rozmowa Dnia,

w TVP3 Olsztyn: Informacje, Opinie,

w TVP3 Opole: Kurier Opolski, Opolskie o poranku, Rozmowa Dnia, W Centrum Uwagi,

w TVP3 Poznań: Teleskop, Wielkopolska Warta Poznania, Lustra, Temat Dnia, W każdej sprawie,

w TVP3 Rzeszów: Aktualności, Popołudnie z TVP3 Rzeszów, Konkrety i opinie,

w TVP3 Szczecin: Kronika, Podsumowanie Dnia, Wokół nas,

w TVP3 Wrocław: Fakty, Fakty o poranku, Rozmowa Faktów,

w TVP3 Warszawa: Kurier Warszawy i Mazowsza, Kurier Mazowiecki, Telewizyjny Kurier Warszawski, Warszawski Dzień, Warszawski Dzień Extra, Zawsze na temat, Twoje Sprawy, Tekieli, krótki przewodnik po duszy, Region Polityka, Gra o Polskę, Prosto z Mazowsza, Prosto z Radomia, Ciemna strona".

Programy lokalne ponownie zaczęto nadawać dopiero po kilku, a czasami po kilkunastu dniach. Stało się to w następujących terminach (podajemy za komunikatem KRRiTV): TVP3 Kielce 24 stycznia 2024, TVP3 Opole 13 stycznia 2024, TVP3 Olsztyn 6 stycznia 2024, TVP3 Łódź i TVP3 Lublin 4 stycznia 2024, TVP3 Gorzów Wlkp. 3 stycznia 2024, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Katowice, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Wrocław 2 stycznia 2024, TVP Białystok 30 grudnia 2023, TVP Warszawa 29 grudnia 2023, TVP Kraków 28 grudnia 2023, TVP Poznań 27 grudnia 2023.

"W województwie świętokrzyskim widzowie odzyskali swój lokalny program dopiero po 5 tygodniach, na Opolszczyźnie po ponad 3 tygodniach, większość widzów lokalnych TVP3 po 2 tygodniach", czytamy w materiale KRRiTV.

Wznowienie emisji nie oznaczało jednak powrotu do stanu sprzed zamachu na media. "Po ponownym włączeniu emisji programu wspólnego TVP3 i 16 Oddziałów Regionalnych TVP3 nie wszystkie audycje zawarte w planach programowo-finansowych TVP na 2023 i 2024 rok powróciły na antenę", przypomina KRRiTV.

W tym miejscu sporo miejsca Rada poświęciła TVP INFO. "Od 20 grudnia 2023 wyłączono całodobowy kanał informacyjny TVP Info. Widzowie stracili dostęp do bieżących informacji, aktualnej publicystyki, filmów dokumentalnych i reportaży. Z anteny zdjęto m.in. Serwisy Info, także w wersji dla niesłyszących, Pogodę, audycje: Wstaje dzień, Info Raport, Info Dzień, Teleexpress extra, Teleexpress na deser, Jedziemy, Jedziemy dalej, Minęła 8, Minęła 9, O co chodzi, O tym się mówi, Gość Wiadomości, Minęła 20, W tyle wizji, W tyle wizji extra, W kontrze, Salon dziennikarski, Woronicza 17, Studio Wschód, Studio Zachód, Kobiecym okiem, Między słowami, W pełnym świetle, cykl dokumentalny Pełny obraz, debatę polityczną Forum", czytamy w komunikacie.

Choć emisję TVP Info wznowiono 29 grudnia 2023 to z jego ramówki zdjęto większość audycji publicystycznych m.in. Studio Wschód jedyną audycję TVP w całości poświęconą analizom wydarzeń w Rosji, Ukrainie, Białorusi, basenie Morza Bałtyckiego, a także w Azji i na Kaukazie, która omawiała kwestie bezpieczeństwa, co jest szczególnie istotne ze względu na agresję Rosji na Ukrainę i gróźb ataków na inne kraje oraz Studio Zachód – audycję poświęconą polskiej polityce międzynarodowej, polityce europejskiej i transatlantyckiej. Audycja Studio Wschód przestała być dostępna dla odbiorców za granicą na antenach TVP Polonia i TVP Wilno.

KRRiTV przypomina także, że "od 20 grudnia 2023 nie jest dostępny kanał TVP World, specjalny program o Polsce i sytuacji na świecie nadawany przez całą dobę w języku angielskim. Widzowie stracili dostęp do pasm informacyjnych, publicystycznych i kulturalnych, filmów dokumentalnych, audycji edukacyjnych. Z anteny zdjęto magazyny publicystyczne dotyczące polityki międzynarodowej i biznesu Eastern Express, World News, Business Arena. Na kanale TVP WORLD nadawany jest sygnał TVP Polonia. W tej ostatniej stacji 20 grudnia 2023 wstrzymano emisję serwisu informacyjnego Polonia 24, magazynu dla Polaków mieszkających za granicą, emitowanego 5 razy w tygodniu, retransmitowanego także w TVP Wilno. Nie jest dostępna także audycja Midnight News retransmitowana z TVP World.

W skierowanym głównie do Polaków na Litwie programie TVP Wilno, zobowiązanym do nadawania serwisów informacyjnych Info Wilno, emitowanego 6 razy w tygodniu oraz Info Wilno Flesz i programu publicystycznego Studio Wilno, emitowanych 5 razy w tygodniu - "od 13 stycznia do 28 stycznia 2024 nie nadawano serwisów Info Wilno i Info Wilno Flesz".

KRRiTV przypomina, że "z planów programowo finansowych na 2023 i 2024 rok wynika, że Telewizja Polska jest zobowiązana do emitowania codziennych serwisów informacyjnych. W TVP1: wydania Wiadomości i Teleexpressu, w TVP2 wydania Panoramy". A jak to wyglądało w praktyce?

"20 grudnia 2023 usunięto z programów ogólnokrajowych audycje informacyjne. Wycofano krótkie wydania Wiadomości z 8.00, 12.00, 15.00 oraz główne wydanie. Od 21 grudnia zamiast głównych Wiadomości emitowany jest serwis informacyjny 19.30. Krótkie wydania Wiadomości nie wróciły na antenę. Teleexpress nie był emitowany od 20 grudnia 2023 do 4 stycznia 2024. Powrócił na antenę po ponad 2 tygodniach. Wydania Panoramy, jedynego programu informacyjnego w TVP2, zarówno krótsze jak i wydanie główne zdjęto z anteny 20 grudnia 2023. Panorama wydanie główne została przeniesiona z godziny 18.00 na 22.30 (sobota i niedziela 22.10). Emisję wznowiono 10 stycznia 2024 r. Wydania krótsze Panoramy nie powróciły na antenę", czytamy w komunikacie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która następnie przypomina iż: "w planach programowo-finansowych na 2023 i 2024 rok Telewizja Polska zobowiązała się do emitowania w TVP1 audycji publicystycznych: Kwadrans polityczny (5 razy w tygodniu), Alarm (11 razy w tygodniu), Magazyn śledczy Anity Gargas (2 razy w tygodniu). Po 20 grudnia 2023 audycje te usunięto z anteny. Ostatnie 3 odcinki Magazynu Śledczego Anity Gargas nie zostały wyemitowane. Zamiast magazynu interwencyjnego Alarm od 29 grudnia po głównym wydaniu serwisu informacyjnego 19.30 wprowadzono rozmowę polityczno-publicystyczną pt. Gość 19.30"

Zmiany i zaniechania programowe (tak to określmy) to jednak nie wszystko. Jak bowiem podaje KRRiTV, "Ustawa o radiofonii i telewizji przewiduje, że misją mediów publicznych jest także tworzenie i dostarczanie usług innych niż programy. Według Karty Powinności oraz planów programowo-finansowych na 2023 i 2024 Telewizja Polska dostarcza odbiorcom własny serwis audiowizualny na żądanie vod.tvp.pl, serwisy tematyczne w dziedzinach takich jak informacja i publicystyka: tvp.info, regiony.tvp.pl oraz udostępnia swoją ofertę w aplikacji TVP GO".

Kolejny raz pytamy, jak wyglądało to w ostatnim czasie w praktyce? KRRiTV informuje: "Po 20 grudnia 2023 odbiorcy stracili dostęp do informacji serwisu TVP.INFO. Po odblokowaniu serwisu 15 stycznia 2024, z jego zasobów usunięto m.in. Tygodnik.TVP, zawierający m.in. teksty publicystyczne poświęcone polityce, historii i kulturze. W serwisie TVP.INFO wyłączono funkcję wyszukiwania informacji i programów. 20 grudnia zablokowano dostęp do serwisu TVP3 i lokalnych serwisów internetowych TVP3, pozbawiając widzów aktualnych informacji i zasobów audycji z Oddziałów Regionalnych TVP3. Z zasobów platformy usług na żądanie TVP.VOD usunięto m.in. cykle filmów dokumentalnych Reset i Resortowe dzieci, ostatniego odcinka tej serii Telewizja Polska nie wyemitowała. Z platformy usług na żądanie usunięto audycje W tyle wizji, cykl Wawa mówi - o historii Warszawy, cykliczne wywiady Między słowami i W pełnym świetle, archiwalne wydania Wiadomości, Panoramy i Teeexpressu. Z powodu wyłączenia programów po 20 grudnia pełna oferta TVP nie była dostępna w aplikacji TVP GO. Odbiorcy utracili dostęp do programów TVP INFO, TVP3 Regionalna i TVP3 Oddziały Regionalne. Nadal nie ma dostępu do TVP World".

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała komunikat o stopniu realizacji misji publicznej przez TVP po 20 grudnia 2023 roku oraz o stratach oglądalności i udziałów w rynku reklam po tym dniu. "Z przeprowadzonego monitoringu wynika, że TVP nie wywiązywała się z realizowania misji publicznej, ponieważ od 20 grudnia 2023 nie rozpowszechniała programów TVP3 Regionalna i programów tworzonych przez 16 Oddziałów Regionalnych Telewizji Polskiej, TVP Info i TVP World. Ponadto nie dostarczała odbiorcom zaplanowanych głównych audycji informacyjnych, publicystycznych oraz usług", czytamy w komunikacie.

W dalszej części dokumentu KRRiTV przypomina, że "z Karty Powinności (dokumentu precyzującego zadania wynikające z misji publicznej) ustalonej z KRRiT na lata 2020-2024 wynika, że TVP SA stale rozpowszechnia 39 programów, w tym: TVP INFO, TVP World, programy regionalne i pasmo wspólne TVP3 Regionalna", a dalej: "Z informacji zawartej w planie programowo-finansowym (dokument precyzujący sposób realizacji zadań wynikających z misji publicznej) zatwierdzonym na 2023 i 2024 rok wynika, że Telewizja Polska zobowiązana jest do codziennej emisji programów TVP INFO, TVP World, 16 programów regionalnych i pasma wspólnego TVP3 Regionalna. TVP Info i TVP World zaplanowano przez całą dobę, pasmo wspólne TVP3 przez ok. 17,5 godz. dziennie, a programy regionalne TVP3 przez ponad 6 godz. dziennie".

Jak wyglądała realizacja tych zadań po 20 grudnia 2023 roku?

"20 grudnia 2023 r. pozbawiono odbiorców dostępu do bieżących informacji z regionu, tłumaczonych również na język migowy, lokalnej publicystyki i kultury. Wstrzymano nadawanie wspólnego programu regionalnego TVP3. Wspólne pasmo nadawane w całym kraju, zostało zastąpione przez sygnał programu TVP2. Z anteny zdjęto audycje o charakterze informacyjnym i interwencyjnym m.in. Dziennik Regionów, Express Regionów, Głos Regionów, Telekurier, Kryminalna Siódemka, audycji dla niesłyszących Spotkania w świecie ciszy, a także audycji z twórcami kultury Rozmowy bardzo kulturalne", czytamy w komunikacie.

Emisję programu TVP3 Regionalna pasmo wspólne przywrócono 26 grudnia 2023, ale bez programów lokalnych.

KRRiTV informuje:" Od 20 grudnia wstrzymano nadawanie programów lokalnych, które dla odbiorców w każdym województwie nadaje 16 Oddziałów Regionalnych Telewizji Polskiej. Z anten zdjęto programy i aktualne audycje informacyjne oraz publicystyczne:

w TVP3 Białystok: Obiektyw, Bez kantów, Gość Obiektywu,

w TVP3 Bydgoszcz: Zbliżenia, Rozmowa Dnia,

w TVP3 Gdańsk: Panorama, Wywiadówka, Forum Panoramy, Raport gospodarczy, magazyn interwencyjny w Twojej sprawie,

w TVP3 Gorzów Wlkp.: Informacje Lubuskie, Rozmowa Dnia – Ring, Rozmowa na czasie, Pamięć i tożsamość,

w TVP3 Katowice: Aktualności, Aktualne Śląskie, Optyka polityka, Metropuls,

w TVP3 Kielce: Informacje, Głos Dnia, Bez Demagogii, Twarzą w Twarz,

w TVP3 Kraków: Kronika, Tematy dnia, Bliżej polityki, Kronika kulturalna,

w TVP3 Lublin: Panorama Lubelska, Poranek Między Wisłą a Bugiem, Gość Panoramy, To nas dotyczy, Tydzień między nami,

w TVP3 Łódź: Łódzkie Wiadomości Dnia, Budzi się ludzi, Strefa biznesu, Rozmowa Dnia,

w TVP3 Olsztyn: Informacje, Opinie,

w TVP3 Opole: Kurier Opolski, Opolskie o poranku, Rozmowa Dnia, W Centrum Uwagi,

w TVP3 Poznań: Teleskop, Wielkopolska Warta Poznania, Lustra, Temat Dnia, W każdej sprawie,

w TVP3 Rzeszów: Aktualności, Popołudnie z TVP3 Rzeszów, Konkrety i opinie,

w TVP3 Szczecin: Kronika, Podsumowanie Dnia, Wokół nas,

w TVP3 Wrocław: Fakty, Fakty o poranku, Rozmowa Faktów,

w TVP3 Warszawa: Kurier Warszawy i Mazowsza, Kurier Mazowiecki, Telewizyjny Kurier Warszawski, Warszawski Dzień, Warszawski Dzień Extra, Zawsze na temat, Twoje Sprawy, Tekieli, krótki przewodnik po duszy, Region Polityka, Gra o Polskę, Prosto z Mazowsza, Prosto z Radomia, Ciemna strona".

Programy lokalne ponownie zaczęto nadawać dopiero po kilku, a czasami po kilkunastu dniach. Stało się to w następujących terminach (podajemy za komunikatem KRRiTV): TVP3 Kielce 24 stycznia 2024, TVP3 Opole 13 stycznia 2024, TVP3 Olsztyn 6 stycznia 2024, TVP3 Łódź i TVP3 Lublin 4 stycznia 2024, TVP3 Gorzów Wlkp. 3 stycznia 2024, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Katowice, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Wrocław 2 stycznia 2024, TVP Białystok 30 grudnia 2023, TVP Warszawa 29 grudnia 2023, TVP Kraków 28 grudnia 2023, TVP Poznań 27 grudnia 2023.

"W województwie świętokrzyskim widzowie odzyskali swój lokalny program dopiero po 5 tygodniach, na Opolszczyźnie po ponad 3 tygodniach, większość widzów lokalnych TVP3 po 2 tygodniach", czytamy w materiale KRRiTV.

Wznowienie emisji nie oznaczało jednak powrotu do stanu sprzed zamachu na media. "Po ponownym włączeniu emisji programu wspólnego TVP3 i 16 Oddziałów Regionalnych TVP3 nie wszystkie audycje zawarte w planach programowo-finansowych TVP na 2023 i 2024 rok powróciły na antenę", przypomina KRRiTV.

W tym miejscu sporo miejsca Rada poświęciła TVP INFO. "Od 20 grudnia 2023 wyłączono całodobowy kanał informacyjny TVP Info. Widzowie stracili dostęp do bieżących informacji, aktualnej publicystyki, filmów dokumentalnych i reportaży. Z anteny zdjęto m.in. Serwisy Info, także w wersji dla niesłyszących, Pogodę, audycje: Wstaje dzień, Info Raport, Info Dzień, Teleexpress extra, Teleexpress na deser, Jedziemy, Jedziemy dalej, Minęła 8, Minęła 9, O co chodzi, O tym się mówi, Gość Wiadomości, Minęła 20, W tyle wizji, W tyle wizji extra, W kontrze, Salon dziennikarski, Woronicza 17, Studio Wschód, Studio Zachód, Kobiecym okiem, Między słowami, W pełnym świetle, cykl dokumentalny Pełny obraz, debatę polityczną Forum", czytamy w komunikacie.

Choć emisję TVP Info wznowiono 29 grudnia 2023 to z jego ramówki zdjęto większość audycji publicystycznych m.in. Studio Wschód jedyną audycję TVP w całości poświęconą analizom wydarzeń w Rosji, Ukrainie, Białorusi, basenie Morza Bałtyckiego, a także w Azji i na Kaukazie, która omawiała kwestie bezpieczeństwa, co jest szczególnie istotne ze względu na agresję Rosji na Ukrainę i gróźb ataków na inne kraje oraz Studio Zachód – audycję poświęconą polskiej polityce międzynarodowej, polityce europejskiej i transatlantyckiej. Audycja Studio Wschód przestała być dostępna dla odbiorców za granicą na antenach TVP Polonia i TVP Wilno.

KRRiTV przypomina także, że "od 20 grudnia 2023 nie jest dostępny kanał TVP World, specjalny program o Polsce i sytuacji na świecie nadawany przez całą dobę w języku angielskim. Widzowie stracili dostęp do pasm informacyjnych, publicystycznych i kulturalnych, filmów dokumentalnych, audycji edukacyjnych. Z anteny zdjęto magazyny publicystyczne dotyczące polityki międzynarodowej i biznesu Eastern Express, World News, Business Arena. Na kanale TVP WORLD nadawany jest sygnał TVP Polonia. W tej ostatniej stacji 20 grudnia 2023 wstrzymano emisję serwisu informacyjnego Polonia 24, magazynu dla Polaków mieszkających za granicą, emitowanego 5 razy w tygodniu, retransmitowanego także w TVP Wilno. Nie jest dostępna także audycja Midnight News retransmitowana z TVP World.

W skierowanym głównie do Polaków na Litwie programie TVP Wilno, zobowiązanym do nadawania serwisów informacyjnych Info Wilno, emitowanego 6 razy w tygodniu oraz Info Wilno Flesz i programu publicystycznego Studio Wilno, emitowanych 5 razy w tygodniu - "od 13 stycznia do 28 stycznia 2024 nie nadawano serwisów Info Wilno i Info Wilno Flesz".

KRRiTV przypomina, że "z planów programowo finansowych na 2023 i 2024 rok wynika, że Telewizja Polska jest zobowiązana do emitowania codziennych serwisów informacyjnych. W TVP1: wydania Wiadomości i Teleexpressu, w TVP2 wydania Panoramy". A jak to wyglądało w praktyce?

"20 grudnia 2023 usunięto z programów ogólnokrajowych audycje informacyjne. Wycofano krótkie wydania Wiadomości z 8.00, 12.00, 15.00 oraz główne wydanie. Od 21 grudnia zamiast głównych Wiadomości emitowany jest serwis informacyjny 19.30. Krótkie wydania Wiadomości nie wróciły na antenę. Teleexpress nie był emitowany od 20 grudnia 2023 do 4 stycznia 2024. Powrócił na antenę po ponad 2 tygodniach. Wydania Panoramy, jedynego programu informacyjnego w TVP2, zarówno krótsze jak i wydanie główne zdjęto z anteny 20 grudnia 2023. Panorama wydanie główne została przeniesiona z godziny 18.00 na 22.30 (sobota i niedziela 22.10). Emisję wznowiono 10 stycznia 2024 r. Wydania krótsze Panoramy nie powróciły na antenę", czytamy w komunikacie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która następnie przypomina iż: "w planach programowo-finansowych na 2023 i 2024 rok Telewizja Polska zobowiązała się do emitowania w TVP1 audycji publicystycznych: Kwadrans polityczny (5 razy w tygodniu), Alarm (11 razy w tygodniu), Magazyn śledczy Anity Gargas (2 razy w tygodniu). Po 20 grudnia 2023 audycje te usunięto z anteny. Ostatnie 3 odcinki Magazynu Śledczego Anity Gargas nie zostały wyemitowane. Zamiast magazynu interwencyjnego Alarm od 29 grudnia po głównym wydaniu serwisu informacyjnego 19.30 wprowadzono rozmowę polityczno-publicystyczną pt. Gość 19.30"

Zmiany i zaniechania programowe (tak to określmy) to jednak nie wszystko. Jak bowiem podaje KRRiTV, "Ustawa o radiofonii i telewizji przewiduje, że misją mediów publicznych jest także tworzenie i dostarczanie usług innych niż programy. Według Karty Powinności oraz planów programowo-finansowych na 2023 i 2024 Telewizja Polska dostarcza odbiorcom własny serwis audiowizualny na żądanie vod.tvp.pl, serwisy tematyczne w dziedzinach takich jak informacja i publicystyka: tvp.info, regiony.tvp.pl oraz udostępnia swoją ofertę w aplikacji TVP GO".

Kolejny raz pytamy, jak wyglądało to w ostatnim czasie w praktyce? KRRiTV informuje: "Po 20 grudnia 2023 odbiorcy stracili dostęp do informacji serwisu TVP.INFO. Po odblokowaniu serwisu 15 stycznia 2024, z jego zasobów usunięto m.in. Tygodnik.TVP, zawierający m.in. teksty publicystyczne poświęcone polityce, historii i kulturze. W serwisie TVP.INFO wyłączono funkcję wyszukiwania informacji i programów. 20 grudnia zablokowano dostęp do serwisu TVP3 i lokalnych serwisów internetowych TVP3, pozbawiając widzów aktualnych informacji i zasobów audycji z Oddziałów Regionalnych TVP3. Z zasobów platformy usług na żądanie TVP.VOD usunięto m.in. cykle filmów dokumentalnych Reset i Resortowe dzieci, ostatniego odcinka tej serii Telewizja Polska nie wyemitowała. Z platformy usług na żądanie usunięto audycje W tyle wizji, cykl Wawa mówi - o historii Warszawy, cykliczne wywiady Między słowami i W pełnym świetle, archiwalne wydania Wiadomości, Panoramy i Teeexpressu. Z powodu wyłączenia programów po 20 grudnia pełna oferta TVP nie była dostępna w aplikacji TVP GO. Odbiorcy utracili dostęp do programów TVP INFO, TVP3 Regionalna i TVP3 Oddziały Regionalne. Nadal nie ma dostępu do TVP World".

Komunikat zajmuje się też stratami oglądalności programów TVP oraz udziałów w rynku reklam od 20 grudnia do 31 stycznia. KRRiTV podaje:
"20 grudnia 2023 r. całkowicie wstrzymano nadawanie programu TVP INFO. Program TVP INFO został włączony ponownie dopiero 29 grudnia 2023 r. 20 grudnia 2023 r. zdjęto też z anteny serwisy informacyjne: Teleexpress (wyłączony 20 grudnia 2023 r., powrócił 4 stycznia 2024 r.),
Panorama (wyłączona 20 grudnia, wróciła o innej porze nadawania 10 stycznia 2024 r.), Wiadomości ( wyłączone 20 grudnia, 21 grudnia zostały zastąpione przez nowy serwis 19.30)".

"Zmiany te mają swoje odzwierciedlenie w oglądalności, a co za tym idzie w sprzedaży czasu reklamowego", podkreśla KRRiTV, która informuje też "przed wyłączeniem sygnału wielkość AMR była trochę wyższa niż przed rokiem, ale po ponownym włączeniu sygnału średnia oglądalność minutowa programu TVP INFO (licząc rok do roku) osiągnęła zaledwie 27% wielkości tego wskaźnika sprzed roku (czyli spadła o 73%)".

KRRiTV podaje przykłady: "Panorama po powrocie na antenę zanotowała ogromny spadek oglądalności. W tygodniu przed 20 grudnia Panoramę oglądał nieco ponad milion widzów, natomiast w ostatnim tygodniu stycznia zaledwie niecałe 400 000. Serwis 19.30 pod koniec stycznia ma o niemal 20 procent widzów mniej niż Wiadomości. W tygodniu 4-19 grudnia średnia oglądalność Wiadomości wynosiła 1 858 985 widzów, natomiast serwis 19.30 między 22 a 28 stycznia 1 520 882, czyli o niemal jedną piątą mniej". Ogromny spadek zanotował także Teleekspress.

"Przed wyłączeniem TVP Info, telewizja publiczna miała 20,5% udziału w całej rynkowej wielkości GRP. W dniach, w których wyłączony był publiczny program informacyjny, udział ten spadł do 13,5%. Telewizja Polska nie odzyskała całego udziału w GRP po ponownym włączeniu TVP Info. Udział ten pozostał mniejszy o 5 punktów procentowych. Straty dotyczyły większości programów publicznych. Wyjątkowe wzrosty odnotowała jedynie TVP Polonia, której program pojawiał się w miejscu TVP INFO", czytamy w komunikacie KRRiTV.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała także szereg innych ważnych informacji, które publikujemy poniżej.

TVP INFO

średnie AMR (wskaźnik oglądalności) przed zmianami 4-19.12.2023 366 280
średnie AMR po przywróceniu TVP INFO 29.12.2023-28.01.2024 92 781

TVP 3
średnie AMR przed zmianami 4-19.12.2023 53 918
średnie AMR po przywróceniu TVP INFO 29.12.2023-28.01.2024 45 674

Programy Informacyjne

Panorama
średnie AMR przed zmianami 4-19.12.2023 1 032 052
średnie AMR w miesiąc po zmianach 22-28.01.2024 399 865

Wiadomości/19.30
średnie AMR przed zmianami 4-19.12.2023 1 858 985
średnie AMR w miesiąc po zmianach 22-28.01.2024 1 520 882

Wartość programu telewizyjnego dla branży reklamowej jest związana z jego wskaźnikami oglądalności opisanymi wyżej. Natomiast wskaźnik GRP – Gross Rating Point, pozwala określić jaki odsetek grupy celowej miał kontakt z emitowanymi reklamami.

Udział w GRP oraz jego zmiany w analizowanych okresach:

Udział grupy TVP S.A. w GRP w 2022 i 2023 roku oscylowały w granicach 20%, w listopadzie br. było to 21,44%, w grudniu – do 19 (a więc przed wygaszeniem programów i serwisów informacyjnych) – 20,65%.

Po zmianach, udział telewizji publicznej w GRP wyniósł 14,84% i zmniejszył się o 28% w stosunku do okresu bezpośrednio poprzedzającego wyłączenie sygnału i zdjęcie serwisów z ramówek.

TVP nie przekazała dokumentów dotyczących emisji programów i audycji oraz dostarczania odbiorcom usług od 19 grudnia 2023 do 26 stycznia 2024, o które wystąpiła KRRiT na podstawie Art.10 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji.

za:tvrepublika.pl
***

Niemcy pytają, dlaczego Lidl reklamuje się w TV Republika

Niemiecka gazeta "Sueddeutsche Zeitung" (SZ) stawia pytanie, dlaczego niemiecki Lidl reklamuje się w krytycznej wobec rządu Donalda Tuska TV Republika.

 "Sueddeutsche Zeitung" zauważa, że popularność Republiki wzrosła po zmianach w TVP. "Politycy PiS mają nowego nadawcę, który podaje informacje po ich myśli" – czytamy.

"Prywatny kanał TV Republika przejął styl i moderatorów państwowego nadawcy TVP Info z czasów prawicowo-nacjonalistycznego rządu PiS" – pisze korespondentka gazety Viktoria Grossmann.

"Tuskowi zarzuca się zależność od Niemiec"

Autorka artykułu opisuje, że w Republice nowy rząd premiera Donalda Tuska określany jest tylko jako "klika Tuska", która działa "całkowicie bezprawnie", a szefowi rządu zarzuca się "związki z Rosją i zależność od Niemiec".

"Podczas gdy TVP jest finansowana z pieniędzy i opłat podatników, a najbardziej znani prezenterzy i komentatorzy zarabiali za rządów PiS najwyższe pensje, o których pracownicy prywatnych mediów mogą tylko pomarzyć, TV Republika opiera się na przychodach z reklam. A te maleją od początku stycznia" – odnotowuje "SZ".

I przypomina o oburzeniu po wypowiedzi satyryka Jana Pietrzaka o "barakach dla imigrantów" w byłych niemieckich obozach koncentracyjnych oraz słowach publicysty Marka Króla o "czipowaniu" i "tatuowaniu" migrantów.

 Gazeta pisze, że z Republiki swoje reklamy wycofały IKEA, dostawca posiłków Pyszne.pl, a także kilka polskich i międzynarodowych banków czy krajowe i francuskie supermarkety, na co stacja odpowiedziała wezwaniem do bojkotu tych firm.

Dlaczego Lidl reklamuje się w TV Republika?

"SZ" zwraca uwagę, że nie wszyscy reklamodawcy "chcieli bądź mogli odstąpić od umów" i wskazuje m.in. na Lidla. Jak czytamy w artykule, ta niemiecka sieć supermarketów umieściła właśnie reklamy, w których zwraca uwagę na swoje wsparcie dla organizacji charytatywnej WOŚP i jej celów.

"Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy obchodzi swoją galę finałową pod koniec stycznia i jest wspierana przez wiele osób prywatnych, a także firm i polityków, ale jest znienawidzona przez PiS" – czytamy.

za:dorzeczy.pl


***

W rządzie Donalda Tuska szaleje nepotyzm  

Koalicja rządząca przeprowadza zmiany kadrowe w spółkach Skarbu Państwa. Nie brakuje wśród nich dużych kontrowersji.W kampanii wyborczej Donald Tusk zarzucał rządzącym nepotyzm w spółkach Skarbu Państwa. Obiecywał, że on to zmieni. Miało to swoje konkretne odzwierciedlenie w obietnicach zawartych w 100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów.

„W spółkach z udziałem Skarbu Państwa zwolnimy wszystkich członków rad nadzorczych i zarządów.  Przeprowadzimy nowy nabór w transparentnych konkursach, w których decydować będą kompetencje, a nie znajomości rodzinne i partyjne” – napisano na 68 pozycji w 100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów.

Mija 57. dzień rządów Donalda Tuska, a do zrealizowania obiecanych 100 konkretów daleka droga – zaalarmowali posłowie PiS, którzy dodali, że statystycznie co druga, a nawet i częściej, z powołanych osób do spółek Skarbu Państwa to nominaci partyjni.

    – Pan Tomasz Sójka, pełnomocnik Polski 2050 w Wielkopolsce, rada nadzorcza Orlenu (…). Pani Hennig-Kloska po prostu upycha swoich kolegów i koleżanki. Każdy chyba, kto jej roznosił ulotki, będzie albo prezesem, albo wiceprezesem wojewódzkich funduszy lub będzie miał stanowisko w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – powiedział Andrzej Śliwka, poseł PiS.

Poseł przypomniał, że jest to powtórka tego, z czym mieliśmy do czynienia za rządów PO-PSL, kiedy w spółkach Skarbu Państwa byli ludzie wybierani na podstawie partyjnych nominacji.

    – My już to przerabialiśmy w latach 2007–2015, gdy niekompetentni nominaci PO zarządzali nimi fatalnie. Powiem tak, będziemy pilnowali tego, będziemy pokazywali te przykłady – podsumował Andrzej Śliwka.

Koalicjantem PO, który apelował o odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa, była Trzecia Droga. Z takim właśnie hasłem szła do wyborów. Na razie politycy tej partii nie reagują na polityczne nominacje w spółkach Skarbu Państwa.

za:www.radiomaryja.pl


***

Prezes PiS: Mamy materiały procesowe

Podczas briefingu przed posiedzeniem Sejmu posłanka Urszula Rusecka (PiS) pytała marszałka o to, „dlaczego parlamentarzyści na jego polecenie” nie mogą wejść do gmachu Sejmu głównym wejściem oraz czy „wygasi mandaty kolejnym 190 parlamentarzystom PiS”. Rusecka dopytywała, dlaczego nie mogła wejść głównym wejściem, tylko dookoła – podziemnym wejściem. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia – pytany o zamknięcie dziś rano głównego wejścia do budynku Sejmu – podkreślił, że odpowiada za porządek w Sejmie, a to będzie się czasami wiązało z pewnymi utrudnieniami dla posłów. Dodał, że gdy jest „tumult”, to ktoś może kogoś popchnąć i może dojść do nieszczęścia. – Byli posłowie, skazani za przestępstwo, uczestniczą w działaniach hybrydowych przeciwko polskiemu państwu – ocenił z kolei szef KPRM Jan Grabiec, odnosząc się do porannej próby wejścia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do Sejmu. Wcześniej próbowali oni wejść do Sejmu w grupie z posłami PiS. Straż Marszałkowska zamknęła przed nimi drzwi. Jarosław Kaczyński w Sejmie pytany był m.in. o to, czy planuje podjąć próby rozmów z marszałkiem Sejmu i dogadania się tak, by politycy PiS Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik mogli wejść nie tylko na galerię, ale także salę plenarną. – Jeśli marszałek Sejmu Szymon Hołownia będzie gotowy do rozmów o Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku, to będziemy rozmawiać – stwierdził w rozmowie z dziennikarzami prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podczas późniejszego briefingu Mariusz Kamiński mówił: „Walka, jaką toczymy z Maciejem, nie jest naszą prywatną sprawą”. Jego zdaniem „tu chodzi o fundamentalne zasady funkcjonowania demokracji w naszym kraju”. W ocenie Mariusza Kamińskiego „w wyniku nielegalnych, sprzecznych z prawem, przestępczych działań pana Hołowni stała się rzecz niewątpliwie fundamentalnie szkodliwa dla funkcjonowania demokracji w naszym kraju, to jest zbrodnia przeciwko demokracji”. Dodał, że w wyniku tych działań Sejm obraduje w – jak mówił – niekonstytucyjnej liczbie posłów. Zwrócił przy tym uwagę, że PKW dotąd nie przekazała kandydatów do objęcia mandatów po nim i po Macieju Wąsiku. Wskazywał też, że ustawa o Sądzie Najwyższym nadal obowiązuje i są w niej opisane Izby, które funkcjonują w SN i zakres ich obowiązków. Dodał, że dysponują z Wąsikiem postanowieniem unieważniającym decyzje marszałka Hołowni o wygaszeniu ich mandatów. „Dlatego też mówię o zbrodni i o przestępczej działalności tego człowieka” – mówił Mariusz Kamiński. „Panie Hołownia, pan myśli tak jak Donald Tusk, że będziecie rządzić wiecznie. Nie, nie będziecie rządzili wiecznie. Każde z tych przestępczych działań, które podejmujecie wprost przeciwko nam, ale tak naprawdę przeciwko demokracji w naszym kraju, będzie rozliczone. Obiecujemy wam to w imię demokratycznych zasad” – oświadczył Mariusz Kamiński, zwracając się do marszałka Sejmu. – Polacy oczekują, że Sejm będzie pracował, będzie miejscem dyskusji, a nie będzie areną dla politycznego chuligaństwa. Każdy serial musi mieć swój ostatni sezon i mam nadzieję, że w niektórych kwestiach on nastąpi – powiedział Szymon Hołownia.

– W Sejmie RP nie ma miejsca na chuligaństwo, warcholstwo i próby hańbienia, zaczepiania, w jakiś sposób profanowania munduru Straży Marszałkowskiej – dodał Hołownia. Zapewnił, że środowe nagrania sprzed Sejmu zostaną dokładnie przeanalizowane od strony prawnej. „Pan marszałek dzisiaj na sali sejmowej tłumaczył, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej nie ma prawa uchylać wyroków sądów, to jeszcze raz pokazuje, że pan marszałek jest kompletnym amatorem i w ogóle nie powinien być marszałkiem, może gdzieś po paru latach pobytu w Sejmie i pewnym dokształceniu się mógłby być marszałkiem, ale w tej chwili nie” – podkreślił prezes PiS. Jak mówił, „ta izba Sądu Najwyższego jest jedyną uprawnioną do tego, żeby właśnie tego rodzaju sprawy rozstrzygać”. „Wyrok jest ostateczny i pan marszałek nie ma tu nic do powiedzenia, a cała reszta to jest element tego zamachu stanu, który się dzisiaj toczy w Polsce. To znaczy odchodzenia od systemu demokratycznego i zmiany go w system niedemokratyczny, idzie to po prostu ku zwykłej dyktaturze” – ocenił Jarosław Kaczyński. Dyktaturze – jak dodał – która może realizować obce interesy. „I to już gołym okiem widać, kolejne decyzje pokazują, że chodzi tutaj przede wszystkim o interesy niemieckie w sferze gospodarczej, a pewnie z czasem także w sferze politycznej. Chodzi o centralizację UE” – zaznaczył prezes PiS. „I my się temu przeciwstawiamy, a ten dokument był nam potrzebny z powodów procesowych. Ten dokument będzie kiedyś pokazywany publicznie i będzie też częścią działań procesowych skierowanych przeciwko panu Hołowni” – powiedział Jarosław Kaczyński. Na pytanie, czy będzie podejmowana kolejna próba wejścia Kamińskiego i Wąsika do Sejmu, odparł, że nie. „Uzyskaliśmy to, co chcieliśmy uzyskać, materiały procesowe mamy” – podkreślił prezes PiS.

za:naszdziennik.pl


***

Sakiewicz: Pierwszy raz od 1989 r. siłą uniemożliwia się posłom udział w obradach Sejmu

Prezes Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz skomentował dzisiejsze poranne wydarzenia przed Sejmem z udziałem posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

„Po raz pierwszy od 1989 r. siłą uniemożliwia się uczestnictwa posłom w obradach parlamentu” – skomentował Sakiewicz za pośrednictwem mediów społecznościowych.

„Pan Hołownia wcześniej czy późnej zostanie za to osądzony. Mam nadzieje, że sprawiedliwa kara odstraszy wszystkich którzy jeszcze kiedykolwiek spróbują zamachu na demokrację” – napisał redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

za:www.fronda.pl


***

Ministerstwo podważa nominacje kilku tysięcy sędziów. Resort wydał komunikat ws. KRS. „Bodnaryzacja prawa“

Status sędziów powołanych z udziałem Krajowej Rady Sądownictwa stał się wadliwy - twierdzi ministerstwo sprawiedliwości w najnowszym komunikacie. Resort Adama Bodnara argumentuje to rzekomym upolitycznieniem organu. - Komunikatem ministerstwo podważa status kilku tysięcy sędziów w Polsce - ocenia były wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta i zaznacza, że obserwujemy "nowy wymiar bodnaryzacji prawa".

- W związku z faktem, że ustawa z 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS) oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r., poz. 3) doprowadziła do sprzecznego z Konstytucją RP oraz standardami europejskimi upolitycznienia trybu wyboru sędziów-członków KRS, ten kluczowy dla zachowania niezależności polskiego sądownictwa organ utracił gwarancje niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej. - twierdzi ministerstwo sprawiedliwości.

Resort stwierdził, że "w konsekwencji status sędziów powołanych z udziałem tego organu stał się wadliwy, co znajduje potwierdzenie w szeregu orzeczeń zarówno trybunałów międzynarodowych, jak i polskich sądów".

Ministerstwo stwierdziło że KRS "nie spełnia wymogów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej". - Wobec sędziego powołanego z udziałem upolitycznionej w ten sposób KRS podważone zostaje domniemanie jego niezawisłości i bezstronności, gdyż jego powołanie nastąpiło z rażącym naruszeniem podstawowych reguł procedury powoływania sędziów - ostrzega resort Bodnara.

"Bodnaryzacja prawa"

    "Nowy wymiar bodnaryzacji prawa. Teraz komunikatem ministerstwo sprawiedliwości podważa status kilku tysięcy sędziów w Polsce. Co tam Konstytucja i ustawy. Komunikat Bodnara to prawdziwe źródło prawa uśmiechniętej Polski"

– skomentował komunikat były wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. - Bodnar wprowadza chaos w sądach i prokuraturze. Cieszyć się mogą tylko przestępcy - dodał.

Polityk Suwerennej Polski punktuje też argumentację, której użyto w komunikacie. - Nie ma czegoś takiego jak "europejski standard upolitycznienia wyboru do KRS" - zaznacza.

    "W wielu państwach nawet KRS nie ma, w niektórych sędziów (np SN Litwa czy Irlandia) powołują parlamenty, albo ciała czysto polityczne (np Niemcy). Stwierdzenie, że wobec Polski jest jakiś specjalny standard poniża nasze państwo i stawia je jako coś na kształt kolonii. Zresztą widać to poddaństwo w żenującym stylu z jakim podejmował Bodnar w MS Jourovą czy Reyndersa" – napisał Kaleta.

za:niezalezna.pl


***

Stop LGBT, gender i prześladowaniu chrześcijan. Głośne projekty w Sejmie

Najbliższe posiedzenie Sejmu, zaplanowane na 7-8-9 lutego upłynie pod znakiem głośnych projektów obywatelskich. Posłowie zajmą się m.in. tematem obrony wolności chrześcijan, wypowiedzeniem konwencji stambulskiej i zakazem promocji LGBT w przestrzeni publicznej.

Projekty m.in.: „W obronie wolności chrześcijan”, „Tak dla rodziny, nie dla gender” i „Stop LGBT” mają być procedowane na najbliższym posiedzeniu Sejmu 7-8-9 lutego. Te i inne projekty obywatelskie zostały zgłoszone w poprzedniej kadencji.

Pod projektem „W obronie wolności chrześcijan” podpisało się ok. 400 tys. Polaków. Projekt zakłada nowelizację Kodeksu karnego, w kierunku zwiększenia wolności wyznawania religii poprzez m.in. ochronę prawa do wyrażania poglądów i opinii związanych z wyznawaną religią, skutecznego ścigania i karania sprawców zakłócania obrzędów żałobnych i nabożeństw oraz szerszą ochronę dla związków wyznaniowych ich dogmatów i obrzędów, eliminując konieczność wykazania, że sprawca obraził czyjekolwiek uczucia religijne.

Innym projektem, którym zajmą się posłowie, jest również wniesiona w poprzedniej kadencji obywatelska inicjatywa „Tak dla rodziny, nie dla gender”, dotyczącą wypowiedzenia przez Prezydenta RP Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Do Sejmu wraz z projektem trafiło 150 tys. podpisów polskich obywateli.

Akcję zainicjował Instytut Ordo Iuris wraz z Chrześcijańskim Kongresem Społecznym byłego marszałka Sejmu Marka Jurka. Włączyły się w nią liczne środowiska i organizacje prorodzinne.

Włączenie tego projektu w prace Sejmu zbiega się z decyzją premiera Donalda Tuska o wycofaniu z Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności Konwencji Stambulskiej z Konstytucją RP. Taki wniosek w 2020 r. złożył do TK ówczesny szef rządu Mateusz Morawiecki. Zdaniem Donalda Tuska, wycofanie wniosku „zakończy — mam nadzieję, że definitywnie — tę niepotrzebną kłótnię wokół oczywistej konwencji, którą uzgadnialiśmy lata temu”.

Zdaniem wnioskodawców, Konwencja budzi liczne kontrowersje, gdyż opierać się ma na ideologii gender, która kobiecość i męskość postrzega wyłącznie jako konstrukty społeczne, w oderwaniu od rzeczywistości biologicznej. Zapisana w niej niejasna definicja płci jest sprzeczna z art. 18 ustawy zasadniczej, który chroni małżeństwo i rodzinę. Akt ten narusza także gwarantowane konstytucyjnie uprawnienia rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 48 Konstytucji RP), do wolności sumienia (art. 53) i do ochrony praw dziecka (art. 72).

W miejsce konwencji stambulskiej obywatelski projekt zobowiązuje rząd do pracy nad Międzynarodową Konwencją Praw Rodziny – dokumentem, który zagwarantuje kompleksową ochronę praw rodziny. Przyjęcie tego aktu pozwoliłoby na ochronę autonomii rodziny przed zbyt daleko idącą ingerencją ze strony państwa. Zapewni też wprowadzenie skutecznych rozwiązań przeciwdziałających przemocy domowej.

Posłowie mają też w planach debatę nad obywatelskim projektem zwanym „Stop LGBT", pod którym podpisało się 140 tys. Polaków. Autorem projektu jest Fundacja Życie i Rodzina kierowana przez Kaję Godek.

Celem projektu jest nowelizacja ustawy Prawo o zgromadzeniach oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz propagowania instytucji małżeństwa jako związku osób tej samej płci, propagowania związków osób tej samej płci, traktowania tych związków w sposób uprzywilejowany, propagowania przysposobienia dzieci przez te związki, promowania orientacji seksualnych innych niż heteroseksualizm czy propagowania aktywności seksualnych dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Zgodnie z projektem, cel zgromadzenia nie może dotyczyć: kwestionowania małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny.

„Celem niniejszej ustawy jest przeciwstawienie się powyższym działaniom i jednocześnie pełniejsza realizacja prawa rodziców do wychowania swoich dzieci w zgodzie ze swoimi przekonaniami, jak i ochrona małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny oraz realizacja opieki Rzeczypospolitej nad tymi wartościami w zgodzie z tym, co stanowi art. 18 Konstytucji RP” – podkreślono w projekcie ustawy.

za:opoka.org.pl

***

MON rozważa przyjmowanie w szeregi armii osób z zaburzeniami tożsamości płciowej

„Problem utrudnionego dostępu do służby wojskowej dla osób transseksualnych i osób interpłciowych traktujemy poważnie i analizujemy możliwość zmian zapisów w tym zakresie” – napisali urzędnicy Ministerstwa Obrony Narodowej w odpowiedzi na pytanie o otwarcie szeregów armii dla osób obciążonych poczuciem niezgodności z własną płcią.

 Osoby określające się jako transseksualne nie mają wstępu w szeregi wojska – dotychczas była to oczywistość. Jednak w trakcie rządów ekipy Donalda Tuska i jego koalicjantów może dojść również do takiej rewolucji.

Resort obrony na czele z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem „analizuje” możliwość zmiany przepisów kwalifikujących zaburzenia tożsamości płciowej jako należące do kategorii „choroba i ułomność”. Wynika tak z odpowiedzi MON na zapytanie portalu gazeta.pl.

„Propozycje zmian w sprawie orzekania o zdolności do służby wojskowej i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w sprawach osób transseksualnych i osób interpłciowych były zgłaszane w uzgodnieniach wewnątrzresortowych, jednak nie zostały one zaakceptowane przez ówczesne kierownictwo MON” – napisało biuro prasowe Centrum Operacyjnego ministerstwa.

W odpowiedzi znalazła się też obietnica, którą wszyscy troszczący się o kondycję moralną armii powinni potraktować jako ostrzeżenie. „Pragniemy jednak zapewnić, że problem utrudnionego dostępu do służby wojskowej dla osób transseksualnych i osób interpłciowych traktujemy poważnie i analizujemy możliwość zmian zapisów w tym zakresie” – dodał bowiem sztab medialny CO MON.

W 2020 roku rzecznik praw obywatelskich, a obecnie minister sprawiedliwości Adam Bodnar w liście do min. Mariusza Błaszczaka ubolewał, że tak zwane osoby transpłciowe „mają utrudniony dostęp do służby wojskowej”. Apelował też o zmianę tego stanu rzeczy.

za:pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.