Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr - Hymn pochwalny barbarzyńskiej tyranii

W Norwegii trwa proces polskiej lekarki Katarzyny Jachimowicz, która – powołując się na klauzulę sumienia – odmówiła zakładania pacjentkom wkładek wczesnoporonnych. Brak akceptacji dla metod aborcyjnych kosztował ją utratę pracy. Sytuacja polskiej lekarki w Norwegii, która straciła pracę na skutek podjętego sprzeciwu wobec stosowania wkładek domacicznych, od kilku dni porusza opinię publiczną. Przypomina się, że doktor Katarzyna Jachimowicz jest lekarzem z 23-letnim stażem.

Podejmując pracę w Przychodni Rodzinnej w gminie Sauherad w Norwegii, zawarła umowę, która uwzględniła zastrzeżenie, że nie będzie wykonywać zabiegów niezgodnych z sumieniem. W 2015 r. wszedł w życie nowy przepis zabraniający lekarzom rodzinnym odmowy wykonywania jakiejkolwiek czynności ze względu na sumienie.

Zaistniała sytuacja każe postawić przynajmniej trzy pytania. Pierwsze dotyczy podstaw orzekania o jakiejś czynności, że ma ona charakter medyczny. Na jakiej podstawie wkładki domaciczne są uznawane za środki medyczne? Jako środki antykoncepcyjne, a tym bardziej jako wczesnoporonne, nie spełniają charakteru leczniczego.

Drugie pytanie dotyczy arbitralności umów prawnych. Dlaczego umowa prawna zostaje anulowana mocą innego zarządzenia? Wreszcie ostatnia kwestia odnosi nas do tematu sumienia i prawa moralnego. Stajemy tutaj u źródeł naszej kultury europejskiej, która jednoznacznie formułowała możliwość sprzeciwu sumienia wobec złego prawa stanowionego. Kazus doktor Jachimowicz jest tym samym dramatem, co dramat Antygony i Sokratesa. Zarazem postawa władz Norwegii stawia je na pozycji przedeuropejskiej – barbarzyńskiej.

Dlaczego taki regres? Myślę, że dzieje się tak na skutek radykalnej laicyzacji i sekularyzacji. Systemy prawne, które rezygnują na rzecz praw stanowionych z prawa naturalnego (bo jest ono oskarżone o zbytni charakter religijny), sądzą, że głoszą pochwałę demokracji. Faktycznie są hymnem pochwalnym barbarzyńskiej tyranii.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr

Autor jest teologiem moralistą, etykiem, wykładowcą na UAM w Poznaniu oraz w WSKSiM w Toruniu.

za:www.naszdziennik.pl/swiat/174559,hymn-pochwalny-barbarzynskiej-tyranii.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.