Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

100. rocznica śmierci Henryka SienkiewiczaWe wtorek, w setną rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza, minister Wojciech Kolarski złożył wiązankę biało-czerwonych kwiatów od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy na grobie pisarza w krypcie Bazyliki Archikatedralnej w Warszawie pw. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela.
Rok 2016, w którym przypada setna rocznica śmierci pisarza (a także 170. rocznica jego urodzin), Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Rokiem Henryka Sienkiewicza. Także w tym roku powieść  Henryka Sienkiewicza ,,Quo vadis”  została wybrana jako lektura Narodowego Czytania.

Tego dnia w Vevey prezydent z małżonką złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą pobyt w Szwajcarii Henryka Sienkiewicza, z okazji 100. rocznicy jego śmierci.

Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevey w Szwajcarii, gdzie został pochowany. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski w 1924 roku. Sienkiewicz był pierwszym polskim laureatem Nagrody Nobla, którą otrzymał w 1905 roku „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu”.

za:www.stefczyk.info/publicystyka/historia/100-rocznica-smierci-henryka-sienkiewicza,18536790793#ixzz4Q7NKCUPd

***


Rok sienkiewiczowski

22 grudnia 2015 Sejm Rzeczypospolitej Polski przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2016 rokiem sienkiewiczowskim. W uchwale sejmowej uzasadniono uhonorowanie pisarza ze względu na jego działalność pisarską, społeczną i filantropijną. Sejm w uzasadnieniu przyjętej uchwały docenił również fakt, że Henryk Sienkiewicz był pierwszym Polakiem uhonorowanym literacką Nagrodą Nobla. Dnia 05 kwietnia 2016 minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, w muzeum pisarza w Oblęgorku, zainaugurował oficjalnie rozpoczęcie roku sienkiewiczowskiego.  

za:telewizjarepublika.pl/setna-rocznica-smierci-henryka-sienkiewicza-prezydent-duda-zlozyl-kwiaty-przed-pomnikiem-pisarza,40669.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.