Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Powołano Społeczny Trybunał Narodowy

Społeczny Trybunał Narodowy to doradcza instytucja obywatelska, która - jak wyjaśniali jej inicjatorzy: prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski i prezes Fundacji "Łączka" Tadeusz M. Płużański - ma na celu symboliczne osądzenie komunistycznych morderców, którzy do tej pory nie ponieśli kary za zbrodnie. Będzie to, jak mówili, "sąd obywatelski, dlatego wyroki będą miały wymiar symboliczny - orzeczenie infamii".

Jak zastrzegł Świrski, Trybunał nie będzie wyręczał organizacji państwowych. -Możemy wskazywać osoby, którym warto się przyjrzeć- powiedział. Płużański tłumaczył, że inicjatorzy powołania Trybunału chcieli "wypełnić pewną lukę, która powstała w naszej przestrzeni publicznej". -Chcemy się przyjrzeć i symbolicznie osądzić zbrodniarzy komunistycznych, którzy często nie ponieśli żadnej kary (...) Jeśli skazywano, to na ogół funkcjonariuszy najniższego szczebla aparatu represji, na drobne wyroki. Sprawiedliwość (...) nie spotkała żadnego sędziego i prokuratora. Żaden z nich nie został skutecznie skazany i nie trafił do więzienia w związku ze swoją zbrodniczą działalnością- powiedział Płużański.

-Ci ludzie dożywają swoich dni, często są nazywani bohaterami albo przynajmniej wiodą życie spokojnych, szanowanych obywateli - mają wysokie emerytury i cieszą się całkowitą bezkarnością. Odchodzą w świetle jupiterów, są żegnani przez państwo polskie nienależnym im szacunkiem. Dla przykładu Wojciech Jaruzelski, zbrodniarz komunistyczny, miał państwowy pogrzeb i był żegnany przez najwyższe władze RP- podkreślił prezes Fundacji "Łączka".

Płużański mówił o potrzebie symbolicznego ukarania tych osób. -Potrzebna jest symboliczna kara, która odda charakter działalności tych osób. Chcemy, aby Polacy - ci dziś żyjący i następne pokolenia - wiedzieli, czym był komunizm i by pamiętali, że za zbrodnie przeciwko narodowi polskiemu liczone w tysiącach nie odpowiada jakiś system, tylko konkretni ludzie. Skoro sądy nie mogą ich skutecznie skazać, my proponujemy inną procedurę - sąd symboliczny, można powiedzieć:obywatelski- zaznaczył.

Zdaniem inicjatorów przedsięwzięcia, którzy we wtorek podpisali porozumienie o współpracy reprezentowanych przez nich organizacji, osądzić należy tych, którzy "dopuszczali się zbrodni na Polakach, żołnierzach, działaczach niepodległościowych - organizowali na nich obławy, przetrzymywali w nieludzkich warunkach w obozach, aresztach, więzieniach i innych miejscach, aresztowali, przesłuchiwali i torturowali w śledztwach, oskarżali przed sądami i skazywali w tych sądach, wykonywali wyroki, zakopywali w utajnionych miejscach, tuszowali zbrodnie i im zaprzeczali".

Wśród tych, których należy wskazać i sądzić, wymieniono m.in. sprawców komunistycznych zbrodni w mundurach UB i SB, Głównego Zarządu Informacji WP, KBW, ZOMO; a także "funkcjonariuszy, współpracowników i donosicieli; sprawców masakr w Poznaniu, Lubinie i na Wybrzeżu" i tych "ze stanu wojennego, morderców w togach prokuratorskich i sędziowskich komunistycznego wymiaru bezprawia". Trybunał będzie współpracował - jak zapowiedział Płużański - ze "specjalistami z dziedziny historii, prawa". -Chcemy, aby te procesy, które będziemy przeprowadzać, były jak najbardziej rzetelne; żeby zgromadzić cały niezbędny materiał dowodowy, spróbować też rozważyć racje drugiej strony- dodał.

Jak zapowiedział, sądzonym będzie przysługiwało prawo do obrony. Inicjatywa, jak powiedział Płużański, nie była konsultowana z prezydentem Andrzejem Dudą. Zaprzeczył także, jakoby była wynikiem współpracy z przedstawicielami jakiejkolwiek partii politycznej oraz - szerzej - z reprezentantami władzy. Członkami Społecznego Trybunału Narodowego są m.in. Dariusz Jarosiński, prof. Tomasz Panfil, Leszek Żebrowski, prof. Bogusław Kopka, dr hab. Tadeusz Paweł Rutkowski oraz prof. Wiesław Wysocki.

Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga przeciw Zniesławieniom istnieje od czterech lat. Zajmuje się m.in. inicjowaniem i wspieraniem działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji pojawiających się w mediach na temat historii Polski, zwłaszcza przebiegu II wojny światowej, udziału w niej Polaków, stosunku Polaków do Żydów, na temat niemieckich obozów koncentracyjnych. Przedmiotem działalności Fundacji "Łączka" jest dbanie o pamięć o Żołnierzach Niezłomnych-Wyklętych, zwłaszcza o ekshumację, identyfikację i państwowy pogrzeb - "godny pochówek" - tych, którzy spoczywają na tzw. Łączce, czyli w kwaterze "Ł" Powązek Wojskowych.

za:www.stefczyk.info/publicystyka/historia/powolano-spoleczny-trybunal-narodowy,18477993078#ixzz4PWCCWNvX

Copyright © 2017. All Rights Reserved.