Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

W duchu nauczania św. Jana Pawła II

Cud życia
Wystawa Urszuli Rychlińskiej pt. „Utkani przez Ojca” w Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie została przez artystkę zadedykowana naszemu Wielkiemu Rodakowi w III rocznicę kanonizacji.

Cytaty z przemówień, kazań, nauczania papieskiego dowodzą źródeł inspiracji, ale także są wyrazem twórczego przesłania głęboko religijnej malarki, która poprzez sztukę broni piękna tkwiącego w nierozerwalności małżeńskiej i darze życia poczętego, spełnianego w macierzyństwie i ojcostwie.

W obliczu miłosiernego Boga

Swoje wykształcenie artystyczne na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, artystka pogłębiała studiami teologicznymi, będąc słuchaczką Studium Teologii Rodziny na Papieskiej Akademii Teologicznej (obecnie Uniwersytet im. Jana Pawła II). W cykl 27 obrazów prezentowanych w Muzeum Archidiecezjalnym przy ul. Kanoniczej 19-21 wpisują się wyraźnie trzy wątki związane z narzeczeństwem i małżeństwem, rodziną i obroną poczętego życia. Jak wyznaje artystka, jej prace „ukazują blaski i cienie życia małżeńskiego na różnych jego etapach. Dzięki łasce Bożej, także w codziennej zwyczajności i szarości dostrzegam wiele barw (…). Poprzez pracę zawodową – malarstwo – pragnę stale uświadamiać sobie i przekazywać innym, że realizowanie powołania małżeńsko-rodzinnego zgodnie z wolą Boga, przynosi dobre owoce, bo zanurza nas w źródle miłości – Chrystusie (…). W historiach malarskich poruszam bardzo ważny dla mnie wątek – poszanowania życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Bez tej postawy nie ma możliwości zbudowania prawdziwego szczęścia w małżeństwie, w rodzinie, na świecie”.

 Malarka kocha życie i pragnie mu służyć poprzez swoją sztukę. Jej artystyczne kreacje przepojone są atmosferą tkliwości, kameralnym klimatem obcowania z darem wynoszącym każdego człowieka, a zwłaszcza kobietę i matkę na wyżyny łaski Bożej Opatrzności. Z maestrią i niezwykłą wrażliwością na kolor i barwę, potrafi malować zadziwiające, realistyczno-symboliczne freski, swoim intymnym przesłaniem wnikające w głąb ludzkiej tożsamości. „Uwznioślone” wewnętrznie postacie, sugestywnie zarysowane sylwetki skąpane w kadrach znaczących „Miłość i Miłosierdzie” Niepokalanej Obrończyni Życia, Boskie „Ukrycie w Miłości”, czy ludzkie spełnienie „W zdrojach Miłosierdzia”, skłaniają i wręcz każą widzowi za każdym razem dokonywać duchowego „obrachunku” z własną kobiecością czy męskością z perspektywy Utkania (każdego z nas) przez Ojca.

 Na podobieństwo Boga

Urszula Rychlińska w swoich obrazach „maluje” intymność ludzkiej egzystencji, skupiając się zwłaszcza na miłości małżeńskiej na wzór miłości miłosiernej Chrystusa do Kościoła. W jej pracach na czoło wysuwa się potrzeba ukazania godności i poszanowania dla życia człowieka – tego dopiero rozwijającego się w łonie matki na wzór macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny, które należy ochraniać i z miłością przyjąć, tego dojrzałego realizującego się w miłości małżeńskiej i rodzicielstwie i wreszcie tego spełnionego, w darze jesieni życia. W aurze kobiecej, wrażliwej i subtelnej „wzniosłości”, nie stroni także od bolesnych i trudnych sytuacji i dramatów towarzyszących ludzkiej egzystencji. Wnikając w głąb powołania, tajemnicy „utkania przez Stwórcę w łonach swych matek” (wg Ps. 139), artystka dostrzega w „zaistniałym życiu ludzkim sacrum”, które trzeba chronić. Wyznaje, że namalowane przez nią „wizerunki Maryi noszącej w łonie Dzieciątko Jezus  nawiązują w swym przesłaniu do Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego zagrożonego zagładą, które powstało w odpowiedzi na orędzia Matki Bożej z Fatimy”. Zdaniem malarki „jest to jedno z najpiękniejszych dzieł miłosierdzia”. Jej sztuka rozpięta wokół tego niezwykłego wątku, jest także rodzajem dobra i łaski

Bożena Weber

Inne obrazy p. Urszuli Rychlińskiej

Pokusa

Śpij spokojnie

W zdrojach Miłosierdzia

Autorka - p.Urszula Rychlińska i uczestnicy

Autorka - p.Urszula Rychlińskaza: TRK Źródło nr 19/2017
Copyright © 2017. All Rights Reserved.