Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Środowisko opozycji chce walczyć z Kościołem?! Kardynał Nycz w ogniu krytyki


Kardynał Kazimierz Nycz stał się obiektem krytyki środowisk około-KODowskich. Metropolita Warszawski został upomniany przez opozycyjny „autorytet” - Jacka Żakowskiego – że nie wspiera przedsięwzięcia, które w internecie zyskało już trafne określenie „ciamajdanu”. Do grona krytykantów dołączyła też Katarzyna Lubnauer. Opozycja chce zatem - wzorem stalinowskim - uderzać w Kościół, z którym ma nie po drodze.

Kardynał Nycz krytycznie odniósł się do faktu koczowania posłów w Sejmie w czasie Świąt Bożego Narodzenia. - Święta są tak wielką i święta sprawą, że jeżeli nie ma zupełnie jakichś nadzwyczajnych powodów, żeby nie można było przerwać tego bycia w Sejmie na czas świąt, to osobiście myślałbym, że to się powinno przynajmniej zawiesić. Dlatego, że to jest w jakimś sensie przeciwko tym świętom – mówił Metropolita Warszawski.

Nie spodobało się to środowiskom KOD-owskim, w tym Jackowi Żakowskiemu, który postanowił kardynałowi wyłożyć, jakie zachowanie byłoby bardziej „po chrześcijańsku”.

- Czy Eminencja naprawdę nie jest – jak biskup Pieronek – zbulwersowany tym, ze nowa władza nie przestrzega prawa i że rząd założył sobie, że Trybunał Konstytucyjny ma zniknąć”? - pytał dalej Żakowski.

Dziś posłanka .N Katarzyna Lubnauer stwierdziła, że słowa kardynała to nieporozumienie.

Okres świąteczny sprzyjał niewątpliwie temu, aby opozycja wyszła z odwieczną próbą podziału duchowieństwa na "nasze" i "ich". Brakuje głośnych haseł o "rozpolitykowaniu" kleru, z którym nie jest opozycji po drodze.

Opozycja forsuje, nie od dziś, wizję własnego kościoła, na własnych zasadach, kierując się zasadą podwójnych standardów. Nasilają się jednak działania uderzające w Kościół katolicki i wiarę chrześcijańską – tworzy się „dekalogi”, napomina hierarchów duchownych, wspierając jednocześnie własnych „księży-patriotów”. Widać w tym wprawną rękę wielu towarzyszy, którzy dziś maszerują ramię w ramię z opozycją walcząc o odebrane apanaże.  

za:telewizjarepublika.pl/srodowisko-opozycji-chce-walczyc-z-kosciolem-kardynal-nycz-w-ogniu-krytyki,42490.html

***

„Newsweek” poucza biskupów. Tygodnik Tomasza Lisa wie lepiej o czym powinny być kazania

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia portal newsweek.pl opublikował tekst lewicowego „teologa” – Jarosława Makowskiego. Autor, w oparciu o wyrwane z kontekstu zdania z kazań polskich hierarchów wygłoszonych na Pasterkach i podczas bożonarodzeniowych orędzi, atakuje Kościół i jego przedstawicieli.

Już na samym początku tekstu dowiadujemy się od Jarosława Makowskiego, czego powinny dotyczyć plasterkowe kazania. Z jednej strony, powołując się na słowa papieża Franciszka o sytuacji w Aleppo i Betlejem, autor wyraża swoje ubolewania wynikające z faktu, iż nie znalazł w kazaniach polskich hierarchów niczego na temat „dramatu uchodźców” połączonego „z naszym chrześcijańskim obowiązkiem wobec cierpiących”. Z drugiej strony autor „Newsweeka” ubolewa, iż: „Nie było rutynowego piętnowania liberalizmu czy straszenia wiernych cywilizacją śmierci. Nie pojawił się chyba nawet gender. A i deklaracje polityczne, że Polsce nie mogło przytrafić się nic lepszego niż dobra zmiana, podane w sposób zawiły”.

Następnie Jarosław Makowski rozpoczyna atak personalny. W pierwszej kolejności na abp Stanisława Gądeckiego i abp Marka Jędraszewskiego. Pierwszemu zarzuca „pobożną retorykę religijną”, w dodatku „bez profetycznej przenikliwości, choć tyle ważnych rzeczy dzieje się wokół”. Drugiemu zaś „dywagacje filozoficzne” oraz czynny udział w głoszeniu „kultury post-prawdy”, czego dowodzić mają „dywagacje” arcybiskupa na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Kolejnymi zaatakowanymi przez autora duchowni to kard. Stanisław Dziwisz oraz kard. Kazimierz Nycz.

Kard. Dziwisz, zdaniem Jarosława Makowskiego, nie ma moralnego prawa zwracać się do posłów , „którzy dziś w Sejmie dają świadectwo, że nie godzą się na kłamstwa i skandaliczny tryb uchwalania ustaw przez PiS”. Tego typu postawą Kościół „nagle zachęca posłów do oportunizmu i cynizmu”.

Kard. Nycz zaś został zaatakowany za to, że „obnażył swoje sympatie polityczne, krytykując protest opozycji w Sejmie”, do czego również zdaniem autora, nie ma moralnego prawa.

Na końcu swojego felietonu Makowski przywołuje wypowiedź bp Tadeusza Pieronka, która jego zdaniem jest „jak łyk zimnej wody po całym dniu spędzonym na pustyni”. Hierarcha w programie „Fakty po Faktach” skrytykował PiS i obecny sposób sprawowania władzy w Polsce. Zdaniem publicysty „słowa hierarchy brzmią jak objawienie” i dlatego strasznie ubolewa on nad faktem, iż „krakowski biskup nie ma realnego wpływu na linię ani polskiego Kościoła (nie jest biskupem diecezjalnym), ani episkopatu”.

Makowski na łamach liberalnego tygodnika podzielił hierarchów na „dobrych” i „złych”. Do „złych” niewątpliwie należą kardynałowie Dziwisz i Nycz oraz arcybiskupi Gądecki i Jędraszewski. „Dobrym” hierarchą jest, zdaniem publicysty „Newsweeka”, bp Pieronek, który nie dość, że krytykuje obóz rządzący, to z perspektywy mediów lewicowo-liberalnych ma słuszne poglądy w kwestii uchodźców.

za:www.pch24.pl/newsweek-poucza-biskupow--tygodnik-tomasza-lisa-wie-lepiej-o-czym-powinny-byc-kazania,48344,i.html#ixzz4U2x3ObJQ

Copyright © 2017. All Rights Reserved.